Czwarta rewolucja przemysłowa czerpie z możliwości, jakie daje bezprzewodowa komunikacja i możliwość gromadzenia, wykorzystywania i wielowymiarowego analizowania dostępnych danych. To przestrzeń do optymalizacji wielu procesów i produktów, które jeszcze do niedawna wydawały się nie do zastąpienia.

Okazuje się, że integracja danych przemysłowych z systemami monitorowania eksploatacji oraz projektowania konstrukcji, urządzeń i ich elementów daje szereg możliwości, które realnie upraszczają każdy z etapów, począwszy od powstawania koncepcji, poprzez projektowanie i planowanie, aż po produkcję, eksploatację i wyłączenie z użytkowania urządzeń czy kompletnej infrastruktury.

Jednym z ciekawszych ekosystemów, które rozwijają się w tym kierunku jest oprogramowanie EPLAN. Platforma EPLAN pozwala integrować dane dostawców komponentów przemysłowych i wykorzystywać je do realizacji określonych etapów projektów i tworzenia dokumentacji. Dzięki temu EPLAN wyraźnie usprawnia pracę biura projektowego.

Pozwala angażować inwestora lub zamawiającego, a także inne podmioty, tak aby każdy mógł wnieść swój wkład na możliwie najwcześniejszym etapie. Pozwala to wyeliminować wiele problemów, które w tradycyjnym procesie mogą wynikać z braku dostępu do danych lub utrudnień w komunikacji pomiędzy stronami pracującymi nad projektem.

Fazy automatycznej inżynierii według EPLAN

System EPLAN integruje parametryczne dane dostarczane przez branżowych dostawców osprzętu elektrotechnicznego i automatyki modułowej.

  1. Dane są standaryzowane pod kątem funkcjonalności poszczególnych elementów. Pozwala to łatwiej dobierać kolejne komponenty, tak aby projektowany układ w optymalny sposób realizował cały proces lub jego część.
  2. Utworzone w ten sposób biblioteki ułatwiają konfigurację i porządkowanie układów sterujących w sposób czytelny dla wszystkich osób, które będą zajmować się projektem na kolejnych etapach.
  3. System automatycznie i na bieżąco importuje dane na temat zmiennych i dostępnych wariantów oraz generuje ich opisy w sposób umożliwiający ich łatwe zidentyfikowanie.

Wygenerowana w ten sposób konfiguracja może posłużyć do wizualizacji projektu w postaci cyfrowego bliźniaka oraz stanowi podstawę wykonawczej dokumentacji technicznej. Projekt może być wykonany w dowolny sposób. Projektant może skorzystać z wygodniejszej dla siebie lub preferowanej przez zamawiającego techniki projektowania.

Zalety cyfrowego bliźniaka szafy sterowniczej w systemie EPLAN

Platforma EPLAN udostępnia konfiguratory koncentrujące się na funkcjonalności poszczególnych elementów. Można projektować klasyczne schematy lub skorzystać z metody przeciągnij i upuść. System EPLAN umożliwia także import projektów wykonanych w innych popularnych narzędziach do projektowania, z których wciąż korzystają niektóre biura projektowe. Standaryzacja uwzględnia obowiązujące na świecie przepisy i normy oraz stosowane języki programowania i formaty wymiany danych. Umożliwia to zintegrowanie wszystkich dostępnych bibliotek projektów i rozwiązań.

To ułatwienie, które automatyzuje proces projektowania i planowania produkcji na poziomie, jaki do tej pory nie był dostępny. Wizualizacja i parametryczny opis cyfrowego bliźniaka pozwala też usprawnić proces planowania produkcji i przygotowania poszczególnych komponentów. Pozwala także ustalić optymalny sposób wykonania poszczególnych czynności. Ułatwia przy tym obsługę techniczną i serwis zainstalowanych szaf sterowniczych.

EPLAN – projektowanie systemów sterowania automatyką

Internet danych i rzeczy pozwala projektować złożone systemy, które znane są jako rozwiązania inteligentne. Inwestorzy i użytkownicy chętnie korzystają z inteligentnej infrastruktury, która pozwala realizować i nadzorować wiele procesów zdalnie. Inteligentne domy i budynki stały się nie tylko modne; użytkownicy i inwestorzy doceniają także oszczędności płynące z zastosowania tych rozwiązań oraz komfort, jaki daje możliwość ich zdalnego monitorowania. Tworzenie takich systemów wymaga koordynacji wielu procesów i danych. Większą część operacji mających na celu dobranie właściwych, kompatybilnych ze sobą elementów realizuje biuro projektowe, które dobiera rozwiązania do ogólnej koncepcji i wytycznych dotyczących danego projektu.

Tak przygotowana dokumentacja staje się podstawą kompleksowego planowania, którego celem jest wdrożenie produkcji i realizacja projektu. Okazuje się, że możliwość przetwarzania danych parametrycznych dostarczanych przez dostawców rozwiązań znacznie uprasza realizację całego projektu, a nie tylko tworzenie schematu połączeń elektrycznych. Pozwala też automatyzować proces projektowania komponentów i urządzeń takich jak szafy sterownicze czy inne zaawansowane elementy układu. To znaczne ułatwienie dla zamawiającego, który zlecając wykonanie projektu elektrotechnicznego, może oczekiwać kompletnej i dopasowanej do rynku rozwiązań branżowych dokumentacji technicznej. Powinna ona pozwolić na szybkie rozpoczęcie produkcji poszczególnych elementów.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak podłączyć głośniki do laptopa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Laptopy to bardzo przydatne urządzenie ze względu na łatwą przenośność. Niestety ich minusy biorą się z tego samego: w lekkim kompaktowym komputerze trudno umieścić odpowiednio
jak podlaczyc drukarke do laptopa Jak podłączyć drukarkę do laptopa? Poradnik krok po kroku
W dzisiejszym świecie prawie wszystko jest przenośne. Komputery stacjonarne zostały w dużej mierze zastąpione przez laptopy, a w jeszcze większej przez smartfony, które też mogą
Jak przełączyć ekran z laptopa na monitor?
Jeśli wiecie już, jak podłączyć monitor do laptopa, to pewnie korzystacie na całego z tej możliwości. Dodatkowy ekran podczas korzystania z laptopa to super sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *