Myszki pionowe, nazywane też ergonomicznymi, są przeznaczone dla osób, które mają problem z nadgarstkami (np. zapalenia stawów) bądź chciałyby im zapobiec (ponieważ przykładowo pracują całymi dniami przed komputerem i obawiają się, że negatywnie wpłynie to na ich zdrowie). Charakteryzują się one nietypowym kształtem, który ma za zadanie mniej męczyć rękę i zapewnić komfort pracy nawet przy długim użytkowaniu. W naszym odczuciu są one bardzo ciekawymi urządzeniami, dlatego też zdecydowaliśmy się przygotować ten ranking myszek pionowych 2024.

Znajdziecie w nim zarówno sprzęt z najwyższej możliwej półki, jak i bardziej budżetowe (co nie znaczy od razu, że kiepskiej jakości czy niewarte uwagi propozycje). Mamy więc nadzieję, że każdy będzie w stanie odszukać wśród naszych propozycji coś dla siebie. Niestety, myszki ergonomiczne nie są szalenie popularne, więc dostępnych modeli jest stosunkowo niewiele, ale jest w nich kilka perełek, którymi warto się zainteresować. Wszystkiego dowiecie się poniżej — zapraszamy!

Myszki pionowe ranking — na co zwracać uwagę przy wyborze myszki ergonomicznej?

Zanim zaczniemy nasz ranking myszek pionowych, chcielibyśmy wskazać, co naszym zdaniem sprawia, że danego gryzonia ergonomicznego można nazwać dobrym. Sytuacja wygląda tu nieco inaczej, niż gdy na przykład chodzi o akcesoria gamingowe.

Wygoda użytkowania i nieobciążanie nadgarstka to dwie najważniejsze cechy dobrej myszki pionowej, jednak są to cechy, które ciężko ocenić po samej specyfikacji — najlepiej móc myszkę przetestować samodzielnie. Coś, co definitywnie powinno się sprawdzić przed zakupem, to natomiast profil danej myszki, a więc to, czy jest przeznaczona dla praworęcznych, leworęcznych, czy obu tych grup.

Maksymalna rozdzielczość (i możliwość wybierania między różnymi trybami rozdzielczości) zainteresuje zwłaszcza bardziej wymagających użytkowników, którzy są przyzwyczajeni do błyskawicznego przesuwania kursora. Liczba przycisków również ma dla niektórych osób spore znaczenie — dzięki większej ilości przycisków, zwłaszcza programowalnych, można znacznie przyspieszyć i uprościć niektóre czynności.

Sposób łączenia się z komputerem/laptopem również jest kwestią istotną. Myszki bezprzewodowe są wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ ich ruchów nie krępuje kabel, ale charakteryzują się większym opóźnieniem (zwłaszcza w przypadku tańszych modeli). Przewodowe odwrotnie — kabel irytuje (i może się psuć), ale za to z reguły (chociaż nie zawsze) oznacza szybszy czas reakcji.

Logitech MX Vertical

logitech mx vertical myszki pionowe ranking
Źródło: Logitech
  • Łączność: Bezprzewodowa
  • Sensor: Optyczny
  • Rozdzielczość: 4000 dpi
  • Liczba przycisków: 6
  • Profil: Praworęczny.

Nasz myszki pionowe ranking otwiera Logitech MX Vertical, czyli gryzoń przez wielu uważany za najlepszą myszkę ergonomiczną na rynku. Nie bez powodu. Charakteryzuje się ona bardzo wysoką jakością wykonania, długim czasem pracy na baterii (do nawet czterech miesięcy na jednym ładowaniu – i ładuje się ją kablowo, a nie trzeba wkładać baterii) i wysoką precyzją.

Posiada ona aż 6 programowalnych przycisków, a nawet wielogodzinne użytkowanie nie grozi bólem nadgarstka. Może się ona komunikować z urządzeniem na trzy sposoby: poprzez interfejs wkładany do portu USB, przez kabel oraz Bluetooth.

Maksymalna rozdzielczość to aż 4000 dpi, a w razie potrzeby można z łatwością przełączać się między różnymi trybami rozdzielczości jednym ze wspomnianych wcześniej przycisków. Mysz waży zaledwie 135 gramów i ma profil praworęczny.

Logitech MX Vertical można kupić za około 400 złotych. Nie jest to więc myszka tania, ale nie ma ona sobie równych, jeśli komuś zależy na bardzo wysokiej jakości i jest skłonny za to słono zapłacić.

Evoluent VerticalMouse 4 (VM4R)

Evoluent VerticalMouse 4
Źródło: Evoluent
  • Łączność: Przewodowa/Bezprzewodowa
  • Sensor: Optyczny
  • Rozdzielczość: 2800 dpi
  • Liczba przycisków: 6
  • Profil: Praworęczny/Leworęczny.

Główną zaletą Evoluent VerticalMouse 4 jest jej uniwersalność. Ten gryzoń występuje w naprawdę wielu wariantach, zarówno, jeśli chodzi o profil (myszka jest dostępna w wersjach dla osób leworęcznych i dla osób praworęcznych, każdy więc znajdzie odpowiednią opcję dla siebie), jak i rozmiar (mały/standardowy/duży) czy sposób łączenia się z komputerem.

Jedyny problem leży w tym, że dostępność poszczególnych wersji w Polsce bywa kiepska. Trzeba zajrzeć np. na Amazona. Maksymalne DPI nie jest tu tak wysokie, jak w przypadku powyższej myszki Logitecha, ale wciąż lepsze niż w wielu innych modelach myszek wertykalnych (pionowych). Jeśli dodamy do tego wysoką jakość wykonania i świetną ergonomię, jest to sprzęt warty uwagi.

Za przewodowy wariant Evoluent VerticalMouse 4 trzeba zapłacić około 400 złotych w przypadku wersji dla praworęcznych — wersja dla leworęcznych bywa o kilkadziesiąt złotych droższa. Wariant bezprzewodowy może już wiązać się z ceną przekraczającą 500 złotych.

Fellowes Penguin

fellowes penguin mysz pionowa
Źródło: Fellowes
  • Łączność: Bezprzewodowa/przewodowa
  • Sensor: Optyczny
  • Rozdzielczość: 1200 dpi
  • Liczba przycisków: 2
  • Profil: Oburęczny

Fellowes Penguin, wyglądem przypominająca tytułowego pingwina, to mysz ergonomiczna występująca w trzech wymiarach: S, M i L. Charakteryzuje się dużą wygodą obsługi, która nie nadwyręża nadgarstka, a także dużą rolką.

Występuje w dwóch wersjach: przewodowej i bezprzewodowej.  Mamy 4 opcje rozdzielczości: 400, 600, 800 i 1200 dpi. Jej sporą zaletą jest obustronność, która oznacza, że można swobodnie używać jej lewą bądź prawą ręką.

Niezależnie od rozmiaru, za Fellowes Penguin powinniśmy zapłacić około 270 złotych w wersji przewodowej i około 30-50 złotych więcej w wersji bezprzewodowej. To więc myszka ze średniej półki – nie idealna (brak choćby wyższej rozdzielczości czy spore opóźnienie), ale niewątpliwie ciekawa.

Trust Verro Ergonomic

myszka ergonomiczna trust verro
Źródło: Trust Verro
  • Łączność: Bezprzewodowa
  • Sensor: Optyczny
  • Rozdzielczość: 1600 dpi
  • Liczba przycisków: 6
  • Profil: Praworęczny.

Trust Verro Ergonomic to średnich rozmiarów gryzoń pionowy o maksymalnej rozdzielczości 1600 dpi (są też tryby 600 i 1200 dpi) i aż 6 przyciskach. Jest to mysz o profilu praworęcznym, wyposażona w całkiem precyzyjny sensor optyczny. Łączy się ona z komputerem bezprzewodowo, za pomocą niewielkiej wtyczki do portu USB i jest zasilana jedną baterią AA.

Jakość jej wykonania jest adekwatna do ceny, więc nie ma na co narzekać, ale też nie należy spodziewać się produktu klasy premium. W kwestii wygody użytkowania jest z kolei bardzo dobrze – nadgarstek nie boli nawet przy dłuższych posiedzeniach i nie ma problemu z dosięgnięciem przycisków.

Cena tej myszki oscyluje w okolicach 120-130 złotych. Jest to więc relatywnie budżetowa propozycja, a przy tym oferująca stosunkowo wiele. Jeśli chcecie się więcej dowiedzieć o tym gryzoniu, koniecznie przeczytajcie naszą szczegółową recenzję Trust Verro Ergonomic!

V7 MW 500

v7 mw 500
Źródło: V7
  • Łączność: Bezprzewodowa
  • Sensor: Optyczny
  • Rozdzielczość: 1600 dpi
  • Liczba przycisków: 6
  • Profil: Praworęczny.

Nazwa tego gryzonia, czyli V7 MW 500, nie napawa pewnie zaufaniem. Faktycznie, raczej nie można mówić tutaj o renomowanym producencie, natomiast nie oznacza to, że jest to myszka zła. To typowa budżetowa myszka ergonomiczna, charakteryzująca się relatywnie niską rozdzielczością (są tryby 800, 1200 i 1600 dpi), sześcioma przyciskami i praworęcznym profilem.

Łączy się ona z komputerem czy też laptopem za pomocą interfejsu USB. Jest całkiem wygodna w użyciu i (przynajmniej w naszym odczuciu) w miarę atrakcyjna wizualnie, natomiast nie charakteryzuje się bardzo wysoką jakością wykonania. Można ją kupić za około 80-85 złotych.

Natec Crake

natec crake
Źródło: Natec
  • Łączność: Bezprzewodowa
  • Sensor: Optyczny
  • Rozdzielczość: 2000 dpi
  • Liczba przycisków: 6
  • Profil: Praworęczny.

Natec Crake, który zamyka nasz myszki pionowe ranking 2021, wyróżnia się na polu myszek ergonomicznych mimo wszystko dość łagodnym kształtem (jak na ten typ gryzoni), a także bardzo niską ceną (która jednak przekłada się na niezbyt wysoką jakość wykonania). Jest to również mysz bezprzewodowa o profilu praworęcznym, wykorzystująca interfejs USB.

Oferuje trzy tryby rozdzielczości (1200, 1600 i 2000 DPI). Może być ciekawą propozycją przede wszystkim dla kogoś, kto z myszkami ergonomicznymi nie miał wcześniej do czynienia i nie chce od razu skakać na bardzo głęboką wodę, zarówno, jeśli chodzi o cenę, jak i kształt. Gryzonia Natec Crake można nabyć już za niespełna 60 złotych.

Mysz ergonomiczna ranking – podsumowanie

Mamy nadzieję, że jeśli interesowały Was myszki pionowe ranking ten pomógł Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji zakupowej. Jak widać, nie ma obecnie wśród myszek ergonomicznych ogromnego wyboru, a przepaść cenowa między najwyższą klasą produktów a całą resztą jest dość duża. Ile ktoś jest skłonny wydać i na jakich kwestiach mu najbardziej zależy każdy musi zdecydować sam.

Natomiast, jeśli sami mielibyśmy coś polecać, to dla bardzo wymagających zasugerowalibyśmy Logitecha MX Vertical, a dla użytkowników mniej wymagających, z bardziej ograniczonym budżetem. Decyzja jednak należy do Was. Tymczasem korzystając z okazji chcielibyśmy wspomnieć, że swego czasu przygotowaliśmy także ranking myszek gamingowych, obejmujący myszki zwykłe, nie pionowe – być może on również przypadnie Wam do gustu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

kamera do nagrywania na yt Kamera do nagrywania na YT – sprawdź, którą wybrać!
YouTube od wielu lat cieszy się sporą popularnością. W obecnych czasach każdy może nagrać swój film i umieścić go na tej znanej platformie. Do tego
Ranking najlepszych słuchawek gamingowych – top 9 modeli w 2022 roku! Ranking najlepszych słuchawek gamingowych – top 9 modeli w 2022 roku!
Słuchawki gamingowe to sprzęt stworzony stricte do gier. Zapewniają one wysokiej jakości dźwięk przestrzenny, muszą być komfortowe nawet przez długie godziny oraz często posiadają także
klawiatura do tabletu Najlepsza klawiatura do tabletu – ranking
Na rynku mamy dziś wiele różnych urządzeń dotykowych, które wyróżniają się wysoką funkcjonalnością. Jednak posiadają one również wady, ponieważ często nie są wyposażone np. w
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *