Co zrobić gdy twórcy naszej ulubionej gry porzucają ją na rzecz czegoś innego? Większość osób, która spotkała się z taką sytuacją, zapewne uroniła jedynie łezkę na pożegnanie i spojrzała optymistycznie na to, co przyniesie przyszłość. Nasi dzisiejsi bohaterowie jednakże postanowili, że nie pozwolą swoim ukochanym tytułom odejść w zapomnienie. Dzięki temu wraz z serwisem TesterGier.pl przygotowaliśmy dla was listę najciekawszych gier, które zostały wskrzeszone przez fanów!

The Dark Mod

The Dark Mod

Seria Thief to protoplasta współczesnych gier skradankowych. Jej pierwsza część swoją premierę miała w 1998 roku za sprawą Thief: The Dark Project. Następna cześć pojawiła się w roku 2000, a jej następczyni 4 lata później, w 2004. A co potem? Oficjalnie, z serią przez długie lata nie działo się nic. Dopiero w 2014 swoją obecnością zaszczyciła nas kolejna i – jak może się wydawać – ostatnia, część serii Thief.  Na szczęście fani nie próżnowali i wzięli się za własny projekt.

The Dark Mod oryginalnie powstał jako modyfikacja do trzeciej części DOOM’a. Już wtedy spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem fanów przygód złodzieja Garetta. Nie minęło jednak wiele czasu, nim fanowska produkcja stała się w pełni niezależna, mimo iż nadal działała na silniku idTech 4. Dziś produkcja ta dostępna jest za darmo na stronie twórców. Wystarczy, że wyszukacie TheDarkMod w swojej wyszukiwarce.

Co jest jednak tak wyjątkowego w The Dark Mod? Wyjątkowa jest jego społeczność. Mimo iż tytuł żywot swój zaczął w 2004 roku, to nadal jest on w pełni wspierany tak przez twórców jak i społeczność. Jest to o tyle ważne, ponieważ gra opiera się o poziomy tworzone przez fanów! Sprawia to, że potencjalna baza poziomów jest nieograniczona, a na gracza czekają setki godzin niczym nieskrępowanej rozrywki.

Baldur’s Gate: Reloaded

fanowskie remake Baldur’s Gate Reloaded

”Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”. Cytat, który wybrzmiewa w sercach wszystkich fanów gier cRPG. Baldur’s Gate zapisał się na łamach polskiej historii gier nie tylko za sprawą świetnego systemu rozgrywki, ale w dużej mierze właśnie przez profesjonalną polską wersję językową, którą usłyszeć mogliśmy w oryginalnej produkcji. Dlatego też jej brak w opisywanej dziś wersji może zrazić niejedną osobę. Jednakże tam, gdzie gra w oczach polskiego fana traci, nadrabiać będzie masą wszelakich usprawnień i udogodnień.

Baldur’s Gate: Reloaded jest modyfikacją do gry Neverwinter Nights 2. Co za tym idzie, do zagrania w odświeżoną wersję wrót Baldura potrzebować będziemy kopii Neverwintera. Jeżeli nie posiadacie jeszcze tej gry, to zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć. Po zainstalowaniu mod zaoferuje nam wiele godzin rozgrywki dzięki obecności podstawowej kampanii oraz dodatku “Opowieści z Wybrzeża Mieczy”.

Możliwość przeżycia przygód z Baldur’s Gate w pełnym 3D to coś, czego każdy fan oryginału powinien przynajmniej raz w życiu spróbować. Modyfikacja jest dostępna do pobrania w serwisie Mod DB.

Battlefield: Heroes Rising Hub

fanowskie remake Battelfield Heroes

Battlefield Heroes był jedną z dwóch darmowych gier z serii Battlefield, które zagościły na naszym rodzimym rynku. Heroes swoją premierę miał w 2009 roku i od razu chwycił za serca i portfele graczy. Około 2011 roku mieliśmy również okazję zagrać w Battlefield Play4Free, jednakże ja znacznie lepiej wspominam jego poprzednika. Jak się okazuje, nie tylko ja darzę Battlefield Heroes miłymi wspomnieniami. Fani tegoż tytułu po raz kolejny próbują wskrzesić bohaterów i wysłać ich w bój, na pole bitwy.

Jeżeli jednak ktoś nie wie czym w ogóle była odsłona Heroes, to śpieszę z wyjaśnieniem. Battlefield Heroes było darmową, trzecioosobową, strzelanką wieloosobową utrzymaną w komiksowej stylistyce. Akcja gry rozgrywała się w realiach drugiej wojny światowej, jednakże strony konfliktu, po których mogliśmy stanąć, różniły się nieco od tych, które znamy z lekcji historii. Aliantów reprezentowało Royal Army, natomiast państwa Osi przypadły pod National Army. Wszystkie armie przedstawione były w sposób raczej karykaturalny, co idealnie pasowało do stylistyki obranej przez twórców.

Gra niestety nie przetrwała próby czasu, a jej oficjalne serwery zamknięte zostały lata temu. Na szczęście, fani ciągle podejmują się prób wskrzeszenia gry. Jeżeli jesteście ciekawi jak zagrać w zmartwychwstałe Battlefield Heroes, to możecie dowiedzieć się tego, w artykule o Battlefield Heroes: Rising Hub!

Black Mesa

Black Mesa

O Black Mesa słyszał już chyba każdy. Sama gra w swojej wczesnej wersji znalazła się nawet na jednej z płyt dołączonych do magazynu CD-Action – wiem, bo kolekcjonowałem! Jednakże, od tamtego momentu gra przeszła długą drogę i stała czymś więcej niż tylko odnowioną fanowską wersją Half Life’a 1.

Dziś Black Mesa jest już w pełni gotowa. Oznacza to, że możemy ponownie przeżyć pierwszą przygodę Gordona Freemana, tym razem w znakomitej oprawie audiowizualnej. Fanowski projekt okazał się na tyle dobry, że samo Valve dało mu zielone światło i wpuściło na platformę Steam. Co jednak ważne, Black Mesa nie jest jedynie remasterem pierwszej odsłony cyklu Half Life. Twórcy dodali wiele nowych postaci, które świetnie wpasowują się w klimat i otoczenie.

Produkcja dostępna jest na platformie Steam i kosztuje jedynie 71,99 zł. Zdecydowanie jest to kwota, którą warto na ten tytuł poświęcić.

Need For Speed: World

need for speed world

Przed nami kolejna produkcja od EA, która – zdaniem fanów – dokonała żywota przedwcześnie. Need For Speed World swoją premierę miał w 2010 roku, a ostatni oficjalny serwer zamknięto w 2015 roku. Jak na EA, pięć lat wsparcia to całkiem długi czas, jednakże fani stwierdzili, że nie chcą żegnać się z produkcją tak wcześnie. Tak oto do życia powołany został Soapbox Race World.

Fanowski projekt funkcjonuje jako darmowy launcher, który umożliwia podłączenie się do wybranego serwera i powrócenie do NFS: World (wraz z w pełni działającymi funkcjami wieloosobowymi). Do dyspozycji mamy kilka serwerów z różnymi funkcjonalnościami, systemami postępu i ekonomią.

Jesteście zapewne ciekawi jak do tego wszystkiego się podłączyć. Odpowiedź na to pytanie uzyskacie, w artykule o NFS: World – Soapbox Race World!

Corridors

Corridors

Gdy w PlayStation Store pojawiła się tajemnicza gra o nazwie P.T. wszyscy fani horrorów, jak jeden mąż rzucili się do pobierania i ogrywania zwiastuna martwego już Silent Hills. Mimo iż P.T. było krótkim demem, które po odejściu Kojimy z Konami zniknęło ze sklepu, tak nie przeszkodziło mu to zebrać rzeszy fanów, którzy do dziś starają się przywrócić niewielkie dzieło Japończyka do grywalnego stanu.

Niestety wszelkie dotychczasowe próby musiały przedwcześnie zniknąć z Internetu. Zazwyczaj spowodowane było to reakcją ze strony Konami, które blokowało wszelkie próby odtworzenia grywalnego dema. W innych przypadkach twórca po prostu tracił zapał, lub cały kod gry, co brzmi dość komicznie, ale zdarzyła się i tak sytuacja.

W tym momencie najlepszą fanowską rekreacją P.T. jest zaprezentowane Corridors. Świetnie utrzymuje ono klimat oryginału i odtwarza praktycznie co do piksela to, co zastać mogliśmy w oryginalnej wersji. Jeżeli nie boicie się tego, co czyha w ciemności (i za wami) to śmiało pobierajcie fanowskie Corridors. Produkcję znajdziecie w serwisie Gamejolt.

Jak mogliście się już przekonać, fani zdolni są do wszystkiego. Potwierdza to też znane polskie przysłowie, “Gdzie twórca nie może, tam fana pośle”. Zaprezentowane dziś gry nie są oczywiście jedynymi tytułami, które fanowska brać przywróciła do życia jak wylevelowany nekromanta. Jeżeli natomiast ciekawią was wszelkie tematy związane z grami, to nie zapomnijcie odwiedzić portalu TesterGier.pl, który to przygotował dla was dzisiejszy artykuł!

WARTO PRZECZYTAĆ:

No Mans Sky No Man’s Sky dostanie kolejną aktualizację!
Historia No Man’s Sky po prostu nie chce się skończyć. Uwierzycie, jeśli wam powiem, że słynna fatalna premiera tej gry miała miejsce osiem lat temu?
Co to gry Indie? Co to “gry Indie”?
W świecie zalanym przez produkcje AAA warto czasem mieć coś… innego. Ile razy można grać w kolejnego asasyna, Far Cry, Need for Speeda? Duże studia
baldur's gate 3 Baldur’s Gate 3 zacznie wspierać mody!
Często mówi się, że “to, co dobre, mogłoby trwać wiecznie”. W gamingu ciężko mówić o wieczności, gdy jesteśmy stale bombardowani nowymi tytułami, jednak są studia,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *