Informowaliśmy Was jakiś czas temu o robotaksówkach, które wyglądają z pozoru jak zwykłe taxi, ale sterowane są przez sztuczną inteligencję. Teraz przedstawiono jeszcze inny pomysł – latające taksówki, które do tego już w przeciągu następnych kilku lat mogą w pewnym rejonie stać się dostępne.

Latające taksówki w Orlando chce wprowadzić niemiecka firma

Odpowiedzialna za latające taksówki ma być niemiecka firma Lilium Aviation, zajmująca się właśnie produkcją odrzutowców. Ten pięcioletni start-up z Monachium zaproponował Orlando, że w zamian za ulgę podatkową zbuduje w tym mieście port lotniczy o powierzchni ponad 5 tysięcy metr kwadratowych. Ponad 100 osób ma w nim znaleźć dobrze płatne zatrudnienie. Zobaczcie, jak takie taksówki miałyby wyglądać.

Ten przeznaczony do odlotów i lądowania obszar wymagałby inwestycji rzędu 25 milionów dolarów. Byłaby to pierwsza sieć transportowa Lilium w Stanach Zjednoczonych. Jednak firma ta planuje rozwój nie tylko w USA, ale także w rodzinnych Niemczech, gdzie prowadzi negocjacje w sprawie współpracy z dwoma lotniskami, jednym w Düsseldorfie, a jednym w Kolonii.

Inwestorzy ewidentnie wierzą w Lilium – ostatnio zebrała ona 35 dodatkowych milionów dolarów funduszy (spora część z nich pochodziła od Tesli). Razem w ciągu ostatnich pięciu lat Lilium zebrało 375 milionów dolarów, między innymi od takich firm, jak Atomico, Tencent Holdings i Freigeist.

Latające taksówki mogą ruszyć w 2025 roku

Przewiduje się, że latające taksówki Lilium będą gotowe do użycie dopiero w 2025 roku, ale oczywiście tego typu tego typu inwestycje wymagają działania z wyprzedzeniem, dlatego też firma rozmawia z władzami Orlando już teraz.

latające taksówki lilium

Zwłaszcza biorąc pod uwagę czasy, w jakich się teraz znajdujemy. Lotniska są w dużych tarapatach z uwagi na wstrzymanie ogromnej ilości pasażerskich lotów międzypaństwowych, ucierpiał też transport towarów. Latające taksówki, operujące bardziej lokalnie, to ciekawy sposób na podniesienie zysków z lotnisk. Trzeba przy tym wskazać, że Lilium nie jest jedyną firmą, która pracuje nad tego typu rozwiązań – szacuje się, że obecnie aktywnie tworzone jest co najmniej 15 tego typu projektów.

Podoba Wam się koncept latających taksówek? Chcielibyście kiedyś skorzystać z tej metody transportu? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *