Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

„Pakiet biurowy” to nazwa powszechnie używana w odniesieniu do zestawu podstawowych aplikacji wykorzystywanych do pracy w biurze, ale często też m.in. przez uczniów i studentów. Tego typu pakietów istnieje dość sporo, aczkolwiek do powszechnej świadomości przebiło się zaledwie kilka.

W tym przede wszystkim ten, który wzięliśmy na celownik w tym artykule, a więc Microsoft Office Professional. Jest on bez wątpienia najbardziej znanym pakietem biurowym na rynku, ale czy rzeczywiście najlepszym? Jakie są jego największe zalety? Sprawdź!

Microsoft Office Professional daje ogrom możliwości

Popularność pakietu Office Professional nie wzięła się znikąd. Office 2016 to kompletna propozycja dla firm z przeróżnych branż, która powinna przydać się wielu działom, od HR, przez marketing, po księgowość.

W skład pakietu Microsoft Office Professional wchodzą:

  • Word
  • Excel
  • Powerpoint
  • Outlook
  • Publisher
  • Access
  • OneNote.

Mamy więc między innymi edytor tekstu, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji, a także aplikację do notatek i klienta pocztowego. Co bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że mówimy tu o pakiecie, poszczególne jego elementy świetnie ze sobą współgrają i miejscami są bardzo mocno zintegrowane.

Warto wiedzieć, że poza aplikacjami komputerowymi, które działają także w trybie offline (a więc kiedy zabraknie Internetu), z pakietu biurowego Office można skorzystać również za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Poszczególne aplikacje wymienione powyżej (Excel, Word i inne) mają także swoje wersje na urządzenia mobilne, co ułatwia pracę w podróży.

Jedną z największych zalet pakietu Office, niezależnie od platformy, jest to, że został zaprojektowany (i ciągle jest rozwijany) z myślą o użytkownikach o różnym stopniu zaawansowania. Chociaż ma wiele potężnych funkcji, bez których praca byłaby bardziej czasochłonna i uciążliwa, to z reguły są one wyraźnie oznaczone i łatwe w wykorzystaniu.

W sieci znajdziemy wiele zasobów dedykowanych pakietowi Office

Jak wspomniano powyżej Office jest w dużej mierze bezproblemowy w użytkowaniu. Jeśli jednak zainteresują nas takie kwestie, jak chociażby bardzo zaawansowane formuły w Excelu, może być ciężko poradzić sobie samodzielnie.

Z uwagi na dużą popularność pakietu biurowego Microsoft Office Professional, nawet jeśli nie wiemy, jak coś zrobić przy jego pomocy, zazwyczaj wystarczy szybkie wyszukiwanie w Google, aby się dowiedzieć. Nie ważne, jakie mamy pytanie, jest bardzo prawdopodobne, że ktoś już wcześniej je zadał, a do tego być może otrzymał już poprawną odpowiedź.

Dostępne jest też wiele poradników i kursów, w tym sporo darmowych, dla osób, które chciałyby posiąść bardziej zaawansowaną wiedzę z zakresu obsługi poszczególnych elementów Office’a, w tym przede wszystkim właśnie Excela.

Jako że Office jest tak powszechnie stosowany, przyzwyczajanie się do innych pakietów może mijać się z celem. Jeśli zaczniemy nową pracę czy też zmienimy obecną, jest bardzo prawdopodobne, że będzie od nas wymagana umiejętność obsługi właśnie programów Microsoftu.

Chociaż niektóre funkcje mogą powtarzać się na przestrzeni różnych programów bądź działać nie do końca tak samo, ale podobnie, to jednak pewne różnice są. W związku z tym najlepiej korzystać właśnie z pakietu Office, aby nabyć w nim biegłości, która może później niejednokrotnie się przydać.

Alternatywy dla Office Professional – dlaczego są mniej warte uwagi?

Za najbardziej znaną, a przy tym darmową alternatywę dla pakietu Microsoft Office Professional można uznać pakiet LibreOffice. Jego największą zaletą jest wspomniana cena (a raczej jej brak), natomiast pod innymi względami widać wyraźne braki.

Jest to pakiet gorzej zintegrowany z Windowsem (natomiast dostępny nie tylko na systemy Microsoftu, ale też Linuxa i MacOSa), a przy tym mniej rozbudowany i nie tak wygodny w użytkowaniu. Inna znana alternatywa dla Microsoft Office to również darmowy pakiet OpenOffice, z którego kodu źródłowego korzystano przy tworzeniu LibreOffice. W jego przypadku występuje ten sam problem.

Oczywiście, komfort użytkowania będzie po części zależał od indywidualnych preferencji. Jednak trzeba zauważyć, że zdaniem wielu to właśnie Office jest znacznie nowocześniejszym i bardziej atrakcyjnym wizualnie pakietem biurowym.

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *