Jak (niemal) każda nowa technologia, smartwatche potrzebowały chwili, aby złapać wiatr w żagle – kiedy już to zrobiły, stało się jasne, że nie będą przejściowym trendem, a urządzeniami, które zostaną z nami na dłużej. Jeśli ktoś jeszcze nie miał z nimi do czynienia – jest dobry moment, aby to zmienić.

Dzisiejsze smartwatche oferują znacznie więcej  funkcjonalności niż jeszcze kilka lat temu. Poniżej zebraliśmy garść informacji dla osób “zielonych” w tym temacie, które mamy nadzieję, że pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji!

Na co zwracać uwagę, wybierając smartwatcha?

Z uwagi na dużą (i ciągle rosnącą) popularność smartwatchy, zwiększa się także ich podaż. Na rynek wchodzą kolejni producenci, a dotychczasowi wypuszczają kolejne modele. Krótko mówiąc, jest w czym wybierać. To niewątpliwie dobra wiadomość dla konsumentów, ale, jeśli ktoś kupuje smartwatcha po raz pierwszy, może czuć się przytłoczony natłokiem opcji i mieć problem z podjęciem decyzji.

W związku z tym przytoczymy kilka podstawowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Pierwsza niezwykle istotna kwestia to czas pracy. Część smartwatchy (szczególnie te z systemem WearOS od Google, chociaż nie tylko) wymaga ładowania nawet raz dziennie, inne są w stanie działać bez doładowywania nawet kilka tygodni. Zależy to w dużej mierze od oferowanych funkcji, pojemności baterii i optymalizacji systemu.

ładowanie smartwatcha

Niektórym codzienne ładowanie nie przeszkadza (w końcu i tak wymaga tego większość smartfonów), inni zaś zapewne ciągle by o nim zapominali i byli w związku z tym mocno sfrustrowani. Warto zastanowić się, do której kategorii należymy przed podjęciem decyzji o zakupie, aby być zadowolonym z wybranego modelu.

Inne kluczowe parametry obejmują:

  • rozmiar i rozdzielczość ekranu 
  • moduły NFC, WiFi, Bluetooth i GPS
  • obecność złącza SIM.

Większa rozdzielczość ekranu przekłada się na ostrość wyświetlanych na nim obrazów, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych wyświetlaczy. Natomiast nie można jednoznacznie stwierdzić, że duży wyświetlacz jest zaletą. Niektóre osoby wolą mniejsze smartwatche, choćby z racji na drobne nadgarstki.

Moduł NFC pozwoli na dokonywanie płatności zbliżeniowych zegarkiem, WiFi na łączność z Internetem, Bluetooth na łączność z telefonem, ale też chociażby słuchawkami bezprzewodowymi, a GPS – korzystanie z nawigacji czy zapisywanie pokonywanej trasy.

Możliwość umieszczenia karty SIM bezpośrednio w zegarku oznacza m.in. opcję korzystania z Internetu (a więc np. streamingu muzyki, używania tłumacza, nawigacji online i nie tylko) bez konieczności posiadania przy sobie smartfona i łączenia go z zegarkiem.

Pierwszy smartwatch dla dziecka – najważniejsze informacje

Istnieje specjalna kategoria smartwatchy, obejmująca urządzenia stworzone konkretnie z myślą o młodych użytkownikach. Charakteryzują się one zwykle uproszczonym interfejsem, dostosowanym do odbiorców designem, wysoką wytrzymałością na zalanie i kurz, a także obecnością pewnych istotnych z punktu widzenia rodzica funkcji.

Mowa tutaj przede wszystkim o możliwości podejrzenia lokalizacji dziecka, czy też otrzymywania powiadomień, gdy znajdzie się ono poza wyznaczoną strefą. W smartwatchach dla dzieci często pojawiają się ponadto przyciski SOS – po ich naciśnięciu może na przykład nastąpić połączenie z ustalonym wcześniej numerem.

Poza tym tego typu zegarki mają z reguły także sporo funkcji typowych dla “zwykłych” smartwatchy, chociażby krokomierz, monitor snu czy aparat. W związku z tym są użyteczne nie tylko dla rodzica, chcącego zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy, ale też dla samego dziecka.

Smartwatche sportowe – co warto wiedzieć?

Obecnie większość smartwatchy ma jakieś mniej lub bardziej zaawansowane funkcje sportowe – z reguły jest to kilkanaście trybów ćwiczeń. Natomiast są też takie “inteligentne” zegarki, które są przeznaczone przede wszystkim właśnie do tego typu zastosowań.

Nie tylko mają one jeszcze więcej wspomnianych funkcji sportowych (trybów ćwiczeń, możliwości śledzenia różnych parametrów życiowych, rejestracji trasy), ale też m.in. zwykle są bardziej odporne na wodę, inne czynniki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne.

smartwatch sportowy

Jeśli więc ktoś dużo ćwiczy i zależy mu na wzbogaceniu treningu technologią, warto rzucić okiem przede wszystkim na zegarki o zacięciu sportowym. Trzeba podkreślić, że nadają się one do wykorzystywania nie tylko w ramach aktywności fizycznej, ale też na co dzień i w pracy czy podczas spotkań biznesowych.

Tego typu sprzęty zwykle domyślnie wyposażone są w pasek gumowy (jako że taki najlepiej nadaje się do ćwiczeń), ale można przy poważniejszych okazjach podmienić go na pasek skórzany, a wtedy nabierze bardziej eleganckiego wyglądu.

Smartwatch a zegarek hybrydowy – podobieństwa i różnice

Jeśli ktoś dotychczas używał klasycznych zegarków i nie jest jeszcze pewien, czy smartwatch będzie dla niego dobrym rozwiązaniem, warto rozważyć jeszcze trzecią opcję: zegarek hybrydowy. Jak łatwo się domyślić, mamy tutaj do czynienia z połączeniem zegarka tradycyjnego i smartwatcha.

Zazwyczaj od tych pierwszych hybrydy zapożyczają wygląd zewnętrzny (mamy tutaj z reguły tradycyjną tarczę ze wskazówkami, a ewentualny ekran przybiera ewentualnie formę datownika), a od tych drugich – wnętrze, wypełnione różnego typu czujnikami i modułami.

W praktyce oznacza to, że zegarki hybrydowe na pierwszy rzut oka wyglądają, jak klasyczne, ale po podłączeniu ich do telefonu przy pomocy Bluetootha dają dostęp do szeregu istotnych danych, na przykład ilości wykonanych kroków w danym dniu czy pulsu.

Nie da się jednoznacznie wskazać, który typ zegarka jest najlepszą opcją. Wszystko zależy od osobistych preferencji, warto więc przemyśleć sprawę i ustalić, na czym najbardziej nam zależy.

Czy smartwatche Apple zadziałają na Androidzie?

Apple Watche cieszą się dużą popularnością i są często wymieniane wśród najlepszych smartwatchy na rynku. W związku z tym osoba kupująca swój pierwszy sprzęt tego typu i poszukująca wysokiej jakości może chcieć zainwestować w któryś z nich. Jest jednak jeden haczyk, o którym trzeba pamiętać.

Większość Polaków używa smartfonów z systemem Android, natomiast Apple Watch jest kompatybilny jedynie ze smartfonami z iOS-em, czyli z iPhone’ami. Jeśli więc ktoś nie posiada iPhone’a i nie planuje się w niego zaopatrywać, zakup Apple Watcha mija się z celem.

apple watch

Nie mamy tutaj do czynienia z sytuacją podobną do AirPodsów, które normalnie połączą się z telefonem z Androidem poprzez Bluetooth, przy czym niektóre ustawienia nie będą dostępne. Apple Watch w ogóle nie połączy się z telefonem innego producenta, co jest o tyle problematyczne, że w związku z tym bez iPhone’a nie da się ukończyć nawet wstępnej konfiguracji zegarka.

Można teoretycznie pożyczyć od kogoś na chwilę iPhone’a, skonfigurować zegarek i potem używać go już bez iPhone’a, ale liczba dostępnych funkcji będzie znacząco ograniczona i dalej nie będzie możliwości połączenia się ze smartfonem z Androidem.

Jak widać, aspektów, które warto mieć na uwadze przy zakupie pierwszego smartwatcha jest całkiem sporo. Uwzględnienie ich powinno znacznie zwiększyć szansę na zadowolenie z wybranego urządzenia.

WARTO PRZECZYTAĆ:

samsung galaxy watch Galaxy Watche wykryją bezdech senny – jak to możliwe?
Samsung regularnie dba o to, aby jego produkty były coraz lepsze, miały więcej przydatnych funkcji. Niedawno ogłosił, że w zegarkach z serii Galaxy Watch5 i
recenzja garmin fenix 6x pro solar Recenzja Garmin Fenix 6X Pro Solar – czy warto go kupić w 2023 roku? Sprawdź!
Firmę Garmin zna każdy, kto miał styczność z choćby amatorskim uprawianiem sportu. Nie każdy jednak miał sposobność zapoznać się z ich działaniem. Garmin jako topowa
apple watch Smartwatche z serii Apple Watch miażdżą… cały szwajcarski przemysł zegarków
Szwajcarskie zegarki wciąż, mimo upływu lat, kojarzone są z wysoką jakością i precyzją. Nie bez powodu używa się czasami stwierdzenia, że coś chodzi “jak w
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *