Jak to się stało, że biznes IT zaczął doceniać wagę kompetencji miękkich? Mogłoby się wydawać, że branża technologiczna i soft skills to dwa odrębne światy, które przenikają się jedynie w bardzo wąskich specjalizacjach

Dzisiaj jednak zakres poszukiwanych kompetencji punktowany w wielu ogłoszeniach dla programistów i analityków zawiera często wzmiankę o umiejętnościach miękkich. Może to wynikać z trzech kwestii:

  1. Specyfika coraz popularniejszej pracy zdalnej wymaga zupełnie innego poziomu komunikacji nie tylko w samym zespole, ale też pomiędzy działami.
  2. Deficyt programistów to narastający problem, więc pracodawcy zaczynają dostrzegać wartość w zatrudnianiu juniorów, u których jednymi z kluczowych umiejętności będą kompetencje miękkie, mogące przeważyć w decyzji o zatrudnieniu. Jeśli właśnie znajdujesz się na początku swojej drogi do branży IT, odwiedź portal Enter The Code, w którym znajdziesz mnóstwo wskazówek dla początkujących programistów, ale też porad na temat rekrutacji i ciekawostek ze świata technologii.
  3. Rośnie zapotrzebowanie również na specjalistów nietechnicznych, którzy w dużej mierze opierają swoją pracę o wykorzystywanie szerokiego spektrum umiejętności miękkich.

Zatem wniosek jest prosty – weryfikacja dopasowania do zespołu i charakteru pracy staje się coraz istotniejsza. Jak więc przedstawia się poszukiwanie konkretnych umiejętności wśród różnych grup w IT?

Programista a kompetencje miękkie

Z raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce wynika, że w ramach portalu opublikowano o 236% więcej ogłoszeń niż w roku poprzednim. Zatem zapotrzebowanie rośnie, a specjalistów wciąż jest za mało. Trend pokazuje, że pracodawcy najchętniej zatrudniają midów i seniorów, a juniorzy muszą włożyć wiele wysiłku, aby wejść do gry. Mają jednak szansę, wykazując się wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi, które będą nieocenione podczas zdobywania nowej wiedzy we współpracy z zespołem.

Dzięki dociekliwości oraz elastyczności w przystosowywaniu się do sytuacji juniorzy mogą odwrócić tendencję pracodawców nastawionych głównie na doświadczonych programistów. A cel jest taki, aby junior piął się po drabinie seniority, realizując cele firmy oraz własne ambicje.

Praca w zespole deweloperskim wymaga kreatywności, która jest pomocna w rozwiązywaniu bieżących problemów. Natomiast przy okazji funkcjonowania w kontekście całego zespołu projektowego przyda się szczególnie odporność na krytykę, dobra komunikacja i umiejętność obrania różnych perspektyw. Wiedza wyłącznie techniczna może nie wystarczyć w osiągnięciu sukcesu podczas pracy nad danym projektem. Atmosfera panująca w zespole sprawia, że wszelkie aspekty pracy zarówno te techniczne, jak i komunikacyjne stanowią system naczyń połączonych.

Specjaliści nietechniczni w IT mają to w małym palcu

Specjaliści nietechniczni w branży IT to bardzo różnorodna grupa, choć przydomek „nietechniczni” to nie jest do końca prawda. Chodzi tutaj o osoby, które nie zajmują się programowaniem, ale wciąż muszą cechować się znajomością samej branży, a także różnych programów analitycznych lub projektowych, które wykorzystują w swojej pracy.

Jest to jednak specyficzna grupa wśród specjalistów IT, ponieważ w tym przypadku wymóg cechowania się konkretnymi kompetencjami miękkimi zawsze był uwzględniany podczas redagowania ogłoszeń w sprawie pracy.

W kategorii Project Management podstawą jest komunikatywność, a także umiejętność zarządzania. Ten obszar wiąże się ze ścisłą współpracą z różnymi ludźmi, którzy charakteryzują się mocno odmiennymi punktami widzenia choćby ze względu na własne specjalizacje. Specjalista zatrudniony w Project Managemencie powinien mieć wysoko rozwinięty zmysł organizacji, który potrzebny jest do ustalania przebiegu i kolejności procesów. Przy tym wszystkim elastyczność pozwoli zapanować nad bieżącymi zmianami i nieprzewidzianymi sytuacjami, wymagającymi szybkiej reakcji. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów o wysoko rozwiniętych kompetencjach miękkich, wzrósł także popyt na pracowników tej kategorii. W 2021 roku odnotowano o 315% więcej ofert.

Business Analysis i Big Data to kategorie, które w głównej mierze wymagają wysoko rozwiniętych umiejętności analitycznych, będących podstawą pracy. Podobnie jak we wcześniejszych obszarach ważne również będą kompetencje interpersonalne, a także nastawienie na poszerzanie wiedzy i ciągłe uczenie się. Ponadto Business Analysis wymaga cechowania się wiedzą biznesową, która podlega ciągłej aktualizacji i rozpatrywaniu w kontekście bieżącego rynku. Popyt na specjalistów BA rośnie, a rok 2021 przyniósł 159% ofert więcej niż rok 2020.

Wśród specjalistów IT rosnącą grupą są także osoby zainteresowane pracą w sektorze UX Design. To pracownicy, których droga do tej kategorii wiodła przez przebranżowienie, najczęściej z obszaru Graphic Design lub w wyniku nauki od podstaw. W 2021 roku UX Design zanotował wzrost liczby ofert o 243% w porównaniu do roku poprzedniego.

Wszystko wskazuje na to, że kompetencje miękkie nadal będą rosły na znaczeniu w sektorze IT. Zdolność adaptacji do zmieniających się warunków, a także umiejętności interpersonalne to podstawa przy rosnącym trendzie wykonywania pracy poza biurem. Ostatnie dwa lata w branży technologicznej upłynęły pod znakiem reorganizacji, przewartościowania, ale też rosnącego zapotrzebowania na różnorodność. Sytuacja tworzy szczególną szansę dla osób, które dotychczas wahały się z podjęciem decyzji o przebranżowieniu.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *