Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Z roku na rok smartfonów składanych pojawia się na rynku coraz więcej, chociaż nie milkną też głosy, że dwa ekrany w telefonie to już przesada. To co w takim razie powiecie na… smartfon z trzema ekranami? Patent Microsoftu, który właśnie wypłynął na światło dzienne, pokazuje właśnie takie rozwiązanie.

Microsoft wymyślił “Surface Trio”

Kojarzycie Surface Duo, smartfon Microsoftu z podwójnym ekranem? Po jego ogłoszeniu niektórzy prześmiewczo sugerowali, że następnym krokiem jest Surface Trio, czyli smartfon z trzema ekranami. Microsoft chyba stwierdził, że coś w tym pomyśle jest…

Żarty żartami, ale patent jest autentyczny. Przedstawiony smartfon ma trzy zawiasy i otwiera się do postaci jednego dużego tableta. W postaci “złożonej” mamy widoczny na pierwszy rzut oka tylko jeden ekran, ale całość jest z oczywistych względów bardzo gruba. Zresztą zobaczcie sami:

potrójny ekran

Ciężko byłoby zapewne takie urządzenie zmieścić w kieszeni, chociaż mamy do dyspozycji tylko jeden rysunek, a nie dokładne wymiary, więc kto wie – może nie byłoby tak źle.  Na rysunku widać, że jeden z ekranów jest wyraźnie grubszy – to pod nim mogłaby się znajdować potencjalnie większość komponentów. Pozostałe dwa powinny być lżejsze i cieńsze.

Jest to ciekawe rozwiązanie problemu ze składanymi smartfonami z dwoma ekranami, w przypadku których trzeba poświęcić czas na rozkładanie sprzętu, żeby choćby podejrzeć godzinę. Niektórzy producenci, głównie smartfonów składanych na zasadzie klapki, eksperymentowali z małymi wyświetlaczami na froncie, ale w przypadku wspomnianego Surface Duo przy złożonym urządzeniu nie widzimy żadnego ekranu.

“Trio” (nazwy, nawet roboczej, nie znamy – to tylko nasze określenie) pozwalałby potencjalnie szybko korzystać z jednego ekranu w ten sam sposób, jak w zwykłym smartfonie, bez rozkładania czegokolwiek, a w razie potrzeby moglibyśmy szybko mieć trzy z tego jeszcze tableta. Potencjalnie też można korzystać z dwóch ekranów i zostawić trzeci odgięty.

Samsung też opatentował potrójny ekran

Na początku trzeba zaznaczyć, że patent, o którym mowa, został zgłoszony w czerwcu 2020 roku, a więc dość dawno. Informujemy o nim teraz, ponieważ właśnie został ujawniony publicznie. Czy to, że zgłoszono go półtora roku temu, a nic nie słyszeliśmy o trójekranowym smartfonie, oznacza, że porzucono ten projekt? Niekoniecznie.

Niewykluczone, że Microsoft nadal nad nim pracuje, ale to wciąż sprawa raczej zarodkowa. Oczywiście, można też liczyć wiele przypadków, w których firmy zgłaszały ciekawe patenty, a potem nic z tego nie wychodziło.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Microsoft nie jest jedynym producentem idącym w tym kierunku. Niedawno pojawił się podobny patent Samsunga – w nim również przy zamkniętym smartfonie jeden ekran jest cały czas odsłonięty. Wygląda to tak:

samsung potrojny ekran
Źródło: LetsGoDigital

Co o tym wszystkim sądzicie? Czy smartfon z potrójnym ekranem to według Was dobry pomysł, a może wolicie ekrany podwójne lub pojedyncze? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *