Usługa kolokacji serwerów to bardzo cenne rozwiązanie zapewniające optymalną funkcjonalność urządzeń i pełne ich bezpieczeństwo. Z usług kolokacji serwerów korzystają przede wszystkim większe firmy, które nie dysponują tak dużym miejscem, jakie potrzebne jest dla ich centrum danych. 

Centrum danych – jakie powinno być?

Usługę kolokacji serwerów, inaczej hosteling, poleca się firmom, które w ramach swojej powierzchni nie są w stanie zapewnić odpowiedniej przestrzeni dla centrum danych. Na serwerach firmowych gromadzone są obecnie ogromne ilości danych niezbędnych zarówno w codziennej pracy, jak i do tworzenia dających bezcenną wiedzę raportów oraz analiz. W centrach danych przechowywane są pliki, foldery, niejednokrotnie całe strony internetowe, bazy danych, systemy operacyjne, na których działania wykonuje szereg pracowników. Aby takie systemy działały efektywnie, miejsce, w którym są zlokalizowane, również musi być odpowiednie. W grę wchodzi bardzo wiele elementów:

  • stały dostęp energii elektrycznej, w tym przy wykorzystaniu technologi UPS, procedury i zabezpieczenia na wypadek przerw w dostawie energii,
  • odpowiednia przestrzeń, szereg zabezpieczeń przed działaniem wody i ognia,
  • stała i sprawnie działająca klimatyzacja,
  • permanentny monitoring sprawności działania sprzętu,
  • ochrona przed włamaniem.

Nie każda firma jest w stanie zagwarantować na swoim terenie tak rozbudowane zabezpieczenia oraz odpowiednie bezpieczeństwo fizyczne. Niejednokrotnie problemem jest już samo zorganizowanie odpowiednio dużej, klimatyzowanej przestrzeni wyposażonej we właściwe łącza dostępowe. W takim przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z rozwiązań w ramach usługi kolokacji, które zapewni optymalne warunki do przechowywania serwerów, niż ryzykować ich uszkodzenie lub brak odpowiednio wydajnej pracy.

Na czym polega kolokacja serwerów?

Kolokacji serwerów dokonuje się poprzez przekazanie ich do zewnętrznej firmy. Urządzenia serwerowe trafiają najczęściej do profesjonalnego centrum danych. Tutaj czekają na serwery odpowiednio przygotowane pomieszczenia. Serwerownie tworzy się w przestrzeniach spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa. Chodzi zarówno o fizyczne, jak i niefizyczne standardy ochrony. Dzisiaj oczekiwanym standardem jest Tier3. Kolokacja serwerów zapewnia więc nie tylko maksymalne bezpieczeństwo, ale i funkcjonalność magazynowanego w serwerowniach sprzętu.

 

Hosteling serwerów jest coraz popularniejszym rozwiązaniem dla firm zewnętrznych. W bardzo dużej mierze kolokacja serwerów jest wykorzystywana przez duże firmy, międzynarodowe korporacje, które swoje ogromne centra danych lokują w odpowiednio wyselekcjonowanych ośrodkach spełniających najwyższe normy i standardy bezpieczeństwa na każdym poziomie. Usługa kolokacji nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla wielkich firm, których serwery potrafią zajmować ogromne przestrzenie. Z takiego rozwiązania skorzystać mogą także mniejsi przedsiębiorcy, którzy nie dysponują odpowiednim miejscem albo nie mają środków na zorganizowanie odpowiednio zabezpieczonej przestrzeni. Kolokacja serwerów to dla każdej firmy usługa zapewniająca nie tylko bezpieczeństwo, ale i ogromną wygodę.

 

Jak wybrać usługę kolokacji serwerów?

Kolokacja to usługa polegająca na “podnajmie” określonej przestrzeni, w której zgromadzone zostają urządzenia serwerowe. Rozwiązanie to oczywiście pozwala nie tylko zapewnić bezpieczeństwo, ale i zredukować koszty związane z utrzymaniem serwerowni. Niższe koszty energii, organizacji przestrzeni, wsparcie techniczne to tylko podstawowe zyski z tego typu rozwiązania. Dostawcy usług mogą ci jednak zaproponować rozwiązania o różnym poziomie. Warto więc zwracać uwagę, czy:

  • dostawca gwarantuje umowę SLA z gwarancją jakości usług,
  • usługa obejmuje “remote hands” 24/7 w serwerowni,
  • masz całodobowy dostęp do kolokowanych urządzeń,
  • obiekty hostelingu mają klasę Tier3,
  • istnieje możliwość podpięcia kolokowanych zasobów do operatorów obcych samodzielnie lub przy wykorzystaniu sieci S-NET.

Ważne jest także, aby urządzenia sieciowe wykorzystywane przy kolokacji pochodziły jedynie od renomowanych producentów. Warto pytać o dodatkowe usługi, wykwalifikowany personel. Ważna jest z pewnością całodobowa ochrona, system gaszenia oraz szereg innych zabezpieczeń.

Wybierając kolokację serwerów, koniecznie pytaj o system rozliczania za usługi. Niektórzy dostawcy data center oferują możliwość wyboru metody rozliczania ruchu z/do sieci Internet (metoda 95-percentyla, pasmo gwarantowane, rozliczanie ruchu za przesłane dane).

Kolokacja serwera – Twoje bezpieczeństwo

Data center to podstawa działalności większości firm. Dzisiaj bez odpowiedniego zabezpieczenia nie tylko samych danych, ale i miejsca, w którym je przechowujesz, narażasz się na ogromne straty. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić w siedzibie firmy odpowiedniego miejsca na serwerownię, skorzystacdi z kolokacji. Możesz liczyć na indywidualne podejście, wsparcie administratorów, a przede wszystkim profesjonalne zabezpieczenie twoich urządzeń.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
nintendo direct Kolejne Nintendo Direct już dziś!
Jeśli jest coś, czego gracze nie lubią, to jest to czekanie. Nikt nie lubi czekać, aż wczyta się kolejny level, na ściągnięcie nowej gry, a
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *