Po raz kolejny zadziałało równanie, według którego Niemcy + producenci smartfonów + bitwy patentowe = zakaz sprzedaży produktów znanych marek. W 2022 roku Oppo, Vibo i OnePlus zniknęły z m.in. z Niemiec właśnie ze względu na konflikt w sprawie patentu, a teraz w podobny sposób blokadę na sprzedaż swoich produktów u naszych sąsiadów zarobiły Lenovo i Motorola.

Lenovo i Motorola nie mogą sprzedawać m.in. smartfonów i laptopów

Cała sprawa dotyczy patentu na technologię łączności internetowej, do którego prawa rości sobie amerykańska firma InterDigital. Na początku maja sąd w Monachium przyznał Amerykanom rację w sporze przeciwko Lenovo i Motoroli, które zostały posądzone o wykorzystywanie w swoich urządzeniach technologii objętej patentem.

W związku z tym zakazano dwom znanym producentom oferowanie i importowanie naruszających patenty produktów: smartfonów, laptopów, tabletów i wszystkich innych urządzeń, które umożliwiają łączenie się z siecią (przez 5G, ale też LTE, UMTS czy GSM). Krótko mówiąc, sporej części asortymentu obu firm.

Dlaczego piszemy o tym teraz, skoro wyrok zapadł chwilę temu? Otóż, żeby zakaz nabrał mocy, InterDigital musiał zdeponować w sądzie około 4,5 miliona euro jako zabezpieczenie. Firma nie była w stanie zrobić tego od razu, więc okres, przez który Lenovo i Motorola mogły jeszcze importować i oferować produkty objęte wyrokiem, uległ delikatnemu wydłużeniu.

InterDigital ma już za sobą jedną batalię z Lenovo — w UK

InterDigital ma powody do radości… przynajmniej na razie, ponieważ ciężko powiedzieć, jak ta sprawa się zakończy. Wiadomo już, że Lenovo planuje odwoływać się od wyroku, a to nie pierwsza sądowa bitwa tych dwóch firm. Poprzednią, toczoną w Wielkiej Brytanii, w dużej mierze udało się chińskiemu producentowi wygrać.

Sędzia zdecydował się ustalić opłatę licencyjną dla InterDigital na poziomie 0,175 dolara za każdy egzemplarz urządzenia wykorzystującego technologię łączności internetowej objętą patentem (a właściwie całą serią patentów). Lenovo proponowało opłatę w wysokości 0,16 dolara za egzemplarz, a InterDigital — 0,53 dolara, a więc ostateczny wynik mógł producenta usatysfakcjonować.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Korzystacie z urządzeń Lenovo lub Motoroli? Dajcie znać w komentarzach!



Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybierz najlepszego laptopa do 2500 zł dla siebie – na co zwracać uwagę przy zakupie? Jaki laptop do 2500 zł wybrać?
Przenośny komputer może być idealnym rozwiązaniem do pracy, gier wideo, rozrywki czy standardowego codziennego użytku (np. sprawdzania social mediów). Warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba
lekki laptop Lekki laptop – zestawienie najciekawszych modeli
Tak, jak telefony komórkowe dostępne dla wszystkich były absolutną rewolucją na rynku, tak przenośne komputery nazwane laptopami były rewolucją w swojej branży. To był piękny
laptop dla nauczyciela Tani i dobry laptop dla nauczycieli – ranking
Niedawno gruchnęła wiadomość o najnowszym planie rządu: darmowy laptop dla ucznia czwartej klasy! Spod płaszczyka “ciekawszych lekcji” wypada tylko jeden malutki problem: ktoś te lekcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *