W sklepach sieci Komputronik można od teraz zapłacić spojrzeniem – a dokładniej mówiąc, profilem biometrycznym zbudowanym na podstawie analizy twarzy, a zwłaszcza oczu. Na razie jednak taka opcja jest dostępna tylko we Wrocławiu.

Komputronik korzysta z systemu płatności twarzą polskiej firmy PayEye

Nie bez powodu ten nowy typ płatności biometrycznej trafił właśnie do wrocławskich sklepów Komputronika. To z tego miasta pochodzi firma PayEye, o której technologii płatności oczami informowaliśmy Was jakiś czas temu.

Niedawno system PayEye 2.0 wyszedł z pilotażu, natomiast dotychczas można go było spotkać przede wszystkim na różnego rodzaju wydarzeniach, a niekoniecznie na stałe w sklepach. Wygląda na to, że sytuacja zaczyna się powoli zmieniać, o czym świadczy dołączenie do grona klientów PayEye właśnie Komputronika.

payeye 2.0
Źródło: PayEye

Jest jednak pewien haczyk – na razie płatność oczami pojawiła się we wrocławskich salonach Komputronika testowo. Od tego, czy metoda ta sprawdzi się w praktyce, zależy, czy trafi również do sklepów w innych częściach kraju.

Bardzo się cieszę, że do naszego produktu udaje nam się przekonać duże sieci handlowe, które dzięki niemu mogą wyróżnić się innowacyjnymi rozwiązaniami na tle konkurencji.

Polacy jako entuzjaści wszelkich nowinek z zakresu płatności, na pewno szybko przekonają się do płacenia spojrzeniem. W tej chwili razem z Komputronik prowadzimy pilotaż, ale jestem przekonany, że za parę miesięcy eyePOS-y znajdą się we wszystkich sklepach i salonach naszego partnera – Daniel Jarząb, prezes zarządu PayEye

Korzystanie z płatności wzrokiem jest banalnie proste

Cały system PayEye 2.0 oparty jest na połączeniu biometrii oka oraz twarzy. Żeby ktoś mógł płacić wzrokiem, najpierw musi być dla niego przy pomocy tego systemu wykonany profil. Następnie przy płatności twarz klienta zostanie z nim porównana, aby upewnić się, czy to na pewno on, a nie ktoś inny (lub np. zdjęcie właściciela rachunku).

Żeby móc skorzystać z tego typu płatności, trzeba pobrać na telefon aplikację PayEye 2.0, założyć konto i wykonać rzeczony profil, a także podpiąć pod niego swoją kartę płatniczą. Aplikacja jest oczywiście darmowa. Następnie wystarczy wybrać taką formę płatności w sklepie posiadającym odpowiedni terminal i “pokazać się” urządzeniu.

eyepos
Terminal eyePOS | Źródło: PayEye

Pojawia się jednak pytanie: co z bezpieczeństwem tego rozwiązania? Twórcy zapewniają, że wykorzystywany do płatności terminal eyePOS jest zabezpieczony przed wszystkimi możliwymi formami wycieku danych. Zamknięta infrastruktura, zaszyfrowane połączenie, wykorzystywanie do płatności tokenów (również zaszyfrowanych) – te aspekty mają zapewnić pełne bezpieczeństwo transakcji.

Co o tym wszystkim sądzicie? Cieszycie się, że Komputronik poszedł w tę stronę, a może nie jesteście zainteresowani tego typu metodami płatności? Dajcie znać w komentarzach!



Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

płacenie oczami Płacenie… oczami? Polska firma wprowadza rewolucję we Wrocławiu
Podchodzisz do kasy, zamawiasz, patrzysz w wyznaczone miejsce i pieniądze same znikają z konta. Bez wyciągania karty czy podawania kodu z telefonu. To nie film
Czym jest i jak działa e-dowód?
Środki identyfikacji elektronicznej pozwalają na ustalenie tożsamości osób fizycznych za pośrednictwem przestrzeni online. Szereg informacji na temat możliwości stosowania elektronicznych środków identyfikacji zostało zawartych w
5 najlepszych programów do zdjęć paszportowych
Tworzenie zdjęcia do paszportu w domu to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i uzyskanie zdjęcia, które Ci się spodoba. Jednak nie jest to takie proste,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *