Kiedy słyszymy “komputery osobiste Apple”, niewątpliwie od razu przychodzą nam na myśl urządzenia z serii Mac. Nie każdy wie, że zanim pojawiły się “Maki”, Apple wypuściło innego desktopa, o nazwie Lisa. Sprzęt właśnie obchodził okrągłe urodziny, w związku z czym zdecydowano się udostępnić światu jego kod źródłowy.

Lisa nie odniosła sukcesu, ale zapisała się w historii

Lisa, czyli Local Integrated Software Architecture (jak się ostatecznie okazało, nazwa komputera była zainspirowana imieniem córki Steve’a Jobsa, a rozwinięcie skrótu wymyślono później), miała swoją premierę 19 stycznia 1983 roku.

Był to desktop o przeznaczeniu biznesowym, bardzo jak na te czasy nowoczesny (obsługiwało się go za pomocą interfejsu graficznego, był też wyposażony w myszkę). Charakteryzował się jednak również bardzo wysoką ceną, krytykowano go też m.in. za wolne działanie.

Ten sprzęt Apple nigdy nie zyskał dużej popularności – większym zainteresowaniem cieszyły się wówczas znacznie tańsze urządzenia IBM. Co prawda dorobił się nowszego modelu Lisa 2, ale już po kilku latach projekt został porzucony i firma skupiła się na Macach.

Chociaż Lisa była jedną z największych klap finansowych w historii Apple, to, z uwagi na swoją (pod pewnymi względami) przełomowość, zajmuje istotne miejsce w historii rozwoju komputerów osobistych.

Jak łatwo zauważyć, patrząc na wspomnianą powyżej datę debiutu, Lisa właśnie obchodziła swoje 40-ste urodziny. Amerykańskie Computer History Museum postanowiło z tego powodu zrobić prezent fanom retro-technologii.

Kod źródłowy Lisy i dołączonych do niej aplikacji można pobrać za darmo

Kod źródłowy Lisy jest dostępny za pośrednictwem strony internetowej muzeum. Żeby móc go pobrać, trzeba zaakceptować przewidziane przez Apple zasady, a także podać swoje imię, nazwisko i adres e-mail. Pobranie kodu nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że Apple udziela licencji jedynie do użytku edukacyjnego lub osobistego, nie komercyjnego, więc nie można np. załadować kodu Lisy do jakiegoś urządzenia i sprzedawać je jako retrokomputer własnej produkcji.

Oprócz kodu źródłowego samego systemu operacyjnego, zainteresowani otrzymują również kod narzędzi deweloperskich Lisy, a także różnych aplikacji stworzonych z myślą o tym urządzeniu (m.in. edytora tekstu).

Jaki jeszcze kod źródłowy powinien waszym zdaniem stać się open-source? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *