Jesteście zmęczeni ciągłym wciskaniem Ctrl+C, Ctrl+V, kiedy piszecie jakiś dłuższy tekst przy pomocy ChatuGPT? Właśnie pojawił się dodatek do edytora tekstu Microsoft Word, który integruje go z botem i pozwala generować tekst bezpośrednio w edytorze.

Ghostwriter usprawnia korzystanie z ChatuGPT – i nie tylko

Dodatek nosi nazwę Ghostwriter i można pobrać go ze sklepu z addonami Microsoftu. Działa na stosunkowo prostej zasadzie: w okienku wprowadzamy polecenie czy pytanie, wybieramy model sztucznej inteligencji od OpenAI, który nas interesuje i wprowadzamy swój klucz API (dostępny na stronie OpenAI po założeniu konta), a następnie naciskamy “Ask me”.

Dodatek jest płaty – występuje w wersji Basic, która kosztuje 10 dolarów (to jednorazowa opłata, nie abonament) i wersji Pro, za którą trzeba zapłacić 25 dolarów. Pierwsza z nich korzysta tylko z ChatuGPT, a maksymalna długość odpowiedzi wynosi dwa akapity. Z kolei druga umożliwia korzystanie także z innych modeli sztucznej inteligencji stworzonych przez OpenAI i pozwala generować także znacznie dłuższy tekst. Poniżej możecie zobaczyć, jak działa to w praktyce:

Uwaga – dodatek nie jest oficjalny, ale został zatwierdzony

Jest jednak pewien haczyk. Microsoft współpracuje co prawda z twórcami ChatuGPT, czyli organizacją OpenAI (ba, zainwestował nią ostatnio okrągły miliard dolarów), ale to nie amerykański gigant jest autorem rozszerzenia Ghostwriter. Stworzył je Patrick Husting, programista z Seattle, który w latach 90′ pracował w Microsofcie, ale od dawna nie ma z tą firmą nic wspólnego.

Jednocześnie Housting uzyskał od Microsoftu pozwolenie na rozpowszechnianie swojego dodatku i umieszczenie go w oficjalnym sklepie z dodatkami Worda, więc nie trzeba się bać, że z dnia na dzień projekt zostanie usunięty. Przynajmniej na razie – twórca spodziewa się, że, kiedy Microsoft pokaże własną integrację, jego dodatek zniknie ze sklepu.

Mogą go [dodatek Ghostwriter – dop. red.] zabić za rok lub dwa, kiedy dodadzą coś do pakietu Office, i to też mi odpowiada” — powiedział. „To, co robię, jest teraz dostępne dla wszystkich i może z tego skorzystać, bo dlaczego nie? (…) Cokolwiek zrobią, będzie piękne, będzie fantastyczne i będzie dobrze zintegrowane ze środowiskiem pakietu Office – Patrick Husting, twórca Ghostwritera

W tak zwanym międzyczasie, zanim Microsoft wprowadzi swoje rozwiązanie (jak przewiduje Husting, znacznie bardziej zaawansowane), lukę ma uzupełnić Ghostwriter. Zaletą dodatku jest fakt, że działa nie tylko z najnowszą wersją Worda, ale też Wordem 2019. Deweloper pierwotnie chciał sprawić, aby dodatek był kompatybilny również z Wordem 2016 i 2013, ale okazało się, że z uwagi na ich zależność od Internet Explorera 11 nie jest to możliwe.

Co o tym wszystkim sądzicie? Czy uważacie, że tego typu integracje rzeczywiście są potrzebne? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *