Marketing zawsze będzie starał się nam sprzedać najnowsze (i najdroższe) gry, nawet jeśli zostały one zbudowane na technologii sprzed wielu lat. Siła reklamy jest szczególnie widoczna w ostatnich latach, gdzie wiele tytułów sprzedających miliony kopii w przedsprzedaży nie jest nawet ukończonych na premierę (Cyberpunk 2077, Battlefield 2042, Anthem, etc.). Właśnie dlatego, czasami, zamiast gonić za najnowszymi trendami, warto cofnąć się w czasie i sprawdzić starsze, rewolucyjne dla swojego okresu gry. Wiele takich wyjątkowych, definiujących generację tytułów wyszło na konsolę PlayStation 3. Właśnie dlatego, w tym rankingu pokażemy absolutnie najlepsze gry na PS3.

God of War III

God of War III

Zaczynamy z przytupem od ostatniej przygody naszego ulubionego boga wojny — Kratosa w starożytnej Grecji.

God of War III, czyli gra wyprodukowana przez studio Santa Monica to tytuł po brzegi wypełniony akcją i testosteronem. Od początku aż do samego końca God of War III rzuca w gracza nowymi przeszkodami do przezwyciężenia, zagadkami do rozwiązania i wrogami do ubicia.

Pod względem rozgrywki Gow III (tak samo inne części z pierwotnej trylogii) to typowy slasher. Dostajemy tutaj dosyć rozbudowany zestaw broni pozwalający nam żonglować niemilcami i pokroić najróżniejsze potwory znane z Greckich mitów. Wraz z postępem gry poza kolejnymi orężami Kratos odblokuje też kilka efektownych umiejętności specjalnych.

Zdecydowanym wyróżnikiem trzeciego boga wojny są zapadające w pamięć walki z bossami. Tym razem Kratos ma zamiar raz na zawsze skończyć z Greckim panteonem i władca góry Olimp oraz jego bracia na pewno nie puszczą tego faktu płazem.

Historia God of War III to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z poprzednich gier. Zdecydowanie warto ograć więc cały cykl, aby przekonać się, co doprowadziło Kratosa do bitwy z bóstwami. Fabularnie Gow III jest bardzo dobry i zobaczymy tu wiele ciekawych oraz wzruszających momentów, jednak naszym zdaniem nowe odsłony God of War zakorzenione w nordyckiej mitologii, wypadają pod tym względem troszeczkę lepiej.

Plusy

  • Świetny, krwawy system walki.
  • Piękna grafika i muzyka.
  • Zapadające w pamięć walki z potężnymi przeciwnikami.
  • Dobra fabuła i dosyć interesujące postacie.

Minusy

  • Czasami kamera nie współpracuje z nami podczas segmentów platformowych/walki.

The Last of Us

The Last of Us

Teraz czas na tytuł, który niedawno otrzymał udaną i docenianą adaptację serialową na platformie HBO Max. Mimo upływu ponad 10 lat od premiery The Last of Us na konsolę PS3 gra ta wciąż może pochwalić się jedną z najlepszych historii opowiedzianych nie tylko w grach, ale w mediach cyfrowych ogółem. U podstawy fabuła opowiadająca o podróży Joela i Ellie przez spustoszone zarazą stany zjednoczone jest raczej prosta.

Na szczęście twórcy w pełni zdają sobie z tego sprawę i światło reflektorów szybko trafia na interesujące, realistyczne, świetnie zagrane postacie. W ten sposób na pozór prosta historia o zombie staje się pięknym opowiadaniem o człowieczeństwie. Bo The Last of Us to tak naprawdę historia o nas. O naszych relacjach, staraniach, wyborach i problemach. The Last of Us to historia o ludziach. I właśnie dlatego jest ona aż tak intrygująca i wciągająca.

Plusy

  • Piękna grafika (jedna z najlepszych na PS3) i oprawa audio.
  • Wspaniała historia, której głównym punktem są występujące postacie.
  • Dobry gameplay w stylu survival-horror.
  • Atmosfera zniszczonych zarazą Stanów Zjednoczonych.

Minusy

  • brak

Podróż

Podróż

Oto krótka gra, skupiająca całą rozgrywkę, wydarzenia oraz historię wokół tytułowej podróży. W Podróży gramy bezimiennym bohaterem, którego jedynym celem jest dotarcie na szczyt widniejącej na horyzoncie góry. Aby tego dokonać, musimy przebyć rozległą piaszczystą pustynię i pokonać wichrowe zbocza wspomnianej góry.

Rozgrywka w gry jest bardzo prosta. Opiera się ona głównie na eksploracji rozległych półotwartych poziomów, rozwiązywaniu prostych zagadek i zbieraniu wspomnień dotyczących rasy naszego ludzika. Tytuł nie ma standardowej fabuły, bo nie pojawiają się tutaj praktycznie żadne linie dialogowe. Wszystkie wydarzenia i sam cel tułaczki są pozostawione naszej własnej interpretacji.

Największą siłą Podróży jest jej prezentacja audiowizualna. Mamy tu piękną pastelową grafikę i relaksujące dźwięki muzyki klasyczne. Dzięki temu Podróż to idealna pozycja do wyluzowania i ukojenia nerwów.

W podróży w naprawdę ciekawy sposób rozwiązano funkcję multiplayer. Naszą podróż rozpoczynamy i kończymy sami, ale idąc naprzód, napotkamy na losowych graczy, którzy tak samo, jak my prowadzą swoją własną wyprawę na górę. Na koniec rozgrywki gra wyświetla nicki graczy złączonych z nami przez wspólną podróż.

Plusy

  • Muzyka i pastelowa grafika.
  • Ciekawy pomysł na multiplayer.
  • Dobra eksploracja i (proste) zagadki.
  • Idealna gra do wyluzowania.

Minusy

  • Nasza podróż jest bardzo krótka.

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption to jedna z najlepszych gier na PS3 idealnie oddająca motyw dzikiego zachodu. Możemy tu złapać konia na lasso, polować na poszukiwanych bandytów, zaganiać krowy do zagrody a zaraz po tym zagrać rundkę pokera z mieszkańcami … i zmienić grę na rosyjską ruletkę gdy zaczniemy przegrywać. Read Dead Redemption opiera się na tej wolności od samego początku aż do napisów końcowych.

Poza wielką skalą świata i ogromem aktywności pobocznych, dużym plusem Red Dead Redemption jest na pewno fabuła. Starania Johna Marstona o tytułowe odkupienie są wypełnione akcją, dramatem i makabrycznymi momentami, których trzeba doświadczyć co najmniej jeden raz.

Plusy

  • Duży otwarty świat z masą rzeczy do zrobienia.
  • Dobry system strzelania.
  • Świetna historia.
  • Grafika oraz muzyka.

Minusy

  • Okazjonalne problemy z wydajnością.
  • Niektóre misje stają się trochę zbyt powtarzalne przy kolejnych podejściach do gry.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Najlepsze gry na PS3 nie mogą obejść się bez GTA V. Piąta kradzież samochodów (identycznie jak RDR) odznacza się przez wzgląd na wielką otwartą mapę wypełnioną całą nawałnicą zadań pobocznych i innej zawartości. Wystarczy tylko wspomnieć, że programiści z Rockstara zapewnili nam tutaj prawie 60 unikalnych broni i ponad 350 wyjątkowych pojazdów.

Przygody w mieście aniołów Los Santos przeżyjemy oczami aż 3 protagonistów — Michaela, Trevora i Franklina. Każdy z nich ma swoje wyjątkowe pełne wydarzeń historie i cele, który przeplatają się z pozostałą dwójką.

Fabuła, jak przystało na serię GTA, jest bardzo dobra. Uświadczymy tu wielu poważnych, znaczących wydarzeń, ale często są one przeplatane z żartami i głupotami.

Niestety w tej całej beczce miodu, jest też spora łyżka dziegciu. Rozbudowany tryb GTA V online stanowiący dla wielu główne źródło rozgrywki został już wyłączony na platformach PS3 oraz Xbox 360.

Plusy

  • Ogromny świat z masą questów.
  • Ciekawa historia w single player.
  • Wiele pojazdów z przyjemnym systemem jazdy.
  • Dobre strzelanie i multum broni do wyboru.

Minusy

  • Przy bardziej intensywnych scenach możliwe spadki FPS.
  • Brak dostępu do serwerów On-line, które dla wielu są głównym punktem gry.

Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV

GTA IV przez wielu uważane jest za najlepszą część z cyklu. Takie opinie tytuł zawdzięcza przede wszystkim bardziej ponurej i poważniejszej historii. Gra nie raz potrafi jednak porzucić swój gęsty klimat i w klasycznym geście Rockstara zbombardować nas szalonymi głupotami.

W GTA IV wcielamy się w Niko Bellica, czyli imigranta z Europy Wschodniej próbującego odnaleźć swoje miejsce w amerykańskim śnie. Liberty City, czyli główne miasto Grand Theft Auto IV może i jest sporo mniejsze niż Los Santos, ale wciąż znajdziemy tu całą zadań i aktywności pobocznych.

GTA IV i jego dwa duże rozszerzenia fabularne to prawdziwe klasyki z ery PS3. Trzeba przyznać, że pomimo upływu aż 15 lat od ich premiery, zestarzały się one bardzo godnie.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do swojego młodszego brata, serwery multiplayer GTA IV wciąż działają na PS3 oraz Xbox 360. Dzięki temu nawet na starszych konsolach otrzymujemy pełne, nieograniczone doświadczenie.

Plusy

  • Spore, otwarte miasto dające poczucie wolności.
  • Mocny system strzelania i wiele broni do wyboru.
  • Świetna historia.
  • Ogrom zawartości pobocznej.
  • Jazda pojazdami.
  • Działający tryb multiplayer.

Minusy

  • Chwilowe spadki wydajności na PS3

Metal Gear Rising: Revengeance

Metal Gear Rising: Revengeance

Kolejny tytuł na naszej liście najlepszych gier na PS3 to spin off serii Metal Gear Solid wyprodukowany przez PlatinumGames, czyli Metal Gear Rising: Revengeance. Gra jest na tyle kultowa, że stała się swoistym memem wśród społeczności graczy (notabene temat “memów” zostaje poruszony w samej grze).

Metal Gear Rising: Revengeance błyszczy dzięki swojej zwariowanej, wciągającej historii i wielu głupawym mechanikom (możemy np. użyć kartonowego pudełka, aby skryć się przed gigantycznymi robotami). Sporą rolę odgrywają też charakterystyczne, świetnie oddane postacie, które nasz protagonista Raiden spotka na swojej drodze.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, to odbiega ona dosyć znacznie od głównego trzonu serii. Gra nie jest bowiem skradankowym FPS-em, a dużo bliżej jej do typowego slashera. Przy pomocy elektrycznego miecza i metalowych protez będziemy bowiem żonglować przeciwnikami i zdrapywać z nich żelazo. Dosyć rewolucyjny jak na tamte czasy jest system niszczenia otoczenia. Wszystko fizyczne obiekty znajdujące się na mapie mogą zostać przez nas przecięte i zdegradowane dosłownie do poziomu atomów.

Mówiąc o Metal Gear Rising grzechem byłoby pominąć warstwę audio. Genialne, mocne utwory grające w tle nadają tutaj zupełnie nowej skali wszystkim wydarzeniom oraz walkom. Prawdziwa uczta dla fanów bardziej energicznych brzmień.

Plusy

  • Zwariowana (często wręcz głupawa), lecz wciągająca historia.
  • Epickie starcia z bossami.
  • Model walki i inne mechaniki rozgrywki.
  • Dość rewolucyjny system niszczenia otoczenia.
  • Wyśmienita oprawa audio.

Minusy

  • Sterowanie na padzie może niekiedy sprawiać problemy.

Portal i Portal 2

Portal i Portal 2

Teraz najlepsze gry na PS3 z łamigłówkami i zagadkami. W produkcjach firmy Valve — Portal i Portal 2 wcielamy się w Chell, która jest szczurem laboratoryjnym w korporacji Aperture Science. Jako obiekt testowy Chell zostaje poddana wymyślnym próbą opracowanych przez ekscentryczny system sztucznej Inteligencji o nazwie GLaDOS. Naszym zadaniem jest użycie tytułowych portali, fizyki gry oraz innych elementów świata w celu rozwiązania wszystkich postawionych przez AI wyzwań.

Poza wciągającymi zagadkami Portal i Portal 2 mogą pochwalić się niezwykle interesującą fabułą. Jest ona po brzegi wypełniona żartami, ironią i głupimi zdarzeniami, ale w Aperture Science przeżyjmy też kilka poważniejszych/mroczniejszych momentów.

Przy ogrywaniu Portala 2 warto pamiętać też o rozbudowanym trybie  kooperacji dla dwóch graczy. Ma on własną, osobną fabułę i dziesiątki zagadek możliwych do rozwiązania tylko dzięki ścisłej współpracy.

Plusy

  • Rozwinięta fabuła ze sporą dozą humoru i kilkoma ciemniejszymi momentami.
  • Mistrzowsko zaprojektowane łamigłówki wykorzystujące fizykę portali.
  • Osobny tryb kooperacyjny dla dwóch osób, z nową fabułą i zagadkami wymagającymi współpracy w Portal 2.

Minusy

  • Ciasto jest kłamstwem.

Bioshock

Bioshock

Bioshock to niezapomniana, pełna napięć przygoda w wielkim, podwodnym mieście, zwanym Rapture. Już od pierwszego ujrzenia Rapture wiemy, że z tym magicznym, “utopijnym” miastem coś jest nie tak. Dopiero potem dowiadujemy się, że zostało ono zniszczone przez chore ambicje, żądze władzy i ludzką chciwość.

Identycznie jak wyżej wspomniane gry Portal, Bioshock może pochwalić się wspaniałą historią oraz świetną atmosferą. Studio 2K transformuje tutaj samo Rapture w osobną “postać” przedstawiającą swoją historię. Woda powoli kapiąca szparami, szalony śmiech splicerów poszukujących choćby oparów substancji ADAM no i roznoszące się echo kroków potężnych Big Daddych. Wszystko to stale przypomina nam, że Rapture nie jest miłym, przyjaznym miejscem na najbliższe wakacje.

Dodajmy do tego aktorstwo głosowe najwyższej klasy oraz przyjemny system walki z wieloma nadnaturalnymi umiejętnościami i już wiecie czemu Bioshock jest klasykiem wartym ogrania.

Plusy

  • Genialna historia.
  • Dobra grafika i muzyka.
  • Świetnie zagrane postacie.
  • Gęsta atmosfera upadłego, utopijnego miasta.
  • Przyjemny system strzelania i ciekawe umiejętności.

Minusy

  • Gra potrafi być trochę zbyt chaotyczna, gdy wiele rzeczy dzieje się na raz.

Dark Souls

Dark Souls

Dark Souls, czyli gra, która niejako spopularyzowała “nowy” gatunek gier Souls-Like jest znana przede wszystkim ze swojego wysokiego poziomu trudności. Tytuł to jednak coś o wiele lepszego niż tylko prosta pozycja dla masochistów.

W grze nasz bohater, czyli wybrany nieumarły trafia do powoli umierającej krainy Lordran. Wypełniona jest ona całą chmarą zawistnych, genialnie zaprojektowanych przeciwników umiejących zabić nas dosłownie ruchem małego palca. W Dark Souls będziemy umierać. I to umierać sporo. Jednak z każdą kolejną śmiercią możemy wyciągnąć wnioski z naszych błędów, zwyciężyć potężnych bossów i kontynuować naszą wyprawę.

FromSoftware, czyli twórcy Dark Souls (i nowszego Bloodborne oraz Elden Ring), zdają sobie sprawę, że w ich grze będziemy stale ginąć. Jest to nieodzowna mechanika i jeden z głównych punktów mocnej fabuły, którą kawałek po kawałku poznamy z deskrypcji mieczy, pierścieni, czy dusz. Jeśli jesteśmy w stanie przebrnąć przez masę opisów przedmiotów oraz innych form ekspozycji, okaże się, że Dark Souls to opowiadanie o życiu, staraniach i przemijaniu. Pokazuje ono, że każda, nawet największa jasność przynosi ze sobą cienie, a na końcu długiego ciemnego tunelu zawsze czeka na nas światło.

Plusy

  • Spory świetnie zaprojektowany i połączony świat.
  • Bardzo dobry system walki.
  • Wyborna oprawa (zwłaszcza audio).
  • Ikoniczni, agresywni bossowie.
  • Historia oraz Lore.
  • Wysoki, ale (zazwyczaj) sprawiedliwy poziom trudność.

Minusy

  • Czasami to kamera jest naszym największym przeciwnikiem.
  • Spora część fabuły podana w formie opisów przedmiotów.

Minecraft

Minecraft

Na koniec ikoniczna gra na PS3, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Minecraft to idealna gra dla ludzi mających, chociaż szczyptę kreatywności. Trafiamy do wielkiego klockowego świata, pozyskujemy nasze pierwsze zabawki i gra daje nam wolną rękę. Możemy wyruszyć na wyprawę po rzadkie artefakty, zbudować farmę zaraz przy morzu, zanurzyć się w jaskiniach i znaleźć drogocenne diamenty, a nawet dotrzeć na koniec świata, by ubić ogromnego smoka endu.

Minecraft to tysiące mechanik i praktycznie nieskończone możliwości. Dosłownie każdy znajdzie w tej piaskownicy rozrywkę dla siebie.

Plusy

  • Praktycznie nieskończony świat do zwiedzania.
  • Setki mechanik i wrogów.
  • Możliwość zbudowania dosłownie wszystkiego co sobie wyobrazimy.
  • Multiplayer i wiele serwerów do grania ze znajomymi.

Minusy

  • Wersja na PS3 nie jest już aktualizowana.

Inne gry warte ogrania na PlayStation 3

To już koniec naszego rankingu zawierającego absolutnie najlepsze gry na PS3. Na całe szczęście, pokazane propozycje, to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej, bo na PS3 znajdziemy jeszcze więcej znanych i tych mniej popularnych hitów.

gry na ps3 najlepsze

Inne tytuły, w które warto zagrać na PS3 to na przykład:

  • Seria Metal Gear Solid
  • Uncharted 1, 2 i 3
  • Seria God of War
  • LA Noire
  • Mass Effect 1, 2 i 3
  • Dead Space
  • Gran Turismo 6
  • Braid
  • Mirror’s Edge
  • Seria Yakuza
  • Seria Batman
  • Bioshock 2 i Bioshock Infinite
  • LittleBigPlanet
  • Call of Duty: Modern Warfare 2
  • The Elder Scrolls V: Skyrim
  • Ico i Shadow of the Colossus
  • Rayman Origins i Rayman Legends
  • Dark Souls II
  • Demon’s Souls
  • Okami HD
  • LIMBO
  • Need for Speed Hot Pursuit
  • Seria Ratchet & Clank
  • Max Payne 3
  • Tomb Raider
  • Heavy Rain
  • Bayonetta
  • Terraria
  • Gry z serii Lego
  • Sonic Generations
  • Persona 5
  • Street Fighter IV
  • Wipeout
  • The Elder Scrolls IV: Oblivion
  • Dishonored.

Najlepsze gry na PS3 — podsumowanie

Teraz już wiecie, jakie są najlepsze gry na PS3. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, czy wybraliście coś z naszej listy, czy na starszej konsoli Sony zagrywacie się w coś zupełnie innego!

WARTO PRZECZYTAĆ:

the last of us part 2 remastered Premiera The Last of Us Part 2 Remastered (PS5) już dzisiaj!
Z niektórymi grami tak jest, że czujemy do nich dużą sympatię, nawet jeśli od premiery minęło już sporo czasu. Jednym z takich tytułów z pewnością
Jak podłączyć PS4 do laptopa? Poradnik krok po kroku
Z naszego artykułu dowiesz się, jak podłączyć PS4 do laptopa. Dzięki temu możesz przenieść konsolę w inne miejsce bez konieczności zabierania telewizora czy monitora, które
telewizor do ps5 Jaki telewizor do PS5 lub Xbox Series wybrać? Ranking telewizorów do konsoli
Wraz z zakupem konsoli nowej generacji, często myślimy również o zmianie telewizora. W końcu dzięki nowemu wyświetlaczowi będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości dopiero co
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *