To już oficjalne – już niedługo zestawy Mindstorms znikną z portfolio Lego. Platforma do programowania robotów stworzonych z ich pomocą przetrwa nieco dłużej, ale nie będzie już rozwijana, a jedynie dalej zapewnione będzie dla niej wsparcie techniczne.

Seria Lego Mindstorms zostanie anulowana z końcem 2022 roku

Lego Mindstorms to seria mini-robotów z klocków do samodzielnego złożenia i zaprogramowania, po którą swego czasu chętnie sięgali młodzi (i nie tylko) fani robotyki. Zadebiutowała we wrześniu 1998 roku, a więc ponad 24 lata temu, a wraz z końcem 2022 roku ma wyjść ze sprzedaży.

W ostatnim czasie zainteresowanie jednak malało. Ostatni zestaw z serii, Robot Inventor, pojawił się na półkach sklepowych w 2020 roku, natomiast był on mniej zaawansowanym produktem niż EV3 z 2013 roku.

Producent nie wypuścił żadnych informacji odnośnie do sprzedaży, ale biorąc pod uwagę, że zrezygnowano z serii, można zakładać, że nie była ona ostatnio szczególnie wysoka. Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie ceny, dużą konkurencję i brak znacznego postępu w kolejnych odsłonach (a wręcz można powiedzieć, że seria nieco się cofała, rezygnując np. z ekranu LCD czy zmniejszając ilość portów), nie jest to dużym szokiem.

Od momentu wprowadzenia na rynek we wrześniu 1998 roku, LEGO MINDSTORMS jest jednym z głównych doświadczeń „Buduj i koduj” w portfolio firmy, niosąc ze sobą znaczący kapitał marki i stając się wyjątkowym doświadczeniem we wczesnych dniach robotyki konsumenckiej i stanowiąc wstęp do obecnych doświadczeń “Buduj i koduj”, takich jak SPIKE Prime (…)

Jednak, mając teraz szereg różnych priorytetów w LEGO Education i innych doświadczeniach “Buduj i koduj”, postanowiliśmy skoncentrować nasze zasoby i plany na przyszłość poprzez przekierowanie naszego zespołu MINDSTORMS Robot Inventor i jego wiedzy na różne obszary działalności – Lego

Aplikacja do programowania robotów będzie dostępna jeszcze przez 2 lata

Aplikacje pozwalające na programowanie robotów z serii Mindstorms, takie jak Lego Mindstorms Robot Inventor, mają być wspierane przez firmę “co najmniej” do końca 2024 roku. Po tym czasie możliwe, że przestaną być dostępne.

Jednocześnie trzeba wskazać, że istnieje wiele nieoficjalnych alternatyw dla narzędzi od Lego, które w wielu przypadkach pozwalają programować roboty szybciej i skuteczniej niż aplikacje oficjalne.

Nie powinno więc być tak, że wraz z końcem 2024 roku zestawy Mindstorms, które przecież nie należały do najtańszych, staną się bezużyteczne i będzie można je co najwyżej postawić na półce.

Co o tym wszystkim sądzicie? Macie u siebie jakieś zestawy Lego Mindstorms i żal Wam, że firma rezygnuje z tej serii, a może sądzicie, że to mimo wszystko krok w dobrą stronę? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

LEGO odwzorowało automat do gry w Pac-Mana
Dzisiaj obchodzimy 43 rocznicę powstania Pac-Mana – z tej okazji LEGO postanowiło wypuścić już kolejną w swojej ofercie replikę sprzętu dla graczy. Tym razem padło
resident evil 4 remake lego Fan przeniósł Resident Evil 4 do świata LEGO
Premiera remake’a Resident Evil 4 zbliża się wielkimi krokami, więc pewien postanowił uczcić tę okazję w nietypowy sposób. Zdecydował się przenieść popularny horror Capcomu do…
Nowy zestaw LEGO Atari 2600 wygląda świetnie. Cena może jednak przerażać
Czy mamy na pokładzie fanów Atari? Oryginalne konsole bywają trudne do namierzenia, za to już niedługo każdy będzie mógł zaopatrzyć się w LEGO Atari 2600,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *