Coraz więcej firm korzysta z usług outsourcingowych. W tym zakresie można także uzyskać fachowe wsparcie dotyczące IT.

Internet i komputery to dla wielu firm podstawa działalności. Dzisiaj, w XXI wieku, korzystamy z nich w różnych celach – do obsługi oprogramowania, prowadzenia sprzedaży on-line, kontaktów z klientami i kontrahentami. W związku z tym coraz większym zainteresowaniem cieszy się także opieka informatyczna, dzięki której firma może mieć pewność, że jej obszar IT działa prawidłowo.

W większych firmach opieka informatyczna najczęściej realizowana jest przez własny dział IT, którego zadaniem jest wówczas stała obsługa IT. Mniejsze firmy nie zawsze mogą jednak pozwolić sobie na zatrudnienie informatyka – wówczas alternatywnym rozwiązaniem jest outsourcing IT.

Czym dokładnie jest outsourcing IT dla biznesu? Jakie czynności wchodzą w skład takiej opieki informatycznej? Dlaczego warto zdecydować się na jej wdrożenie w postaci outsourcingu? W końcu, jak znaleźć najlepszego dostawcę tych właśnie usług?

Outsourcing IT – zewnętrzna opieka informatyczna dla firm

Pod pojęciem takim jak „outsourcing IT” znajduje się typ usługi outsourcingowej, która obejmuje obszar IT, czyli informatyki.

Słowo „outsourcing” pochodzące z angielskiego outside-resource-using odnosi się do usług świadczonych pomiędzy klientami biznesowymi, czyli B2B. W ramach outsourcingu jeden podmiot oferuje drugiemu konkretne usługi za opłatą.

Firma decydująca się na outsourcing może wówczas przekazać konkretne czynności zewnętrznym specjalistom, a sama może wówczas skoncentrować się na celu prowadzenia swojej działalności gospodarczej. To przekłada się na jej większą elastyczność, efektywność, bezpieczeństwo i wygodę. To także niższe i bardziej przewidywalne koszty działalności.

Dzisiaj outsourcing oferowany jest w wielu obszarach – od księgowości, przez sprzątanie, a skończywszy na rekrutacji pracowników. Także dużą popularnością cieszy się outsourcing IT, który pozwala na zastąpienie własnego informatyka i działu IT w firmie.

Jakie usługi wchodzą w skład outsourcingu IT?

Outsourcing informatyczny obejmuje pełną paletę czynności, których naczelnym celem jest zapewnienie właściwej opieki informatycznej dla przedsiębiorcy.

Usługi te dostarczane są wówczas przez specjalistów w dziedzinie IT – informatyków posiadających rozległą wiedzę i doświadczenie, a także stale doskonalących swoje kwalifikacje, aby zapewniać klientom dostęp do najnowszych i najlepszych dla nich rozwiązań informatycznych.

 

Wśród usług wchodzących w skład outsourcingu IT znajdują się między innymi:

 • profesjonalne doradztwo informatyczne
 • zakup lub pomoc w zakupie sprzętu informatycznego
 • stworzenie firmowej infrastruktury IT
 • zarządzanie strukturą IT w firmie
 • przygotowywanie i administracja sieci informatycznych
 • wdrożenia i aktualizacje systemów i oprogramowania
 • serwis sprzętu komputerowego
 • serwis oprogramowania firmowego
 • działania w zakresie bezpieczeństwa – profilaktyka przeciwwirusowa, ochrona przed atakami z internetu i inne
 • backup danych – tworzenie kopii zapasowych
 • odzyskiwanie utraconych danych
 • tworzenie stron internetowych i ich obsługa
 • zakładanie i obsługa e-maili firmowych
 • działania w ramach marketingu internetowego
 • szkolenia dla pracowników

 

Powyższe usługi najczęściej oferowane są w formie pakietów różniących się pomiędzy sobą nie tylko ceną, ale także czasem obsługi IT oraz czasem reakcji na zgłoszenia.

Komu warto zlecić outsourcing IT?

Dzisiaj outsourcing IT dostarczany jest przez wiele firm specjalizujących się w branży informatycznej. Wśród nich znajduje się także firma ITCenter, która od przeszło 20 lat zajmuje się dostarczaniem kompleksowych usług outsourcingu IT dla klientów biznesowych. Firma ma swoje oddziały w Warszawie oraz Białymstoku.

Podsumowując, outsourcing IT to korzystne rozwiązanie dla każdej firmy, która pragnie zadbać o obszar IT. Taka opieka informatyczna to nie tylko korzystna cena – to również pewność, że wszystko będzie działało sprawnie i bezpiecznie!

Udostępnij

Administrator

2Komentarze

 • AllnetGroup, 20 kwietnia 2020 @ 12:38 Odpowiedz

  Outsourcing IT to rozwiązanie idealne zarówno dla małych jak i dużych przedsiębiorstw, które nie mają własnego zaplecza informatycznego, a oprócz tego zależy im na profesjonalnym zarządzaniu danymi ora bezpieczeństwie tych danych. Dodatkowo płacimy tylko za te usługi, z których faktycznie korzystamy

 • AllnetGroup, 25 lutego 2020 @ 23:48 Odpowiedz

  Outsourcing IT to rozwiązanie idealne zarówno dla małych jak i dużych przedsiębiorstw, które nie mają własnego zaplecza informatycznego, a oprócz tego zależy im na profesjonalnym zarządzaniu danymi ora bezpieczeństwie tych danych. Dodatkowo płacimy tylko za te usługi, z których faktycznie korzystamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *