Kontrola umysłu to coś, co wielu osobom może kojarzyć się z kiepskimi teoriami spiskowymi. W rzeczywistości jest to jednak coś, nad czym otwarcie pracuje wielu naukowców – i niekiedy ich badania przynoszą sukces. Teraz na przykład odkryto możliwość sterowania umysłem przy pomocy światła.

Opto-vTrap steruje emocjami na poziomie chemicznym

Za odkryciem stoi grupa naukowców z Korei Południowej. Ich dziełem jest technologia ontogenetyczna, nazwana Opto-vTrap. To, jak sami mówią, “indukowalny światłem i odwracalny system hamowania, który może tymczasowo uwięzić pęcherzyki przed uwolnieniem z komórek mózgowych”. Nie da się ukryć, że osobie postronnej ciężko może być coś z siebie zrozumieć.

W praktyce oznacza to, że już jedno źródło światła pozwala kontrolować emocje i zachowanie danej istotny na poziomie chemicznym. Kiedy jesteśmy smutni czy szczęśliwi, w naszym mózgu zachodzą określone reakcje chemiczne, a przy pomocy Opto-vTrap można je symulować.

kontrola umysłu
Źródło: Institute for Basic Science

Działa to konkretnie w ten sposób, że specjalne niebieskie światło wydzielane przez narzędzie pozwala na tymczasową kontrolę nad uwalnianie, neuroprzekaźników. Wystawienie istoty na światło (w warunkach laboratoryjnych system testowano na myszach) wywołało tworzenie się skupisk pęcherzyków w mózgu. Kiedy światło zostaje włączone, skupiska te ulegają deklastracji już w ciągu 15 minut. Neurony odzyskują pełnię funkcji w ciągu godziny po “uwolnieniu”.

System na potencjalnie wiele zastosowań

Słysząc o kontroli umysłu, wiele osób ma pewnie w głowie od razu bardzo czarne scenariusze. Naukowcy jednak przekonują, że Opto-vTrap może mieć potencjalnie wiele bardzo użytecznych, pozytywnych zastosowań.

Ponieważ Opto-vTrap może być stosowany w różnych typach komórek, oczekuje się, że będzie pomocny w różnych dziedzinach badań nad mózgiem. Planujemy przeprowadzić badanie, aby ustalić funkcje czasoprzestrzenne mózgu w różnych typach komórek mózgowych w konkretnym środowisku wykorzystując technologię Opto-vTrap – profesor Heo Won Do z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST)

Dzięki takimi jak to badaniami typów komórek mózgowych można lepiej zrozumieć funkcje mózgu. Opto-vTrap może w związku z tym w dłuższej perspektywie potencjalnie przyczynić się do leczenia niektórych zaburzeń neurologicznych.

Użyteczność Opto-vTrap może rozciągać się nie tylko na neuronaukę, ale także na nasze życie. Opto-vTrap przyczyni się nie tylko do wyjaśnienia mapowania obwodów mózgu, ale także leczenia padaczki, leczenia skurczów mięśni i technologii rozszerzania tkanki skórnej – C. Justin Lee, dyrektor Center for Cognition and Sociality

Co o tym wszystkim sądzicie? Oczywiście, póki co mamy tylko badania na myszach, a od tego bardzo długa rola do realnych zastosowań na ludziach. Mimo wszystko jest to jednak ciekawe odkrycie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *