Nie da się ukryć, że IT jest niezwykle przyszłościową branżą. Nie każdy programista będzie milionerem, ale ogółem mówiąc dzięki ciężkiej pracy i talentowi można w tym zawodzie świetnie zarabiać. Dla wielu osób nie jest to zresztą tylko praca, a pasja. Warto więc zadbać o edukację swoich dzieci w tym zakresie już w młodym wieku, jeśli wykazują w tym kierunku zainteresowanie. Jednak, co oczywiste, nie można od razu rzucać dziecka na głęboką wodę – dlatego też powstały specjalne języki programowania dla dzieci, który w zrozumiały i atrakcyjny sposób przekazują najmłodszym informacje z zakresu programowania.

Wobec tego jeśli interesuje nas nauka programowania dla dzieci, to jakimi językami powinniśmy się zainteresować?

1. Blockly

nauka programowania dla dzieci blockly

Sam za siebie mówi fakt, że Blockly zostało stworzone przez Google, czyli giganta w branży IT. Jeśli taka organizacja coś oferuje, warto zwrócić na to uwagę. Zwłaszcza, że Blockly cieszy się po pierwsze dużym zainteresowaniem, a po drugie zgromadziło wiele pozytywnych recenzji, zarówno od profesjonalistów, jak i zwykłych użytkowników.

Blockly, podobnie jak i różne inne języki programowania dla dzieci, używa elementów graficznych, aby ułatwić zrozumienie tego, co dzieje się na ekranie. Kod tworzony jest za pomocą metody „przeciągnij i upuść”. Co ważne, Gry Blockly dostępne są po polsku.

Jest to idealny język programowania dla dzieci na samym początku ich przygody z IT. Nie wymaga żadnego wcześniejszego doświadczenia ani wiedzy z zakresu programowania, a bawić się nim można całkowicie za darmo bezpośrednio ze strony internetowej twórców.

Blockly będzie świetnym wyborem zwłaszcza dla dzieci w wieku około 10 lat.

2. Scratch

programowanie w scratchu

Programowanie w Scratchu to zabawa zarówno dla najmłodszych (już od nawet 8 roku życia), jak i nastolatków (do około 16 lat). Wszystko zależy od tego, które funkcje pociecha zdecyduje się wykorzystać i jak bardzo zaawansowane projekty będzie chciała tworzyć.

Scratch dla dzieci będzie nie tylko sposobem na rozrywkę – to świetny sposób na delikatne wejście w świat programowania, wytłumaczenie pewnych konceptów i potrenowanie zdolności logicznego myślenia.

Podobnie jak w przypadku Blockly, programowanie w Scratchu polega nie na bezpośrednio pisaniu kodu, a ustawianiu w odpowiedniej kolejności bloków i elementów wizualnych. Za jego pomocą można stworzyć nie tylko proste gry i animacje, ale nawet całe bajki z elementami interaktywnymi.

Tak naprawdę jeśli chodzi o Scratch język programowania to nieco za dużo powiedziane, ale doskonale wyjaśnia on użytkownikom, na jakich zasadach działają prawdziwe języki programowania.

W Scratchu programować można w pełni po polsku, a przystępny edytor dostępny jest całkowicie za darmo w Internecie.

3. EV3 – LEGO Mindstorms

programowanie dla dzieci

EV3 to świetne rozwiązanie dla dzieci, które nudzi programowanie prostych bajek i aplikacji.

Jest niemal gwarantowane, że będą one znacznie bardziej entuzjastyczne, kiedy przyjdzie im zaprogramować zachowanie robota. Programowanie dla dzieci to w końcu powinna być przede wszystkim zabawa (chociaż o wymiarze edukacyjnym).

Działa to na bardzo prostej i znanej już z poprzednich pozycji zasadzie „przeciągnij i upuść”, więc powinni sobie z tym językiem programowania poradzić nawet najmłodsi. W łatwy i przystępny sposób będą oni w stanie sprawić, że robot będzie poruszał się w określonym kierunku czy zatrzymywał w danych momentach, co powinno przynieść masę satysfakcji.

Jaki jest więc minus takiego rozwiązania? Nie jest ono tanie. Inne języki programowania dla dzieci wymagają zazwyczaj jedynie komputera czy laptopa i dostępu do Internetu, a tutaj niezbędny będzie zakup wspomnianego robota. Jego koszt to około 1000 złotych, a więc nie jest to mała inwestycja.

4. Small Basic

small basic

Skoro Google ma swój własny język programowania dla dzieci, to Microsoft nie może być gorszy, prawda? Oczywiście żartujemy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Small Basic a Blockly to dwa różne światy.

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich pozycji Small Basic nie jest językiem wizualnym, a już tekstowym (chociaż wciąż przystosowanym tak, aby był jak najbardziej przystępny dla początkujących, w tym dzieci). Small Basic to świetny wybór nie tylko wtedy, kiedy interesuje nas nauka programowania dla dzieci. Mogą się za jego pomocą również uczyć początkujący dorośli, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobawić się ze Small Basicem samemu lub razem z dzieckiem.

Programowanie dla dzieci warto zacząć właśnie od języków wizualnych (Blockly, Scratch), a następnie możemy płynnie przejść do chociażby Small Basic. Rzucenie pociechy od razu na głęboką wodę i zaczęcie od języka tekstowego również jest jak najbardziej możliwe, ale nie zawsze przyniesie od razu dobre rezultaty.

Czym jeszcze charakteryzuje się ten język programowania od Microsoftu? Można za jego pomocą tworzyć zarówno nieskomplikowane, podstawowe narzędzia, jak i również takie bardziej rozbudowane. Im więcej doświadczenia z tym językiem programowania nabierze dziecko, tym bardziej imponujące będzie w stanie osiągać rezultaty.

Microsoft reklamuje Small Basic jako język programowania od 7 do 107 roku życia. Kodować można zarówno przez Internet, jak i za pomocą dedykowanej aplikacji (która dostępna jest również w języku polskim). Do tego całkowicie za darmo.

5. Python

python

Jeśli chodzi o języki programowania dla dzieci, Python prawdopodobnie nie będzie pierwszym, o czym pomyślimy. Jeśli jednak nasza pociecha przeszła już przez etap języków wizualnych i prostych języków tekstowych (co w przypadku utalentowanych dzieci może nadejść bardzo szybko), konieczne jest podniesienie poprzeczki. Nauka programowania dla dzieci nie kończy się na samych podstawach – cały czas trzeba poszerzać swoje horyzonty. Świetnie nadaje się do tego właśnie Python.

Dlaczego? Jak na język programowania „dla dorosłych”, jest on bardzo łatwy do zrozumienia i klarowny. Ze rozumieniem kodu napisanego w Pythonie (o ile nie mówimy tutaj o jakimś bardzo skomplikowanym narzędziu czy aplikacji) nie powinni mieć dużych problemów nawet początkujący.

Co więcej, Python jest bardzo często wykorzystywany przez profesjonalistów i cieszy się w świecie programowania dużą popularnością. Zdecydowanie warto wobec tego, aby już na starcie swojej przygody z programowaniem dziecko stało się może nie ekspertem od Pythona, ale przynajmniej dobrze się z nim zaznajomiło.

Co ważne, stosunkowo łatwo znaleźć można wiele kursów i poradników programowania w Pythonie.

Jak krok po kroku wprowadzić dziecko w świat programowania?

Wiemy już, jakie języki programowania dla dzieci są najbardziej popularne i cenione. Warto wobec tego zebrać całą tą wiedzę w całość i wskazać krok po kroku, jak nauczyć dziecko programowania. Poniższy poradnik jest oczywiście tylko naszą sugestią i można go dowolnie modyfikować w zależności od sytuacji.

  1. Daj dziecku do przeczytania Hello Ruby.

Nauka programowania dla dzieci wcale nie musi zaczynać się od samego programowania – warto wcześniej wprowadzić ten koncept w inny sposób.

Jeśli obiło wam się o uszy Hello Ruby programowanie dla dzieci prawdopodobnie jest tematem, w którym zdążyliście się już nieco zagłębić. Jest to krótka, atrakcyjna wizualnie książka, która ma za zadanie nauczyć dzieci myśleć jak programiści komputerowi. W przystępny sposób tłumaczy koncepty programistyczne i zadaje dzieciom proste zadania do wykonania.

Hello Ruby dostępne jest w języku polskim i kosztuje około 25 złotych. Rekomenduje się ją dla dzieci w wieku od 4 do około 8 lat.

  1. Rozpocznij od języka wizualnego.

O wejściu w języki programowania dla dzieci można pomyśleć już w wieku około 7-8 lat. Powinniśmy wtedy zacząć od języków wizualnych, które trenują myślenie i wyjaśniają zasady, na jakich działa programowanie – wszystko to w przystępny i przyjazny najmłodszym sposób.

Polecamy do tego kroku wspomniane już Blockly, Scratch czy (jeśli pozwala nam na to zasobność portfela) EV3 – LEGO Mindstorms.

  1. Wprowadź prosty język tekstowy.

Programowanie dla dzieci powinno zacząć się od języka wizualnego, ale nie może się na nim skończyć. Jednak nie oznacza to też, że powinniśmy od razu rzucać dziecko na głęboką wodę.

Super Basic będzie dobrym sposobem na płynne przejście z języka wizualnego do tekstowego. Na początku może wydawać się trudny, ale jeśli dziecko nabrało już doświadczenia z językami wizualnymi, szybko powinno sobie poradzić.

  1. Przejdź do języka programowania „dla dorosłych”.

Nie ma określonego wieku, w którym należy już porzucić języki programowania dla dzieci i przejść do języków „dla dorosłych”. Może to zrobić zarówno 17 latek, jak i 15, 13 czy nawet 11 latek. Wszystko zależy od jego umiejętności i szybkości przyswajania nowych informacji.

Kiedy prosty język tekstowy, taki jak Small Basic, nie będzie już miał przed dzieckiem żadnych tajemnic, warto zwrócić się w stronę przede wszystkim Pythona. Można próbować innych ścieżek, ale jeśli chodzi o programowanie dla dzieci, to poleca się właśnie ten język. Jego liczne zalety zostały wymienione już wcześniej.

Języki programowania dla dzieci – podsumowanie

Blockly, Scratch, EV3, Small Basic, Python – te języki programowania dla dzieci po prostu trzeba znać. Za ich pomocą trudne i pozornie niezrozumiałe koncepty szybko staną się jasne i klarowne.

Trzeba jednak wskazać, że nie da się z kogoś zrobić programisty, jeśli ta osoba tego nie chce – wobec tego taki sposób nauki zadziała tylko wtedy, kiedy dziecko rzeczywiście będzie nim zainteresowane.

Ponadto musimy pamiętać, że programowanie w Scratchu czy nauka programowania dla dzieci w Blockly mogą skusić pociechę, ale kiedy przyjdzie do języków tekstowych, mamy do czynienia z mniejszą ilością zabawy (a przynajmniej takiej, która najbardziej odpowiada dzieciom), a większą ilością ciężkiej pracy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

wybór smartbanda Jak wybrać opaskę smartband?
Aktywność fizyczna to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i chce monitorować swoją aktywność, a jednocześnie dbać
akcesoria do smartfona Jakie akcesoria przydadzą się do smartfona?
Smartfony zaczęły pełnić rolę podręcznych asystentów. To także kompaktowe biura, które za pomocą kilku kliknięć pomagają załatwić najważniejsze rzeczy. Funkcjonalność i wydajność tych urządzeń są
Dlaczego Warto Konwertować Obrazy na Kody QR?
W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie szybkość i łatwość dostępu do informacji są kluczowe, kody QR stały się niezastąpionym narzędziem. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego warto konwertować
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *