Jak to się stało, że biznes IT zaczął doceniać wagę kompetencji miękkich? Mogłoby się wydawać, że branża technologiczna i soft skills to dwa odrębne światy, które przenikają się jedynie w bardzo wąskich specjalizacjach

Dzisiaj jednak zakres poszukiwanych kompetencji punktowany w wielu ogłoszeniach dla programistów i analityków zawiera często wzmiankę o umiejętnościach miękkich. Może to wynikać z trzech kwestii:

  1. Specyfika coraz popularniejszej pracy zdalnej wymaga zupełnie innego poziomu komunikacji nie tylko w samym zespole, ale też pomiędzy działami.
  2. Deficyt programistów to narastający problem, więc pracodawcy zaczynają dostrzegać wartość w zatrudnianiu juniorów, u których jednymi z kluczowych umiejętności będą kompetencje miękkie, mogące przeważyć w decyzji o zatrudnieniu. Jeśli właśnie znajdujesz się na początku swojej drogi do branży IT, odwiedź portal Enter The Code, w którym znajdziesz mnóstwo wskazówek dla początkujących programistów, ale też porad na temat rekrutacji i ciekawostek ze świata technologii.
  3. Rośnie zapotrzebowanie również na specjalistów nietechnicznych, którzy w dużej mierze opierają swoją pracę o wykorzystywanie szerokiego spektrum umiejętności miękkich.

Zatem wniosek jest prosty – weryfikacja dopasowania do zespołu i charakteru pracy staje się coraz istotniejsza. Jak więc przedstawia się poszukiwanie konkretnych umiejętności wśród różnych grup w IT?

Programista a kompetencje miękkie

Z raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce wynika, że w ramach portalu opublikowano o 236% więcej ogłoszeń niż w roku poprzednim. Zatem zapotrzebowanie rośnie, a specjalistów wciąż jest za mało. Trend pokazuje, że pracodawcy najchętniej zatrudniają midów i seniorów, a juniorzy muszą włożyć wiele wysiłku, aby wejść do gry. Mają jednak szansę, wykazując się wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi, które będą nieocenione podczas zdobywania nowej wiedzy we współpracy z zespołem.

Dzięki dociekliwości oraz elastyczności w przystosowywaniu się do sytuacji juniorzy mogą odwrócić tendencję pracodawców nastawionych głównie na doświadczonych programistów. A cel jest taki, aby junior piął się po drabinie seniority, realizując cele firmy oraz własne ambicje.

Praca w zespole deweloperskim wymaga kreatywności, która jest pomocna w rozwiązywaniu bieżących problemów. Natomiast przy okazji funkcjonowania w kontekście całego zespołu projektowego przyda się szczególnie odporność na krytykę, dobra komunikacja i umiejętność obrania różnych perspektyw. Wiedza wyłącznie techniczna może nie wystarczyć w osiągnięciu sukcesu podczas pracy nad danym projektem. Atmosfera panująca w zespole sprawia, że wszelkie aspekty pracy zarówno te techniczne, jak i komunikacyjne stanowią system naczyń połączonych.

Specjaliści nietechniczni w IT mają to w małym palcu

Specjaliści nietechniczni w branży IT to bardzo różnorodna grupa, choć przydomek „nietechniczni” to nie jest do końca prawda. Chodzi tutaj o osoby, które nie zajmują się programowaniem, ale wciąż muszą cechować się znajomością samej branży, a także różnych programów analitycznych lub projektowych, które wykorzystują w swojej pracy.

Jest to jednak specyficzna grupa wśród specjalistów IT, ponieważ w tym przypadku wymóg cechowania się konkretnymi kompetencjami miękkimi zawsze był uwzględniany podczas redagowania ogłoszeń w sprawie pracy.

W kategorii Project Management podstawą jest komunikatywność, a także umiejętność zarządzania. Ten obszar wiąże się ze ścisłą współpracą z różnymi ludźmi, którzy charakteryzują się mocno odmiennymi punktami widzenia choćby ze względu na własne specjalizacje. Specjalista zatrudniony w Project Managemencie powinien mieć wysoko rozwinięty zmysł organizacji, który potrzebny jest do ustalania przebiegu i kolejności procesów. Przy tym wszystkim elastyczność pozwoli zapanować nad bieżącymi zmianami i nieprzewidzianymi sytuacjami, wymagającymi szybkiej reakcji. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów o wysoko rozwiniętych kompetencjach miękkich, wzrósł także popyt na pracowników tej kategorii. W 2021 roku odnotowano o 315% więcej ofert.

Business Analysis i Big Data to kategorie, które w głównej mierze wymagają wysoko rozwiniętych umiejętności analitycznych, będących podstawą pracy. Podobnie jak we wcześniejszych obszarach ważne również będą kompetencje interpersonalne, a także nastawienie na poszerzanie wiedzy i ciągłe uczenie się. Ponadto Business Analysis wymaga cechowania się wiedzą biznesową, która podlega ciągłej aktualizacji i rozpatrywaniu w kontekście bieżącego rynku. Popyt na specjalistów BA rośnie, a rok 2021 przyniósł 159% ofert więcej niż rok 2020.

Wśród specjalistów IT rosnącą grupą są także osoby zainteresowane pracą w sektorze UX Design. To pracownicy, których droga do tej kategorii wiodła przez przebranżowienie, najczęściej z obszaru Graphic Design lub w wyniku nauki od podstaw. W 2021 roku UX Design zanotował wzrost liczby ofert o 243% w porównaniu do roku poprzedniego.

Wszystko wskazuje na to, że kompetencje miękkie nadal będą rosły na znaczeniu w sektorze IT. Zdolność adaptacji do zmieniających się warunków, a także umiejętności interpersonalne to podstawa przy rosnącym trendzie wykonywania pracy poza biurem. Ostatnie dwa lata w branży technologicznej upłynęły pod znakiem reorganizacji, przewartościowania, ale też rosnącego zapotrzebowania na różnorodność. Sytuacja tworzy szczególną szansę dla osób, które dotychczas wahały się z podjęciem decyzji o przebranżowieniu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *