The Elder Scrolls V: Skyrim miał swoją premierę aż 12 lat temu i wciąż niewiele wiemy na temat jego następcy. Mimo tego, fani produkcji Bethesdy zachowują się tak, jakby tytuł wyszedł dosłownie wczoraj i stale tworzą rozbudowane modyfikacje, które potrafią zmienić Skyrima nie do poznania.

Od prostych poprawek interfejsu, przez zmiany w systemie walki i poruszania, aż po nowe questy i linie fabularne. Natłok modów do Skyrima jest tak ogromny, że większość osób, nie jest w stanie samodzielnie sprawdzić nawet połowy z nich. Właśnie dlatego w tym artykule przedstawimy absolutnie najlepsze mody do Skyrima, którymi trzeba się zainteresować!

Skyrim Script Extender

 

Pierwszym modem na naszej liście jest Skyrim Script Extender (SKSE). Dodatek ten sam w sobie nie wprowadza zbyt wielu zmian do świata Tamriel, jednak stanowi on podłoże dla wielu innych modyfikacji.

Skyrim Script Extender to mod, który rozszerza podstawowe możliwości tworzenia nowych skryptów do Skyrima. Wiele innych modów wymaga obecności SKSE do prawidłowego działania, dlatego warto zawczasu zainstalować ten dodatek, aby nie natknąć się na potencjalne problemy.

Modyfikację Skyrim Script Extender znajdziemy na Steam oraz na oficjalnej stronie projektu.

Plusy:

 • Poszerza możliwości skryptowania.
 • Podstawa dla wielu innych modów.

SkyUI

SkyUI

 

Trzeba powiedzieć wprost — domyślny interfejs w produkcjach zespołu Todda Howarda nie jest zbyt dobry. Prezentuje on mało informacji na jednym panelu (przez co trzeba go przewijać), a dodatkowo wiele przydatnych statystyk jest głęboko zakorzeniona. Z tego powodu najlepsze mody do Skyrim nie mogą obejść się bez SkyUI.

SkyUI podnosi standard interfejsu Skyrima do wysokiej ligi. Dzięki temu modowi okna w menu oraz w ekwipunku stają się czytelne, przejrzyste i intuicyjne. SkyUI wyświetla więcej informacji o zdobytych przez nas przedmiotach, dzieli je na jasne kategorie i co ważne: pozwala na ich łatwe sortowanie.

Plusy:

 • Prezentuje więcej informacji niż zwykły interfejs Skyrima.
 • Brak konieczności przewijania.
 • Jasne kategorie i możliwość sortowania.

Unofficial Skyrim Special Edition Patch

Unofficial Skyrim Special Edition Patch

Gry Bethesdy są znane z wielu rzeczy: otwartych światów, bogatych fabuł no i niezliczonych możliwości. Produkcje te mają też jednak złą sławę, na którą zasłużyły sobie za całą masę występujących bugów. Niektóre z nich są zabawne (latające konie czy teleportujące się postacie). Inne potrafią doprowadzić do prawdziwej frustracji (zacinające się drzwi, znikające przedmioty czy brak możliwości ukończenia misji). Klasyczne bugi Bethesdy pojawiły się też niestety w specjalnej edycji Skyrima wydanej w 2016 (jak to mówił Todd Howard: “It Just Works”). Fani musieli więc wziąć sprawy w swoje ręce i ponownie stworzyć mody do Skyrima, które naprawią grę.

Unofficial Skyrim Special Edition Patch, to nieoficjalna łatka naprawiająca setki błędów pozostawionych w kodzie przez programistów Bethesdy. Mod poprawia nie tylko aspekty techniczne gry, ale także lokalizację i zachowania NPC czy niedopracowane modele przedmiotów. Jeśli nie chcecie, żeby wasza postać w Skyrimie straciła głowę (dosłownie), to zdecydowanie powinniście zainteresować się tym modem.

Plusy:

 • Naprawia mnóstwo bugów pozostawionych przez Bethesdę w specjalnej edycji gry.

Minusy:

 • Gracze doszukali się kilku niewielkich zmian rozgrywki względem nie zmodowanej gry.

Seasons of Skyrim

Seasons of Skyrim

Powyższe mody do Skyrim zmieniają już naprawdę dużo jeśli chodzi o przyjemność z grania. A co powiecie na dodatek, który dodaje prawidłowy cykl roczny w całym regionie Skyrim?

Seasons of Skyrim wdraża do gry odmienne, automatycznie zmieniające się assety dla wiosny, lata, jesieni i zimy, transformujące Skyrima nie do poznania. Dzięki temu nawet doświadczeni gracze będą zaskoczeni widząc miasto Solitude pokryte gęstym śniegiem i lasy wypełnione kolorowymi liśćmi. Jakby tego było mało twórca moda, zmienia swoim dodatkiem zachowanie niektórych roślin — jedne mogą być zebrane tylko na Jesień, a inne rosną wyłącznie Wiosną. Seasons of Skyrim, to świetny dodatek, aby pograć w Skyrim jeszcze chwilę dłużej.

Plusy:

 • Mod do Skyrim dodający system pór roku.
 • Możliwość korzystania z jednej, wybranej pory roku (np. Zimy).
 • Wzrost roślin związany z porami roku.

Sounds of Skyrim

Sounds of Skyrim

Dźwięk gra dużą rolę w każdej grze. Prawidłowe efekty potrafią uczynić wzniosłe momenty jeszcze bardziej interesującymi, a w spokojniejszych chwilach mogą zapewnić relaksujące podłoże. Sounds of Skyrim to mod dodający ponad 460 wysokiej jakości efektów dźwiękowych. Po jego włączeniu na polach zabrzmi głośny śpiew ptaków, w jaskiniach pojawi się charakterystyczne echo, a przechodząc koło budynków, usłyszymy rozmowy obecnych domowników. Sounds of Skyrim z pewnością dodaje do Skyrima więcej życia.

Plusy:

 • Nowe dźwięki wysokiej jakości ożywiające region Skyrim.

Detection Meter

Detection Meter

Boisz się wykrycia przez bandytów podczas skradania? Nie jesteś pewien czy sklepikarz dostrzeże cię gdy będziesz zabierał mu fanty? Z pomocą przychodzą mody do Skyrim działające podczas podkradania się!

Detection Meter to prosty dodatek implementujący w grze pasek wykrycia znany m.in. z gier Assassin’s Creed. Dzięki temu wiesz, czy dany NPC dopiero interesuje się tobą, lub już zostałeś wykryty i zaraz przybiegnie on z odsieczą. Mod jest świetnie dostosowany graficznie i działa tylko, gdy się skradamy, więc nie zaśmieca nadmiernie interfejsu.

Plusy:

 • Znacznie ułatwia i uprzyjemnia skradanie oraz kradzieże.

Minusy:

 • Okradanie NPC jest momentami zbyt łatwe.
 • Działa tylko ze Skyrim SE.

A Quality World Map

A Quality World Map

Mapa w The Elder Scrolls V: Skyrim, nie jest może najgorsza, ale zdecydowanie można ją poprawić. A Quality World Map dodaje masę oznaczeń dla ważnych miejsc, szlaków i gór. Pozwala to sprawniej zapoznać się z terenem i dużo szybciej wrócić do tego co ważne, czyli nie do przeglądania mapy, a do właściwej rozgrywki.

Plusy:

 • Dodaje sporo szczegółów względem domyślnej mapy.

Minusy:

 • Tryby alternatywne (jak mapa w stylu papierowym) czasem nie działają prawidłowo.

Precision

Precision

Mody do Skyrim uaktualniające system walki są bardzo popularne wśród weteranów gry. Ostatnimi czasy spory rozgłos w tym segmencie otrzymał dodatek Precision.

Głównym celem Precision (tak, jak podpowiada sama nazwa) jest zwiększenie precyzji naszych ataków. Po zastosowaniu moda, wszystkie bronie krótkodystansowe otrzymują realistyczny hitbox i system kolizji z przeciwnikami oraz otoczeniem. To jednak nie wszystko! Precision wprowadza także nowy system reakcji NPC na nasze ataki. Oznacza to, że wrogowie cięci mieczem w ramię chylą się na drugi bok, a napastnicy rąbnięci w głowę buławą upadają niczym skała na ziemię.

Plusy:

 • Znacznie zwiększa precyzję broni melee.
 • Realistyczny odrzut przy trafieniu twardego terenu.
 • Lepsze reakcje przeciwników na trafienie bronią.

Minusy:

 • Działa tylko ze Skyrim SE

Skyrim Upscaler

Skyrim Upscaler

Wymagania TES V: Skyrim w podstawowej wersji nie są przesadnie wysokie. W końcu mówimy tu o grze sprzed ponad dekady. Jednak stosując najlepsze mody do Skyrim ulepszające grafikę, nawet obecne karty graficzne mogą czasem dostać czkawki.

Skyrim Upscaler pomaga rozwiązać ten problem poprzez dodanie do gry trzech nowoczesnych technologii skalowania, czyli Nvidia DLSS, AMD FSR 2 oraz Intel XESS. Wszystkie te techniki renderują grę w niższej rozdzielczości, by następnie przeskalować ją do natywnej rozdzielczości naszego monitora. Zapewnia to wyższy i bardziej stabilny FPS, często przy nikłej stracie na ogólnej jakości obrazu. Dzięki temu nawet na słabszych komputerach możemy doświadczyć maksymalnie podrasowanego modami Skyrima.

Plusy:

 • Możliwy spory wzrost wydajności, przy niewielkiej stracie na jakości obrazu.
 • Zastosowanie aż 3 nowoczesnych technologii upscalingu — pozwala wybrać idealną technikę dla naszej karty graficznej.

Minusy:

 • Implementacja jest nieoficjalna, więc możemy znaleźć widoczne artefakty graficzne.
 • Działa tylko ze Skyrim SE

True Directional Movement

True Directional Movement

Nasze najlepsze mody do Skyrim wieńczy dodatek o nazwie True Directional Movement (TDM). W Skyrimie bez żadnych modyfikacji tryb trzecioosobowy znacząco odbiega od nowoczesnych produkcji, gdyż możemy zwrócić się tylko w kilku określonych kierunkach. Przez to nie jesteśmy w stanie wykonywać akcji w prawdziwych 360 stopniach (do tego dochodzą “urwane” animacje, gdy szybko odwracamy się do tyłu).

True Directional Movement zapewnia naszej postaci pełną swobodę ruchów, gdy jesteśmy w trybie trzeciej osoby. Po aktywowaniu moda chodzimy, biegamy i atakujemy w dowolnym widzianym kierunku. Dodatkowo mod TDM dodaje do Skyrima system “lock on” blokujący kamerę na danym przeciwniku lub przyjaznym NPC. Pozwala to lepiej skupić się na aktualnych wydarzeniach, bez rozmyślania o pozycji kamery.

Plusy:

 • Znacznie poprawia kontrolę w trybie trzeciej osoby — możliwość poruszania się w prawdziwych 360 stopniach.
 • System “lock on”.

Minusy:

 • Ten mod Skyrim delikatnie psuje precyzję strzelania z łuku/zaklęć dalekiego zasięgu (twórcy wiedzą o tym i wprowadzili 2 tryby asysty strzelania).
 • Działa tylko ze Skyrim SE.

Gdzie znaleźć i skąd pobrać mody do Skyrima?

Większość modów zaprezentowanych w tym artykule pobraliśmy ze strony nexsumods.com. To właśnie na tej stronie znajdziemy największe i najbardziej pożądane mody do Skyrim. Aby pobrać jakikolwiek dodatek z Nexus Mods, musimy najpierw założyć tam swoje konto. Potem możemy ściągnąć dowolny mod manualnie lub z wykorzystaniem menedżera Vortex (o którym opowiemy nieco niżej).

Poza stroną Nexus Mods, mody do Skyrim dostępne są też na Steamie. Wystarczy, że wejdziemy na dedykowany warsztat gry Bethesdy i naszym oczom od razu ukazują się wszelakie dodatki. Nie jest ich oczywiście tak dużo, jak na Nexus Mods, ale kilka modów z naszej listy (np. Quality World Map i Sounds of Skyrim) ma tam swoje miejsce.

Mody Skyrim znajdziemy również na oficjalnej stronie samego producenta. Sporym plusem dodatków z tego źródła jest fakt, że duża część z nich działa także na konsolach PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One oraz Xbox Series.

Jak zainstalować mody Skyrim?

Mody do Skyrim zainstalujemy na kilka różnych sposobów. Poniżej przedstawiamy 3 najpopularniejsze z nich.

Jak zainstalować mody Skyrim? Menedżer Vortex

Prawdopodobnie najlepszą i najprostszą metodą na zainstalowanie modów do Skyrima jest skorzystanie z oficjalnego menedżera Nexus Mods o nazwie Vortex.

Aby zainstalować mody do Skyrim przy użyciu Vortexa:

 • Pobieramy Vortex ze strony Nexus Mod, a następnie go instalujemy.
 • Uruchamiamy aplikację i pozwalamy jej na zainstalowanie wszystkich niezbędnych komponentów.
 • Wchodzimy w zakładkę “games” po lewej stronie i szukamy naszej wersji gry Skyrim. Klikamy na nią lewym przyciskiem myszy w celu utworzenia nowego profilu.

Menedżer Vortex

 • W prawym górnym rogu klikamy na czerwony avatar, po czym logujemy się na nasze konto Nexus Mod.
 • Wchodzimy na stronę dowolnej modyfikacji w Nexus Mod i klikamy przycisk “VORTEX” w sekcji Download. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to pozwalamy aplikacji Vortex na otwieranie linków. Mod powinien zostać automatycznie pobrany i aktywowany.

W celu zarządzania zainstalowanymi modami (np. wyłączenia/odinstalowania) należy przejść do zakładki “Mods” w aplikacji Vortex.

Jak zainstalować mody Skyrim manualnie?

Kiedy chcemy zainstalować mody do Skyrim manualnie:

 • Pobieramy wybrane modyfikacje i rozpakowujemy ich pliki.
 • Wchodzimy do folderu “Data”, który znajduje się w miejscu instalacji Skyrima.

Jak zainstalować mody Skyrim

 • Kopiujemy wszystkie pliki modyfikacji do wspomnianego folderu Data. Jeśli to konieczne, to zgadzamy się na zamianę plików/folderów o tych samych nazwach.
 • Po uruchomieniu gry wchodzimy w “Pliki Danych” i aktywujemy wszystkie mody do Skyrim.

Jak zainstalować mody do Skyrim ze Steam?

By zainstalować mody Skyrim na Steam:

 • Wchodzimy na kartę Skyrima w naszej bibliotece Steam i z dostępnych opcji wybieramy “Warsztat”.
 • Szukamy interesującego nas dodatku i klikamy na niego lewym przyciskiem myszy.
 • Wybieramy zielony przycisk “Zasubskrybuj”.

Jak zainstalować mody do Skyrim ze Steam

 • Wracamy do karty gry Skyrim i klikamy na ikonę zarządzania (koło zębate).
 • Przechodzimy do sekcji “Warsztat” i zaznaczamy, które mody mają być dostępne w grze.

skyrim mody warsztat steam

 • Po uruchomieniu gry wchodzimy w “Pliki Danych” i aktywujemy modyfikację.

To wszystko! Wybrane mody powinny być włączone od razu po wejściu do TES V: Skyrim.

Wabbajack — gotowe paczki modów do Skyrim

Jeśli mamy zamiar kompletnie zmienić Skyrima, ale nie chcemy pobierać setek modów i rozwiązywać ewentualnych konfliktów między nimi, to świetnym pomysłem będzie skorzystanie z aplikacji Wabbajack. Wabbajack oferuje dziesiątki ogromnych paczek modów (ważących często więcej niż sama gra), które mogą być zainstalowane automatycznie po wykonaniu zaledwie kilku kliknięć. Wystarczy, że zainstalujemy Wabbajack, wejdziemy w interesującą nas paczkę, wybierzemy lokalizację do pobrania plików i zalogujemy się na nasze konto na nexusmods.com. I to wszystko! Wabbajack sam wykryje, w którym folderze został zainstalowany Skyrim i podłączy wszystkie mody za nas.

Uwaga! Niektóre modlisty wymagają pobrania innych komponentów przed rozpoczęciem instalacji. Z tego powodu warto sprawdzić wymagania dodatków na oficjalnej stronie projektu zlinkowanej w Wabbajacku.

Na ten moment, większość dodatków obecnych w aplikacji Wabbajack zadziała wyłącznie z nowszą wersją gry — Skyrim Special Edition.

Najlepsze mody do Skyrim — Podsumowanie

Teraz znacie już nasze najlepsze mody do Skyrim! A Wy gracie jeszcze w Skyrima? Jeśli tak, to korzystacie z setek dodatków zmieniających rozgrywkę, czy wolicie raczej grę bliższą oryginałowi? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

doom eternal wymagania pc Doom Eternal wymagania – jaki PC będzie optymalny?
Serii Doom większości graczy przedstawiać nie trzeba. Pierwszoosobowe strzelanki od id Software z Doomguyem w roli głównej cieszą się ogromną popularnością już od końcówki 1993
microsoft Microsoft kupił Bethesdę, twórców m.in. Skyrima i Fallouta
O tej transakcji będzie głośno jeszcze przez długi czas. Microsoft zdecydował się zakupić ZeniMax Media – firmę, w skład której wchodzi Bethesda Works, a także
skyrim wymagania TES V: Skyrim wymagania na PC – sprawdź kompletną listę
The Elder Scrolls V: Skyrim od Bethesdy to gra już wręcz legendarna. Przez wielu uważana za najlepszą lub chociaż jedną z najlepszych gier RPG w
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

 • ModdHunter, 22 sierpnia 2023 @ 19:15 Odpowiedz

  Ciekawy artykuł ale coś takiego jak najlepsze mody do Skyrim raczej nie istnieje. Natomiast na pewno SkyUI i SKSE to są o tyle ważne, że 90%+ modyfikacji wymaga oba. Jeden doprowadza interfejs do normalnego ludzkiego poziomu, a drugi w zasadzie umożliwia skryptowanie. Bez SKSE trzeba by samemu pisać dziesiątki jak nie setki funkcji i metod do elementarnego moda wykonującego akcje czy eventy. Nie korzystałem z Wabbajack ale miałem okazje testować kolekcje z nexusa i się sprawdzają. Takie rozwiązanie dla leniwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *