Wyjątkowy diament sprzed miliarda lat, wystawiony na sprzedaż przez brytyjski dom aukcyjny, znalazł nowego właściciela. Kupiec zdecydował się pozostać anonimowy, a za swój nabytek zapłacił równowartość 4,3 miliona dolarów w kryptowalucie.

Rekordowy diament nazywa się Enigma i ma pochodzenie pozaziemskie

Sprzedaż diamentu ogłosił dom aukcyjny Sotheby’s. To nie byle jaki kryształ, a Enigma – unikatowy 555.55-karatowy czarny diament, który pojawił się w Księdze Rekordów Guinessa. Jeśli wierzyć Księdze, Enigma jest największym ciętym diamentem na świecie.

To nie jedyny fakt, który czyni ją wyjątkową. W przeciwieństwie do większości diamentów, Enigmy nie odkryto głęboko pod ziemią. Sothesby’s twierdzi, że Enigma jest „niezwykle rzadkim karbonado”. Karbonado to typ diamentu, który odkrywa się blisko powierzchni Ziemi. Dom aukcyjny podaje dwie teorie dotyczące jego pochodzenia.

Uważa się, że ten specyficzny rodzaj czarnego diamentu powstał albo w wyniku uderzeń meteorytów, które powodują naturalne osadzanie się pary wodnej, albo jest pochodzenia pozaziemskiego – z wybuchów supernowych, które utworzyły asteroidy zawierające diament, a ostatecznie zderzyły się z Ziemią – dom aukcyjny Sothesby’s

Co ciekawe, w surowej formie waga Enigmy była znacznie większa. Diament miał ponad 800 karatów, ale w wyniku formowania do obecnego kształtu wartość ta spadła do 555,55. Zdecydowano się na wysoki stopień polerowania i stworzenie 55 fasetów, czyli powierzchni płaskich.

enigma
Źródło: Leon Neal/Getty Images

Kształt Enigmy nie jest przypadkowy. To Hamsa, a więc symbol dłoni z Bliskiego Wschodu, który reprezentuje ochronę, błogosławieństwo, moc i siłę.

Przedsiębiorca kryptowalutowy twierdzi, że to on jest kupcem

Póki co nabywca diamentu oficjalnie jest anonimowy – w każdym razie w tym sensie, że dom aukcyjny nie potwierdził, kto nim jest. Wskazał tylko, że płatność odbyła się za pomocą bliżej nieokreślonej kryptowaluty. Na Twitterze przedsiębiorca kryptowalutowy Richard Heart stwierdził, że to on zakupił Enigmę.

Powiedział, że kiedy tylko sprzedaż zostanie sfinalizowana, zmieni jej nazwę na diament HEX.com (to odniesienie do platformy kryptowalutowej, której jest częścią). Nie pokazał jednak żadnego dowodu wskazującego, że to rzeczywiście on jest nowym właścicielem diamentu.

Dom aukcyjny Sotheby’s ma prawie 300-letni, ale idzie z duchem czasu i od niedawna zagłębia się w świat kryptowalut. Już zeszłym roku zaczął akceptować kryptowaluty jako formę płatności. Umożliwił również licytowanie popularnych w ostatnim czasie NFT.

To nie jedyny przypadek, w którym za duży diament zapłacono kryptowalutami. Według The Wall Street Journal w lipcu 2021 dom aukcyjny sprzedał 100-karatowy diament za 12,3 miliona dolarów w kryptowalutach.

Jak Wam się podoba Enigma? Uważacie, że była warta tyle pieniędzy? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach1

WARTO PRZECZYTAĆ:

No Mans Sky No Man’s Sky dostanie kolejną aktualizację!
Historia No Man’s Sky po prostu nie chce się skończyć. Uwierzycie, jeśli wam powiem, że słynna fatalna premiera tej gry miała miejsce osiem lat temu?
Co to gry Indie? Co to “gry Indie”?
W świecie zalanym przez produkcje AAA warto czasem mieć coś… innego. Ile razy można grać w kolejnego asasyna, Far Cry, Need for Speeda? Duże studia
baldur's gate 3 Baldur’s Gate 3 zacznie wspierać mody!
Często mówi się, że “to, co dobre, mogłoby trwać wiecznie”. W gamingu ciężko mówić o wieczności, gdy jesteśmy stale bombardowani nowymi tytułami, jednak są studia,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *