Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Najnowsza pełnoprawna odsłona serii Mafia, a więc Mafia III, nie spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, wciąż jest to jednak marka, która wielu graczom zapewne kojarzy się bardzo pozytywnie. Duża w tym zasługa “dwójki”, która nie bez powodu do dnia dzisiejszego wspominana jest przez wiele osób z rozrzewnieniem. Jakiś czas temu została ona nawet zremasterowana, co zapewne przyciągnęło do niej nie tylko “starych” weteranów, ale i osoby, które wcześniej nie miały okazji w ten tytuł pograć.

Postanowiliśmy w związku z tym stworzyć ten materiał, w którym opiszemy, jakie dokładnie wymagania Mafia II posiada, zarówno, jeśli chodzi o wersję klasyczną, jak i zremasterowaną. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić, czy sprzęt poradzi sobie z którąś z tych wersji, oboma, a może żadną. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie poniżej – zapraszamy do lektury!

Wymagania Mafii 2 – minimalne i zalecane

Zanim wskażemy dokładne wymagania Mafii 2, trzeba zauważyć, że “dwójka” funkcjonuje w dwóch wersjach. Pierwsza z nich znana jest obecnie pod tytułem Mafia 2 Classic i to nic innego, jak “oryginalna” Mafia 2. Dostępna jest także Mafia 2 Edycja Ostateczna, czyli remaster gry (jej odświeżona, nowocześniejsza wersja).

Twórcy niewątpliwie kładą większy nacisk na tę drugą opcję. Widać to choćby w fakcie, że obecnie nie da się na Steamie kupić samej wersji Classic. Można jedynie zakupić Edycję Ostateczną i otrzymać do niej Mafię 2 Classic za darmo “w prezencie”. Poszczególne edycje charakteryzują się różnymi wymaganiami, a jakie są one dokładnie opisaliśmy w dalszej części tego artykułu.

mafia ii wymagania
Źródło: 2K

Mafia II Classic – wymagania

W pierwszej kolejności chcielibyśmy wziąć na warsztat wersję Classic, czyli grę w takiej formie, w jakiej została pierwotnie wydana. Jak łatwo się domyślić, ma ona znacznie niższe wymagania niż remaster, zarówno pod kątem wydajności karty graficznej czy procesora, jak i chociażby potrzebnego miejsca na dysku.

Wymagania minimalne

System operacyjny: Microsoft Windows XP (SP2 lub nowszy) / Windows Vista / Windows 7
Procesor: Pentium D 3Ghz lub AMD Athlon 64 X2 3600+ (Dwurdzeniowy) lub lepszy
Pamięć RAM: 1.5 GB RAM
Miejsce na dysku: 8GB
Karta graficzna: nVidia GeForce 8600 / ATI HD2600 Pro lub lepsza
Karta dźwiękowa: Kompatybilna z DirectX 9.0c

Dodatkowo gra wymaga sterowników nVidia PhysX 10.04.02_9.10.0522 i sterowników nVidia GPU 197.13 lub nowszych.

Wymagania zalecane

System operacyjny Microsoft Windows XP (SP2 lub nowszy) / Windows Vista / Windows 7
Procesor: Czterodzeniowy processor 2.4 GHz
Pamięć RAM: 2GB
Miejsce na dysku: 10GB
Karta graficzna: nVidia GeForce 9800 GTX / ATI Radeon HD 3870 lub lepsza
Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c

Mafia II: Edycja Ostateczna – wymagania

Wymagania podstawowej wersji Mafii 2 są dość typowe dla gier wydanych w tamtych latach. Nic więc dziwnego, ze Mafia 2 Edycja Ostateczna, jako tytuł wypuszczony relatywnie niedawno, zawiesza komputerom i laptopom gamingowym znacznie wyższą poprzeczkę.

Wymagania minimalne

W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że Definitive Edition również wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego, podobnie, jak wersja Classic.

System operacyjny: Windows 8.1 64-bit
Procesor: Intel i5-2500K lub AMD FX-8120
Pamięć RAM: 6 GB
Karta graficzna: 2GB NVIDIA GeForce GTX 660 lub 2GB AMD Radeon HD7870
Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowa: Kompatybilna z DirectX

Wymagania zalecane

System operacyjny: Windows 8.1 64-bit
Procesor: Intel i7-3770 lub AMD FX 8350
Pamięć RAM: 8 GB
Karta graficzna: 4GB NVIDIA GeForce GTX 780 lub 4GB AMD Radeon R9 290X
Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowa: Kompatybilna z DirectX

Mafia II Classic a Mafia II Edycja Ostateczna – najważniejsze różnice

Mafia II Classic vs Definitive Edition (Edycja Ostateczna) – czym dokładnie się one różnią, poza, jak już zademonstrowaliśmy, wymaganiami? W praktyce niewieloma rzeczami, jako że jest to remaster, a nie remake. Wersję oryginalną (wraz ze wszystkimi trzema dodatkami) po prostu odświeżono graficznie, a nie dodano żadnej nowej zawartości.

Przede wszystkim część modeli dostosowano do wyższych rozdzielczości, w których gra się w drugiej dekadzie tego wieku. Słowo-klucz to tutaj część – poprawiono wygląd kluczowych postaci, a nie wszystkich, więc część NPC już mocno trąci myszką. Przy czym trzeba podkreślić, że nawet w przypadku ważnych postaci zmiany nie są ogromne.

Lepiej twórcom wyszła poprawa oświetlenia, które jest znacznie atrakcyjniejsze dla oka niż oryginalne, przy czym dalej widać, że nie jest to gra najmłodsza. Ogółem mówiąc, Edycję Definitywną należy uznać raczej za przeciętny, jeśli nie nawet kiepski remaster, wciąż jednak sama gra jest przednia, z uwagi na kultową fabułę i gameplay z oryginału.

mafia 2 wymagania sprzetowe
Mafia 2 Edycja Ostateczna | Źródło: 2K

Warto podkreślić, że, jeśli ktoś posiadał przed premierą remastera “zwykłą” Mafię 2, to otrzymał Edycję Ostateczną za darmo. Zero to niewątpliwie uczciwa cena za ten remaster, natomiast cenę dla osób, które wersji oryginalnej nie mają pozostawiamy Waszej ocenie.

Mafia 2 wymagania – podsumowanie

Jeśli zapytamy, czy wymagania Mafii 2 są wysokie, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie, ponieważ oczywiście wiele zależy od tego, czy chodzi o wersję Classic (pierwotną) czy Definitive Edition (Edycję Ostateczną). Przy czym trzeba zaznaczyć, że nawet ta druga nie powinna stanowić dużego wyzwania dla wielu komputerów gamingowych, ponieważ to nie zupełnie nowa gra, a wciąż tylko podrasowana wersja tytułu sprzed ponad dekady.

Na początku tego materiału wskazaliśmy, że “dwójka” cieszy się znacznie lepszymi opiniami od swojego następcy, ale nie znaczy to, że sequel jest zupełnie niewarty uwagi. Nie osiąga może tak wysokiego poziomu, ale to wciąż stosunkowo solidna gra AAA, która umili niejedno popołudnie. Jeśli chcecie ją wypróbować, to koniecznie zajrzyjcie do artykułu, w którym opisujemy wymagania Mafii 3 – widza ta może się przydać.

Share:

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *