Dzięki monitoringowi GPS można mieć pewność, że informacje dotyczące pojazdów floty są dokładne i aktualne. To pozwala podejmować świadome decyzje w terenie podczas wyznaczania tras przejazdów. Dziś przedstawimy kilka faktów odnośnie funkcjonowania tej technologii.
Czym jest monitoring GPS?
Urządzenia śledzące GPS łączą się z globalnym systemem pozycjonowania i komunikują się za pomocą sygnałów. Przy ich użyciu można śledzić ludzi, samoloty, czy pojazdy właśnie. Dokładność śledzenia GPS jest bardzo ważna. Dlatego jeśli sygnał jest uszkodzony, a dokładność nie jest stuprocentowa, może to mieć swoje konsekwencje.
Na tę zależność może mieć wpływ wiele rzeczy:
- obecność metali,
- pogoda,
- przebywanie na oddalonym terenie,
- pora dnia (ze względu na zmianę pozycji satelity krążącej wokół kuli ziemskiej).
Czym jest wspomagany GPS (A-GPS)?
A-GPS to usługa internetowa, która znacznie poprawia wydajność satelitarnego systemu pozycjonowania. Informuje urządzenie dokładnie, które satelity są dostępne w jakiej lokalizacji.
Za pośrednictwem połączenia danych odbiornik mobilny skontaktuje się z serwerem i odbierze dane wsparcia tylko dla tych widocznych satelitów dla tego konkretnego odbiornika. Dzięki temu użytkownik jest w stanie określić swoją pozycję w mniej niż 6 sekund.
Monitoring GPS w przypadku przedsiębiorstw
Małe, średnie i duże firmy wdrażają systemy śledzenia w swoich aktywach. To pozwala im uzyskać większą kontrolę nad posiadaną flotą pojazdów, zwiększyć wydajność i zmniejszyć ryzyko.
System śledzenia pojazdów
Dla firmy transportowej istotna jest możliwość monitorowania lokalizacji swoich pojazdów. Menedżerowie floty są w stanie zobaczyć lokalizację konkretnego taboru na żywo, aby móc podejmować świadome decyzje logistyczne. Dlatego też, jeśli lokalizatory GPS nie są w 100% dokładne w czasie rzeczywistym, firma może mieć kłopoty z brakiem kontroli nad pojazdami i pracownikami.
Czynniki wpływające na skuteczność monitoringu GPS
GPS wykorzystuje częstotliwość sygnałów radiowych do określenia lokalizacji urządzenia. Oznacza to, że urządzenie takie może wykonać te obliczenia, mierząc czas potrzebny na odebranie sygnałów radiowych z kilku satelitów krążących wokół Ziemi. Te przesyłają między sobą sygnały, a GPS może mierzyć te transmisje, aby obliczyć dokładną lokalizację urządzenia.
Przy czym dokładność może być nieznacznie zmieniona w obszarach, w których nie ma wyraźnej linii wzroku do nieba, takich jak duże miasta, tereny pod mostami, wewnątrz tuneli, czy miejsca głęboko zalesione.
Podsumowanie
Monitoring GPS jest świetnym kawałkiem technologii zdolnym do tego, aby przedsiębiorstwa wykorzystujące na co dzień floty pojazdów samochodowych (osobowych i ciężarowych) mogły lepiej koordynować ich zarówno obecne, jak i przyszłe działania. Ta potencjalna perspektywa sprawia, że poszczególne firmy powinny skrupulatnie przeglądać oferty dotyczące tego sprzętu, aby faktycznie móc dysponować wysokiej jakości lokalizatorami z nowoczesnym oprogramowaniem.
WARTO PRZECZYTAĆ: