Wraz z popularyzacją technologii i podwyższeniem standardów życia prawie każdy posiada jakieś urządzenie elektroniczne. Jednymi z najpopularniejszych są smartfony i laptopy, uczestniczące w naszym życiu każdego dnia. Ze względu na bardzo intensywne użytkowanie w zmiennych warunkach, laptopy narażone są na różne usterki. Poniższy artykuł przedstawia najczęstsze przyczyny awarii komputerów przenośnych.

Uszkodzenie matrycy

Ekran to część urządzenia, która odpowiada za to, że widzimy obraz, a matryca jest jego elementem. Cały wyświetlacz, to jedna z najbardziej wrażliwych i narażonych na uszkodzenie części. Kiedy przenosimy laptopa, może dość do przypadkowego nacisku na wyświetlacz, który z łatwością pęka. Innym powodem uszkodzenia są często niefortunne uderzenie czy upadek. Być może po wizualnej inspekcji nie znajdziemy żadnych pęknięć, ale mimo wszystko warto sprawdzić poprawność wyświetlania obrazu. Najczęstszymi objawami uszkodzonej matrycy są:

 • czarne nieregularne plamy;
 • całkowicie czarny ekran, stały bądź znikający;
 • kolorowe paski, które zmieniają się podczas ruszania myszką.

Rozregulowane/wyłamane zawiasy

Zawiasy są elementem dość łatwo rozpoznawalnym i powszechnie znanym. To one odpowiadają za utrzymanie ekranu laptopa w ustalonej pozycji w miejscu, płynne zamykanie i otwieranie urządzenia. Znajdują się tam, gdzie matryca łączy się z dolną obudową. Podczas każdorazowego użytkowania zawiasy są eksploatowane, przez to są jedną z najczęstszych usterek laptopów. W wielu przypadkach nie zostaje umożliwione korzystanie z urządzenia, jednak możliwe jest powstanie dalszych uszkodzeń, takich jak:

 • uszkodzenie obudowy
 • uszkodzenie wyświetlacza na skutek niekontrolowanego upadku ekranu w stronę klawiatury lub do tyłu

Ponieważ jest to element, który naturalnie ulega zużyciu nie należy obawiać się problemu. Koszt naprawy nie jest duży, a sama usługa nie niesie ze sobą dużego ryzyka. Taką usterkę można rozpoznać po:

 • wizualnie widocznych pęknięciach lub wyłamaniach;
 • braku oporu (lub nadmiernym oporze) podczas otwierania bądź zamykania ekranu.

Zalanie laptopa

Codzienne użytkowanie komputerów przenośnych wiąże się z bardzo często występującym przypadkiem zalania. Pracując w domu czy w pracy, zawsze w pobliżu mamy kubek z jakimś napojem. W wyniku przypadkowego potrącenia lub innego niefortunnego wypadku cała zawartość kubka niejednokrotnie ląduje na klawiaturze, bądź wpływa pod obudowę.

Taki scenariusz na pewno jest znany wielu osobom. Warto mieć świadomość, że rodzaj wylanego napoju ma ogromny wpływ na potencjalne szkody. Na drodze zjawiska elektrokorozji, czyli rdzewienia metalu na skutek działania prądu, ważne podzespoły mogą ulec uszkodzeniu. Zasada jest prosta: czym bardziej przetworzony i słodki napój, tym większe szkody. Pierwsze objawy mogą się pojawić dopiero po kilku tygodniach od zalania. Warto profesjonalnie wyczyścić laptop nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się działać dobrze.

Przegrzanie laptopa

Układem, bez którego praca laptopa byłaby niemożliwa jest układ chłodzenia. To on odbiera ciepło od intensywnie pracujących podzespołów. Na skutek naturalnego użytkowania zbiera on zabrudzenia w postaci kurzu i pyłów. Niestety większość użytkowników zapomina o jego regularnej konserwacji i czyszczeniu. Konsekwencją może być przegrzanie laptopa, które uszkodzi niektóre podzespoły lub osłabi ich trwałość.

Aby tego uniknąć należy zwrócić uwagę na pierwsze objawy nadchodzącego problemu, do których należą:

 • nadmierne nagrzewanie obudowy
 • głośne i częste szumienie oznaczające pracę wentylatora
 • znaczne zwolnienie prędkości działania aplikacji w porównaniu do wcześniejszego okresu

Przedstawione powyżej usterki są najczęstszymi przyczynami awarii laptopów. Część z nich wynika z nieprawidłowej dbałości, a inne są dziełem przypadku i naturalnego zużycia. W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek problemu przede wszystkim należy zachować spokój i w razie potrzeby zasięgnąć profesjonalnej porady specjalisty.

Jeżeli masz problem z laptopem i nie wiesz jak poradzić sobie z usterką skorzystaj z usług firmy Iviter Laptop: https://iviterlaptop.pl. Możesz liczyć na fachową obsługę i przystępne ceny napraw.

Udostępnij

Administrator

1 Komentarz

 • Wiktoria, 29 stycznia 2021 @ 14:06 Odpowiedz

  Super artykuł! Część z tych uszkodzeń już mnie niestety spotkało 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *