Już wcześniej słyszeliśmy, że Arabia Saudyjska mogła mieć coś wspólnego ze zhakowaniem w 2018 roku telefonu Jeffa Bezosa, właściciela Amazona i najbogatszego człowieka świata. Teraz raport Guardiana, czołowej brytyjskiej gazety, donosi, że doszło do tego poprzez zawierającą wirusa wiadomość na WhatsAppie, którą Jeff Bezos miał otrzymać od samego Mohammada bin Salmana, księcia koronnego Arabii Saudyjskiej.

Bezos zhakowany przez… wiadomość na WhatsAppie

W maju 2018 roku Jeff Bezos otrzymał od księcia Arabii Saudyjskiej wiadomość na WhatsAppie zawierającą zaszyfrowany plik wideo. Według raportu Guardiana miał on zawierać wirusa, który przejął kontrolę nad urządzeniem i w ciągu kilku godzin przekazał do Arabii Saudyjskiej ogromną ilość informacji z telefonu miliardera. Nie wiadomo, co dokładnie było celem ataku. Takie zdanie ma na ten temat zacytowany przez Guardiana ekspert od spraw Środkowego Wschodu, Andrew Miller:

Prawdopodobnie wierzył, że jeśli znajdzie coś na Bezosa, mogłoby to ukształtować sposób, w jaki pisano o Arabii Saudyjskiej w The Post [chodzi o The Washington Post, amerykańską gazetę posiadaną przez Bezosa – przyp. redakcji]. Jest jasne, że Saudyjczycy nie mają prawdziwych granic ani limitów w zakresie tego, co są gotowi zrobić, żeby ochronić i wzmocnić MBS-a, czy poprzez celowanie w głowę jednej z największych firm na świecie, czy w dysydenta, który jest zdany na siebie. – Andrew Miller

Informacje o romansie Bezosa mogły pochodzić z tego włamania

W styczniu 2019 roku amerykańska gazeta National Enquirer opublikowała informacje o tym, że Jeff Bezos zdradza swoją żonę. Enquirer twierdzi, że informacje pozyskał od brata kobiety, z którą Bezos miał romans, ale istnieje poważne podejrzenie, że jednak ma to związek z Arabią Saudyjską. Głównie dlatego, że David Pecker, prezes firmy będącej właścicielem tejże gazety… również przyjaźnił się z bin Salmanem.

Jakie jest powiązanie Bezosa z Salmanem?

Jeff Bezos i Muhammad bin Salman (nazywany często w skrócie MBS) poznali się w 2018 roku, kiedy to książę przyleciał do Stanów Zjednoczonych i starał się zachęcić bogatych Amerykanów do inwestowania w Arabii Saudyjskiej. Rzekomo podczas wspólnej kolacji wymienili numery i później pozostawali w stałym kontakcie, nawiązując całkiem przyjazną relację. Sami zresztą możecie zobaczyć na zdjęciu znajdującym się nad artykułem, które przedstawia Jeffa Bezosa i MBS-a podczas radosnej konwersacji.

Bezos jest, jak już zostało wspomniane, właścicielem nie tylko Amazona, ale między innymi także gazety The Washington Post, znanej między innymi z zaciętej krytyki wobec postępowania Arabii Saudyjskiej. Rzekomo miało do doprowadzić do stopniowego rozpadu wspomnianej przyjaznej relacji.

Zamordowany reporter Jamal Khashoggi pracował dla gazety Bezosa

To właśnie redaktorem tej gazety był Jamal Khashoggi, obywatel Arabii Saudyjskiej, który został w październiku 2018 roku zamordowany w ambasadzie w Stambule. CIA opublikowało później raport, z którego wynikało, że nastąpiło to najprawdopodobniej na zlecenie bin Salmana.

Początkowo rząd Arabii Saudyjskiej w ogóle nie przyznawał się, że miał z tym zdarzeniem cokolwiek wspólnego. Później zaczął twierdzić, jakoby morderstwo miało zostać popełnione w wyniku “nieautoryzowanej operacji”, która nie została zaaprobowana przez księcia.

23 grudnia 2019 sąd w Arabii Saudyjskiej wydał wyrok w sprawie morderstwa Khashgoggiego. Pięciu członków rządu skazano na śmierć, a trzech innych zostało pozbawionych wolności na 24 lata. Proces ten został mocno skrytykowany przez środowisko międzynarodowe, ponieważ został przeprowadzony w całości “za zamkniętymi drzwiami” i nie uwzględnił roli MBS-a w zbrodni.

Co na to Arabia Saudyjska?

Do zarzutów podniesionych przez Guardiana odniosła się na Twitterze ambasada Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych.

Jak widać, ambasada zaprzeczyła doniesieniom i nazwała je absurdalnymi. Ciężko jednak było spodziewać się z jej strony innej reakcji.

Co tym wszystkim sądzicie? Dziwi was, że najbogatszy człowiek świata został rzekomo zhakowany za pomocą wiadomości na WhatsAppie?

Źródło obrazka: Saudi Press Agency

WARTO PRZECZYTAĆ:

mazdy Samochody zhackowane przez rozgłośnię radiową? To nie żart!
Co byście pomyśleli, gdyby Wasze radio w samochodzie nagle zaczęło się samo bez końca uruchamiać ponownie i nie można byłoby zmienić stacji? Zhackowanie auta, a
cyberprzestępcy Cyberprzestępcy, którzy zhackowali Nvidię, mają… dziwne żądania
Hakerzy, którzy wykradli cenne dane, zazwyczaj próbują je sprzedać bądź żądają okupu, aby ich nie rozpowszechniać. Cyberprzedstępcy, którym udało się zhackować Nvidię, czołowego producenta kart
hakowanie satelity Polska drużyna zajęła drugie miejsce w zawodach hackowania satelity
Kojarzycie sceny z filmów akcji, gdy haker klika zacięcie w klawiaturę, żeby w końcu krzyknąć: „Dostałem się!”? Chociaż pewnie większość zawodników konkursu Hack-a-Sat obraziłaby się
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *