Dynamiczny rozwój branży informatycznej sprawia, że znalezienie talentów może stanowić prawdziwe wyzwanie. Liczy się nie tylko wiedza i umiejętności techniczne, ale również umiejętność współpracy czy chęć zdobywania wiedzy. Jak usprawnić procesy rekrutacyjne i dokonywać trafnych decyzji w sprawie zatrudnienia? Podpowiadamy!

Innowacyjne metody rekrutacji wieloetapowych – testy psychologiczne 

Większość rekrutacji opiera się na trzech głównych elementach: analizie CV, rozmowie kwalifikacyjnej i sprawdzeniu wiedzy praktycznej. Jak wskazują statystyki, taka rekrutacja często nie jest skuteczna. Według badań ponad 90% wszystkich przedsiębiorstw każdego roku zatrudnia niewłaściwe osoby. To z kolei oznacza większe koszty rekrutacji oraz rotację pracowników.

Rosnąca konkurencja w świecie biznesu spowodowała, że skuteczna rekrutacja i selekcja personelu stała się wyznacznikiem sukcesu przedsiębiorstwa. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie pracownicy mają największy wpływ na rozwój firmy i osiąganie założonych celów biznesowych. Z tego powodu coraz więcej firm korzysta z narzędzi wspomagających efektywną rekrutację – testów psychologicznych.

Niejednokrotnie CV i rozmowa nie są wystarczające i nie pozwalają na dokładne poznanie osobowości i motywacji potencjalnego pracownika. Jedną z najważniejszych zalet testów psychologicznych jest możliwość obiektywnej, pozbawionej uprzedzeń oceny kandydata. Wyniki dostarczają wielu ważnych informacji na temat umiejętności interpersonalnych, zdolności analitycznych czy też inteligencji emocjonalnej. To pozwala określić, czy dana osoba sprosta wymaganiom wybranego stanowiska.

Jak widać, testy psychologiczne ograniczają ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby. Błędne decyzje prowadzą do spadku efektywności zespołu, konfliktów czy wpływają na obniżenie morale. Niosą również negatywne konsekwencje finansowe.

Rekrutacje w branży IT 

Rekrutacje specjalistów IT zwykle nie kończą się na analizie CV i przeprowadzeniu rozmowy rekrutacyjnej. Budowanie skutecznych i wydajnych zespołów wymaga większego zaangażowania ze strony rekruterów. Pomocne okazują się rekrutacje wieloetapowe, obejmujące m.in.: testy psychologiczne (np. kognitywne lub oparte na teorii Wielkiej Piątki) czy też testy sprawdzające wiedzę i umiejętności praktyczne.

Dlaczego testy psychologiczne? Cechy osobowości mają bezpośredni wpływ na życie zawodowe i osiągane sukcesy. Ukazują m.in. indywidualne motywacje, umiejętność pracy w zespole, zdolność uczenia się, pomysłowość i wiele innych.

Profesjonalne rozwiązania dla branży IT 

Globalizacja zasobów ludzkich oraz szybki rozwój nowych technologii sprawiły, że zmiany stały się konieczne również w dziedzinie Human Resources. Wysoka skuteczność rekrutacji i zatrudnianie najlepszych kandydatów to domena firm korzystających z nowoczesnych rozwiązań. Jak rekrutować talenty, pomijając wszelkie subiektywne odczucia uprzedzenia? Warto zdać się na metody umożliwiające obiektywną ocenę konkretnej osoby. Rzetelne narzędzia psychometryczne dla HR i biznesu oferuje firma z ponad 35-letnim doświadczeniem w branży – Master Management Poland.

Dodatkowym atutem są akredytacje The British Psychological Society, International Test Commission oraz EFPA. Testy są przeprowadzane z wykorzystaniem technologii cyfrowej, co pozwala na ich sprawne przeprowadzenie oraz szybką analizę wyników. Dodatkowo klienci mogą skorzystać z profesjonalnego doradztwa w obszarze HR.

Na uwagę zasługuje platforma diagnostyczno-rozwojowa Master People Platform – intuicyjna i dopasowana do potrzeb każdego biznesu. Umożliwia dokonywanie zaawansowanych analiz i wizualizacji z wykorzystaniem wielu metod. Gwarantuje bezpieczeństwo danych, jest dostosowana do aktualnych przepisów prawnych. Znacznie ułatwia podejmowanie decyzji kadrowych i przyśpiesza nawet wieloetapowe rekrutacje.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *