Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Logowanie się nickiem/e-mailem i hasłem to absolutna klasyka (obecnie często w akompaniamencie innej metody weryfikacji tożsamości, z uwagi na coraz popularniejsze uwierzytelnianie dwuetapowe). Microsoft twierdzi jednak, że to mało bezpieczna opcja, dlatego teraz na swoje konto w jego usługach można logować się nie hasłem, a wieloma innymi metodami, np. odciskiem palca.

Hasła można pozbyć się m.in. na rzecz aplikacji

Logowanie bezhasłowe, bo tak nazywa tę funkcję Microsoft, jest dostępne dla klientów biznesowych już od marca 2021. Teraz trafiło także do klientów indywidualnych, natomiast jeszcze nie do wszystkich – opcja ta będzie pojawiać się falami.

Dlaczego w ogóle powstała? Jak wspomniano we wstępie, zdaniem firmy poleganie na tradycyjnym haśle to kiepski pomysł.

Nikt nie lubi haseł. Są niewygodne. Są głównym celem ataków – Vasu Jakkal, wiceprezes Microsoftu ds. bezpieczeństwa, zgodności i tożsamości

Wśród opcji zastępujących hasło znajdziemy w zasadzie wszystko to, czym aktualnie Microsoft pozwala odblokowywać laptopy i komputery z systemem Windows.

Można więc użyć danych biometrycznych (twarzy, odcisku palca), aplikacji na urządzenia mobilne Microsoft Authenticator czy indywidualnego kodu identyfikującego. Jest też opcja zastosowania unikalnego klucza zabezpieczeń bądź otrzymywania kodów weryfikacyjnych e-mailowo bądź SMS-owo.

W razie czego można wrócić do hasła

Jeśli ktoś wypróbuje tę nową funkcję, ale ostatecznie stwierdzi, że mu ona nie pasuje – bez obaw, w dowolnej chwili można wrócić do logowania się do konta za pomocą zwykłego hasła.

Jednocześnie firma podkreśla, że niemal 100% jej własnych pracowników korzysta z opcji logowania bezhasłowego i poleca tę opcję, głównie z uwagi na mało bezpieczne nawyki wielu osób w zakresie haseł.

Jedna z naszych ostatnich ankiet wykazała, że ​​15 procent ludzi używa imion swoich zwierząt do inspirowania haseł. Inne częste odpowiedzi obejmowały nazwiska i ważne daty, takie jak urodziny.

Odkryliśmy również, że 1 na 10 osób przyznała się do ponownego używania haseł w różnych witrynach, a 40 procent twierdzi, że użyło formuły dla swoich haseł, takiej jak Fall2021, które ostatecznie staje się Winter2021 lub Spring2022 – Vasu Jakkal

Co Wy o tym sądzicie? Uważacie, że wprowadzona przez Microsoft opcja logowania bezhasłowego jest lepsza niż zwykłe hasło? Koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.