Częstotliwość odświeżania ekranu wpływa mocno na nasze odczucia z rozgrywki. W końcu co nam po ultra mocnej karcie graficznej, gwarantującej obłędną ilość klatek na sekundę w grze, jeśli częstotliwość odświeżania ekranu to zaledwie 60Hz? Nic więc dziwnego, że obecnie gracze preferują monitory, w których ten parametr jest zupełnie inny. Obecnie w pokojach czy gabinetach większości graczy króluje monitor 144Hz, a więc o częstotliwości odświeżania ekranu ponad dwukrotnie wyższej od tej, jaką jeszcze jakiś czas temu uznawano za standardową.

Jednocześnie monitor 144Hz innemu monitorowi o tej częstotliwości odświeżania nierówny. Jest obecnie ogrom modeli o takim parametrze, ale nie wszystkie z nich są równie dobre, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i konkretnie pod kątem gamingu. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was ten materiał, w którym przedstawimy Wam top 5 monitorów 144Hz według TechPolska. Tradycyjnie znajdziecie tutaj zarówno monitory droższe, jak i te bardziej budżetowe. W tym rankingu postawiliśmy na monitory o standardowych przekątnych, od 27 do 34″ – wypatrujcie za jakiś czas rankingu monitorów ultraszerokich!

Monitor 144Hz dla graczy – jakie inne parametry też mają znaczenie?

Jak już wspomnieliśmy na początku, częstotliwość odświeżania to nie wszystko, na co powinno zwracać się uwagę przy zakupie monitora. Jest też szereg innych czynników, które mają ogromne znaczenie i wpłyną na to, czy będzie nam się dobrze korzystało z monitora (i, co ważne, dobrze grało), czy też jednak niekoniecznie.

Pierwszym aspektem, który odgrywa istotną rolę, jest oczywiście rozdzielczość. Obecnie za minimum należy uznać rozdzielczość FullHD, natomiast coraz większa ilość graczy stawia na monitory o wyższej rozdzielczości, na przykład monitory 4K. Choćby z uwagi na to, że nie są już tak drogie, jak niegdyś.

W dalszej kolejności warto rzucić okiem na czas reakcji, wskazywany w milisekundach. Gracze z reguły preferują, aby wynosił on 1 ms lub optymalnie nawet mniej, ponieważ taki wskaźnik (o ile jest on realny, a nie tylko deklarowany przez producenta) zapewnia brak “laga” między tym, co wyświetla ekran, a co się dzieje w grze.

Co jeszcze warto brać pod uwagę, kupując monitor 144Hz? Choćby typ matrycy (np. IPS, VA), jasność ekranu, ilość i typ portów (m.in. coraz częściej monitory mają sporo portów USB-A, w tym porty z funkcją ładowania) czy kompatybilność z różnymi technologiami (HDR, FreeSync, G-Sync).

Asus TUF VG28UQL1A

ASUS TUF VG28UQL1A
Źródło: Asus

Zalety

  • HDR 10 i HDR Display 400
  • FreeSync i G-Sync
  • jasność aż 450 cd/m2
  • różnorodne porty
  • funkcja PIVOT, regulacja wysokości i kątów
  • elegancki design

Wady

  • mogłoby być więcej portów USB-A
  • takie sobie głośniki

Naszą listę top 5 monitorów 144Hz otwiera Asus TUF VG28UQL1A. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się on niczym szczególnym, ale w rzeczywistości to bez wątpienia sprzęt warty uwagi. Charakteryzuje się subtelnością (nada się więc też do biura, a nie tylko do pokoju gracza), a przy tym niezwykłą solidnością wykonania i świetnymi parametrami.

Mamy tutaj do czynienia z monitorem 144Hz o przekątnej 28″, rozdzielczości 3840 x 2160, czyli 4K, oraz matrycy IPS z podświetleniem LED. Obsługuje FreeSync™ Premium, ma też status NVIDIA® G-SYNC® Compatible, więc będzie się sprawdzał niezależnie od posiadanej karty graficznej. Czas reakcji to 1 ms (GTG), proporcje 16:9, a jasność aż 450 cd/m2. Sprzęt ponadto obsługuje HDR 10 i ma certyfikat Display HDR 400.

Portów jest sporo, a mianowicie 2x HDMI 2.0, 2x HDMI 2.1 (ważne dla graczy!), DisplayPort 1.4, wyjście słuchawkowe, a także 2x USB-A 3.1 i jeden USB-B. Można byłoby jedynie życzyć sobie ze dwa więcej porty USB-A. Poza tym trzeba zauważyć, że można dostosować wysokość monitora, a także jego kąty pochylenia oraz obrotu, jest również funkcja używania go w pionie (PIVOT).

Co jeszcze? Funkcja Picture-by-Picture (PBP) oraz Picture-in-Picture (PIP), a także technologia Shadow Boost, a także Extreme Low Motion Blur. Wszystko to przekłada się na świetne odczucia z grania. Warto też wspomnieć o głośnikach, które mają taką sobie moc (2x 2W), ale przynajmniej są. Cena tego monitora 144Hz wynosi około 3 949 złotych.

MSI Optix MAG342CQR

MSI Optix MAG342CQR
Źródło: MSI

Zalety

  • wysoka rozdzielczość (UWQHD)
  • zakrzywiony ekran (1500R)
  • dobre odwzorowanie przestrzeni barw
  • podświetlenie z tyłu
  • regulacja wysokości i kątów
  • mała podstawka

Wady

  • nie ma portów USB
  • brak głośników

MSI Optix MAG342CQR to największy pod względem przekątnej monitor w tej stawce (34″), a przy tym monitor 144Hz delikatnie zakrzywiony (1500R), co poprawia komfort pracy przy tak dużej przekątnej. Co ciekawe, zastosowano tu nie matrycę IPS, a VA z podświetleniem LED. Mamy tutaj rozdzielczość 3440 x 1440 (format obrazu 21:9), czyli UWQHD, a także czas reakcji na poziomie 1 ms, a więc o brak ostrości czy opóźnienia w grach nie trzeba się martwić.

Odwzorowanie przestrzeni barw DCI-P3 na poziomie 92% i sRGB 118% robi świetną robotę. Swoje daje też kontrast statyczny 4 000:1. Jest regulacja wysokości, kąta obrotu i kąta pochylenia, nie ma natomiast funkcji PIVOT, ale przy tej przekątnej ciężko się temu dziwić. Nie ma głośników, a w zakresie portów jest dość skromnie – ot, wyjście audio, dwa HDMI i jeden DisplayPort.

Nie zabrakło kompatybilności z technologiami Adaptive-Sync i FreeSync™, a także filtrem światła niebieskiego i redukcją migotania. System Night Vision z kolei dba o to, aby nawet ciemne lokacje w grach nie przeszkadzały w komfortowej rozgrywce. Na deser pozostaje dodatek w postaci podświetlenia z tyłu monitora, którym można sterować według upodobań i synchronizować je z innymi produktami od MSI. Koszt tego monitora to około 2 599 złotych.

Acer Nitro VG270UPBMIIPX

Acer Nitro VG270UPBMIIPX
Źródło: Acer

Zalety

  • wysoka rozdzielczość
  • FreeSync i Adaptive Sync
  • wąskie ramki
  • świetna fabryczna kalibracja
  • HDR 10
  • intuicyjne menu

Wady

  • brak portów USB
  • brak regulacji wysokości, PIVOT-a
  • głośniki bez szału

Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość 2560 x 1440 (WQHD), która przy przekątnej 27″ daje bardzo dobry efekt. Ostry jak żyletka obraz jest dodatkowo żywy i przyjemny dla wzroku, co zapewnia odwzorowanie przestrzeni barw sRGB na poziomie 99%. Klasycznie zastosowano tutaj matrycę IPS z podświetleniem LED, proporcje to 16:9, a ekran jest płaski. Czas reakcji to zaledwie 1 ms, ponadto sprzęt obsługuje HDR 10.

Jest również kompatybilny z technologiami synchronizacji Adaptive-Sync oraz FreeSync™. Posiada całkiem niezłą jasność 350 cd/m². Jeśli chodzi zaś o technologie ochrony oczu, to zastosowano tutaj typowo redukcję migotania (Flicker free) i filtr światła niebieskiego. Sprzęt jest prosty pod względem designu, ale całkiem ładny – co ważne, ramki są wąskie, a podstawka też relatywnie mała.

Brak portów USB, ale za to cieszy, ze poza HDMI 1.4 i DisplayPort mamy też HDMI 2.0. Trzeba też zwrócić uwagę na mały zakres regulacji ramienia – możemy sterować kątem pochylenia, ale już chociażby wysokością nie, nie ma też funkcji PIVOT. Pro forma dołączono głośniki o mocy 2x2W.

Pochwalić można za to świetną fabryczną kalibrację, dzięki której nie trzeba dużo grzebać w ustawieniach, aby być zadowolonym. Plusem jest też wygodne i intuicyjne menu OSD. Koszt monitora to około 1 399 złotych.

LG 27GL650F-B

LG 27GL650F-B
Źródło: LG

Zalety

  • fabryczna kalibracja na wysokim poziomie
  • dobre odwzorowanie barw
  • HDR 10
  • Black Stabilizer
  • funkcja PIVOT

Wady

  • tylko podstawowe porty
  • rozdzielczość mogłaby być wyższa

Kolejny monitor 144Hz na naszej liście to LG 27GL650F-B, czyli płaski monitor 27-calowy o matrycy IPS z podświetleniem LED. Poza wiadomą częstotliwością odświeżania oferuje czas reakcji na poziomie 1 ms oraz rozdzielczość FullHD. Wartym uwagi aspektem, zwłaszcza, jeśli ktoś poza graniem para się też robieniem grafik, jest odwzorowanie przestrzeni barw sRGB na poziomie 99%.

LG 27GL650F-B jest monitorem kompatybilnym zarówno z G-Sync, jak i FreeSync, więc posiadacze kart graficznych Nvidii i AMD mogą swobodnie się na niego decydować. Jeśli chodzi o technologie ochrony oczu, to nie zabrakło redukcja migotania (Flicker free) i filtra światła niebieskiego. Nie sposób nie wspomnieć też o kompatybilności z HDR 10. Ciekawą opcją dla graczy jest natomiast Black Stabilizer, dzięki któremu ciemne lokalizacje w grach staną się lepiej widoczne.

Porty mamy tu głównie podstawowe: dwa HDMI, DisplayPort, wejście słuchawkowe i wtyk do zasilania. Jest regulacja wysokości i kąta pochylenia, a nawet funkcja PIVOT, czyli można przechylić monitor do pozycji pionowej. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w tym modelu fabryczna kalibracja stoi na wysokim poziomie, co nie jest regułą w przypadku wielu monitorów. Wszystko to za około 1 190 złotych.

AOC 27G2U

AOC 27G2U
Źródło: AOC

Zalety

  • niezły design
  • solidne wykonanie
  • dobry stosunek ceny do jakości
  • sporo różnorodnych portów
  • świetne odwzorowanie kolorów

Wady

  • słaba jasność
  • irytujące w obsłudze przyciski

Nasza kolejna, ostatnia już propozycja to monitor 144Hz AOC 27G2U. Podobnie, jak powyższy model od LG, oferuje on czas reakcji na poziomie 1 ms i rozdzielczość FullHD, a jego przekątna jest równa 27″. Matryca IPS z podświetleniem LED daje radę, natomiast jasność ekranu pozostawia nieco do życzenia (250 cd/m2).

Za to ciekawe są wyniki, jeśli chodzi o odwzorowanie przestrzeni barw. Mianowicie ten model oferuje odwzorowanie Adobe RGB na poziomie 88% i sRGB na poziomie 118%. Design jest naprawdę całkiem niezły, a podstawka nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Całość wykonana jest bardzo solidnie. Niestety, trzeba wskazać na dość irytujące przyciski do sterowania monitorem – lepiej już mimo wszystko pobrać program na komputer i sterować sprzętem za jego pomocą.

Są też głośniki (niezbyt mocne, bo 2x2W, ale lepsze to niż nic). Mamy opcję dostosowywania wysokości i kątów pochylenia oraz obrotu, jest też funkcja PIVOT. Dużą zaletą tego monitora jest to, że poza portem HDMI (x2), DisplayPort oraz VGA, dostajemy także sporo portów USB-A, a nawet port USB-B i mini jack. Pod tym względem ciężko na cokolwiek narzekać. Zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę – ten monitor można kupić już za około 1 089 złotych.

Ranking monitorów 144Hz – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz ranking monitorów 144Hz przypadł Wam do gustu i udało Wam się odnaleźć monitor, który mieści się w Waszym budżecie i odpowiada ponadto Waszym innym wymaganiom. Pamiętajcie też, że sam monitor 144Hz to nie wszystko – żeby pokazał pełnię swojej mocy, musimy posiadać kartę graficzną, która będzie tak częste odświeżanie ekranu obsługiwała. Monitory wskazane w tym artykule można oczywiście podłączyć nie tylko do komputera, ale też do laptopa – to Wy decydujecie!

Przy okazji chcielibyśmy wspomnieć o kilku innych rankingach monitorów, które w ostatnim czasie pojawiły się na naszym portalu. Przygotowaliśmy między innymi materiał, w którym omawiamy monitory 24 cale, przygotowaliśmy też specjalny ranking dla osób, które chcą zakupić monitor 4K. Pojawiają się na tych listach monitory o częstotliwości odświeżania 144Hz, ale też o innych wartościach tego parametru. Zapraszamy do lektury i dzielenia się Waszymi rekomendacjami i spostrzeżeniami!

WARTO PRZECZYTAĆ:

acer predator helios 300 Recenzja Acer Predator Helios 300 – laptopa dla graczy za ponad 8000 złotych
Laptopy gamingowe to coraz prężniej rozwijający się rynek, na którym można znaleźć wiele naprawdę ciekawych modeli. Tym razem w nasze ręce wpadł Acer Predator Helios
msi MSI zapowiedziało nowe laptopy – ucieszą się fani mocnych maszyn i japońskich klimatów
Potężne podzespoły, niesamowite wrażenia wizualne i mnogość dostępnych opcji – brzmi znajomo? Tak, to znowu ten moment, a więc MSI zapowiedziało swoje nowe laptopy, w
laptopy-gamingowe-do-3000-zl-poradnik-zakupowy Laptopy gamingowe do 3000 zł – poradnik zakupowy
Laptopy gamingowe cieszą się z roku na rok coraz większym powodzeniem. Nic w tym zresztą dziwnego – pozwalają one rozkoszować się grą dosłownie wszędzie, nie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *