Ze Waszym smartfonem od Apple dzieje się coś podejrzanego i wydaje Wam się, że winę za to może ponosić właśnie akumulator (ponieważ na przykład urządzenie znacznie szybciej się rozładowuje niż dotychczas)? Z pewnością zastanawiacie się, jaka jest kondycja baterii iPhone i co zrobić, żeby ją sprawdzić.

Jest to na szczęście łatwy i szybki proces, jeśli wie się, gdzie szukać odpowiednich ustawień. Instrukcję krok po kroku, wraz z omówieniem tego, o czym świadczy kondycja baterii i w jaki sposób można zadbać o to, aby jej nie pogarszać, znajdziecie poniżej. Zapraszamy!

Jak sprawdzić kondycję baterii iPhone?

Kondycja baterii iPhone jest czymś, co można łatwo podejrzeć w ustawieniach smartfona, pod warunkiem, że jest to iPhone 6 lub nowszy, wykorzystujący system iOS 11.3 lub nowszy. Warto to zrobić od czasu do czasu, zwłaszcza, jeśli zaobserwowaliśmy jakieś podejrzane sygnały ze strony urządzenia.

Wśród sygnałów wskazujących, ze kondycja baterii iPhone jest niska, można wymienić między innymi zacinanie i wolne ładowanie się aplikacji, mało płynne przewijanie ekranu oraz cichsze niż normalnie działanie głośnika urządzenia. Żeby sprawdzić kondycję baterii, wystarczy wykonać następujące kroki:

  1. Wejdź w “Ustawienia” smartfona.
  2. Przejdź do zakładki “Bateria”.
  3. Stuknij w “Kondycja baterii”.

Jeśli coś jest z baterią poważnie nie tak, w tym miejscu znajdziemy komunikat “iPhone nie może określić kondycji baterii. Usługę serwisu baterii może wykonać autoryzowany serwis Apple. Więcej informacji o opcjach serwisu…” bądź “Kondycja baterii jest znacznie obniżona. Wymianę baterii na nową, o pełnej pojemności i wydajności, może wykonać autoryzowany serwis Apple. Więcej informacji o opcjach serwisu…“.

W takich przypadkach warto zrobić tak, jak radzi producent i udać się do serwisu – bateria jest objęta roczną gwarancją, więc jeśli jest wadliwa (nie z winy użytkownika), zostanie wymieniona nieodpłatnie. Po upływie roku za wymianę wadliwej baterii trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Jeśli nie ma u góry okna tego typu komunikatów, informacja, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, znajduje się w sekcji “Maksymalna pojemność”. Jeśli wynosi ona 100%, oznacza to, że bateria jest w bardzo dobrej kondycji i ma taką samą pojemność, jak bateria nowa. Warto wspomnieć, że samo Apple szacuje, że po około 500 cyklach ładowania pojemność może spaść do 80% – jest to naturalne. Nie da się całkowicie zapobiec procesowi starzenia się i pogarszania baterii, natomiast można go spowolnić.

Na przykład poprzez włączenie dostępnej nieco niżej opcji “Zoptymalizowane ładowanie”, która na podstawie wzoru zachowania użytkownika szacuje tempo ładowania, tak, aby jak najbardziej przedłużyć życie baterii. Kolejnym ważnym krokiem jest dbanie o to, aby nigdy nie rozładowywać smartfona całkowicie, do 0% – na dłuższą metę może to być szkodliwe dla baterii.

Kondycja baterii iPhone – podsumowanie

Kondycja baterii iPhone to zdecydowanie coś, na co warto mieć oko, zwłaszcza, jeśli korzysta się z danego urządzenia już od dłuższego czasu. Jeśli spadnie ona zbyt mocno, jest duże prawdopodobieństwo, że wyraźnie odczujemy to w wydajności naszego smartfona i będzie nam gorzej się z niego oczekiwało. Wadliwa bateria może też m.in. prowadzić do nagłego wyłączania się urządzenia. Warto więc zadbać o to, aby w przypadku problemów z nią szybko wymienić ten komponent. Powinien się tym zająć autoryzowany serwis.

Przypominamy, że w telefonach iPhone umieszczane są baterie litowo-jonowe, o których przygotowaliśmy kiedyś wyczerpujący artykuł. Swego czasu stworzyliśmy również poradnik dotyczący tego, jak szybko naładować telefon (ale jednocześnie zrobić to bezpiecznie dla samego urządzenia). Gdybyście mieli jakieś sugestie odnośnie do kolejnych materiałów, które Waszym zdaniem powinniśmy przygotować, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *