Kontrola umysłu to coś, co wielu osobom może kojarzyć się z kiepskimi teoriami spiskowymi. W rzeczywistości jest to jednak coś, nad czym otwarcie pracuje wielu naukowców – i niekiedy ich badania przynoszą sukces. Teraz na przykład odkryto możliwość sterowania umysłem przy pomocy światła.
Opto-vTrap steruje emocjami na poziomie chemicznym
Za odkryciem stoi grupa naukowców z Korei Południowej. Ich dziełem jest technologia ontogenetyczna, nazwana Opto-vTrap. To, jak sami mówią, “indukowalny światłem i odwracalny system hamowania, który może tymczasowo uwięzić pęcherzyki przed uwolnieniem z komórek mózgowych”. Nie da się ukryć, że osobie postronnej ciężko może być coś z siebie zrozumieć.
W praktyce oznacza to, że już jedno źródło światła pozwala kontrolować emocje i zachowanie danej istotny na poziomie chemicznym. Kiedy jesteśmy smutni czy szczęśliwi, w naszym mózgu zachodzą określone reakcje chemiczne, a przy pomocy Opto-vTrap można je symulować.
Działa to konkretnie w ten sposób, że specjalne niebieskie światło wydzielane przez narzędzie pozwala na tymczasową kontrolę nad uwalnianie, neuroprzekaźników. Wystawienie istoty na światło (w warunkach laboratoryjnych system testowano na myszach) wywołało tworzenie się skupisk pęcherzyków w mózgu. Kiedy światło zostaje włączone, skupiska te ulegają deklastracji już w ciągu 15 minut. Neurony odzyskują pełnię funkcji w ciągu godziny po “uwolnieniu”.
System na potencjalnie wiele zastosowań
Słysząc o kontroli umysłu, wiele osób ma pewnie w głowie od razu bardzo czarne scenariusze. Naukowcy jednak przekonują, że Opto-vTrap może mieć potencjalnie wiele bardzo użytecznych, pozytywnych zastosowań.
Ponieważ Opto-vTrap może być stosowany w różnych typach komórek, oczekuje się, że będzie pomocny w różnych dziedzinach badań nad mózgiem. Planujemy przeprowadzić badanie, aby ustalić funkcje czasoprzestrzenne mózgu w różnych typach komórek mózgowych w konkretnym środowisku wykorzystując technologię Opto-vTrap – profesor Heo Won Do z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST)
Dzięki takimi jak to badaniami typów komórek mózgowych można lepiej zrozumieć funkcje mózgu. Opto-vTrap może w związku z tym w dłuższej perspektywie potencjalnie przyczynić się do leczenia niektórych zaburzeń neurologicznych.
Użyteczność Opto-vTrap może rozciągać się nie tylko na neuronaukę, ale także na nasze życie. Opto-vTrap przyczyni się nie tylko do wyjaśnienia mapowania obwodów mózgu, ale także leczenia padaczki, leczenia skurczów mięśni i technologii rozszerzania tkanki skórnej – C. Justin Lee, dyrektor Center for Cognition and Sociality
Co o tym wszystkim sądzicie? Oczywiście, póki co mamy tylko badania na myszach, a od tego bardzo długa rola do realnych zastosowań na ludziach. Mimo wszystko jest to jednak ciekawe odkrycie.
WARTO PRZECZYTAĆ: