Kiedy zamierzasz kupić laptop, możesz być przytłoczony cechami technicznymi sprzętu, ponieważ jeśli nie masz wiedzy o sprzęcie, prawdopodobnie cechy techniczne laptopa nic dla ciebie nie znaczą i w końcu wpadasz w zwykłe pułapki marketingowe. W tym artykule postaramy się pomóc, podając szereg wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru przy zakupie laptopa.
Spis treści
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na procesor, czyli “mózg” komputera
Procesor jest mózgiem maszyny, więc z pewnością jest jednym z najbardziej podstawowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie laptopa. Procesory do laptopów dążą do tego, aby mieć niski pobór mocy, poprawić czas pracy na baterii i nie potrzebować systemów chłodzenia tak dużych jak w komputerach stacjonarnych.
Procesory są obecnie podzielone na różne zakresy w zależności od rodzaju laptopa, zwykle oceniane według TDP. Dlatego ważne, by patrzeć na nazwę procesora.
- Jeśli nazwa procesora kończy się na H, to jest to procesor wysokowydajny, o TDP wynoszącym 45 W, a więc przeznaczony do przenośnych stacji roboczych lub gier.
- Jeśli kończy się na U, to mamy do czynienia z przeciwieństwem poprzedniego przypadku – TDP na poziomie 15 W – co oznacza niezwykle lekki i przenośny komputer.
- Ostatnio pojawiają się ultracienkie komputery gamingowe, które występują z procesorami w okolicach 28-30 W i są czymś pomiędzy tymi dwoma opcjami.
Jaka jest optymalna wielkość pamięci RAM w laptopie?
O ile nie zamierzasz używać laptopa do celów zawodowych lub montażowych, liczba pamięci RAM, której powinieneś szukać to 8 GB. W dzisiejszych czasach 4 GB będzie niewystarczające, więc nawet nie rozważaj tej opcji, a 16 GB może być w porządku, jeśli zamierzasz używać komputera do ciężkich zadań i gier. 16 GB pamięci RAM oferuje na przykład Acer Nitro 5. Niemniej jednak 8 GB to odpowiednia liczba dla większości użytkowników.
Karta graficzna – czy zamierzasz grać w gry na laptopie?
W zależności od tego, do czego zamierzasz używać laptopa, dedykowana karta graficzna może, ale nie musi mieć znaczenia. Oczywiście, jeśli chcesz wykorzystać laptop do gier, trzeba będzie poszukać laptopa z dedykowaną kartą graficzną AMD lub NVIDIA, co znacznie podniesie cenę. Jeśli jednak nie masz takiej potrzeby, to zintegrowana grafika dołączona do procesora wystarczy Ci na prawie wszystko, nawet na proste gry, jeśli zamierzasz grać sporadycznie.
Dysk twardy – koniecznie wybierz szybki dysk SSD
W dzisiejszych czasach nie ma większego sensu kupować laptopa bez dysku SSD. Jeśli laptop ma konwencjonalny dysk twardy, nie rozważaj jego zakupu, ponieważ zauważysz, że jest powolny już od pierwszego dnia. Laptopy z dyskiem SSD zapewnią Ci znacznie lepszą wydajność i szybszy czas uruchamiania urządzenia.
Rozdzielczość ekranu – na to koniecznie uważaj!
Rozdzielczość ekranu to również czynnik, który musisz wziąć pod uwagę. Niektórzy producenci wciąż sprzedają (a raczej zamierzają pozbyć się) laptopów z ekranami o rozdzielczości 1366 x 768 i tego należy unikać. Taka rozdzielczość jest zbyt niska. Obecnie większość stron internetowych jest zoptymalizowana do rozdzielczości Full HD.
Mamy też opcję przeciwną – producentów, którzy chcą sprzedać ekrany 4K. Przy tych rozmiarach piksele są tak małe, że nasze oczy nie są w stanie odróżnić ich od niższych rozdzielczości. Co więcej, cały sprzęt graficzny do laptopów, w tym najbardziej zaawansowany sprzęt do gier, jest zoptymalizowany pod kątem 1440P, więc rozdzielczość 4K nie ma sensu, chyba że jesteś profesjonalistą od grafiki. Dodatkowo, a zwłaszcza w laptopach wykorzystujących zintegrowaną grafikę, spowolni to wszystko, bo duża część zasobów systemowych zostanie “zmarnowana” na obsługę tej rozdzielczości.
