Kolejny dzień, kolejne zastosowanie dla sztucznej inteligencji. Dwie wielkie organizacje chcą razem stworzyć model pogodowy oparty na AI, który będzie bił na głowę wszelkie dostępne obecnie rozwiązania tego typu.

NASA i IBM celują w model o szerokim zastosowaniu

Domena NASA to satelity i eksploracja kosmosu, zaś IBM jest jednym z największych i najstarszych gigantów branży IT. Ich połączone kompetencje mają pzwolić stworzyć coś wyjątkowego. Obecnie są już bowiem dostępne modele pogodowe oparte o AI, np. GraphCast oraz FourCastNet.

Są one jednak znacznie prostsze niż to, nad czym pracują NASA i IBM. Są w stanie jedynie działać na danych, na których zostały wytrenowane, ale nie poradzą sobie z bardziej zaawansowanymi i złożonymi zadaniami.

Najnowszy projekt ma natomiast za zadanie stworzyć tzw. model podstawowy AI, taki, na podstawie którego będzie można opracowywać dalsze rozwiązania o węziej zdefiniowanych celach. Jako możliwe zastosowania wskazywane są m.in. przewidywanie zjawisk meteorologicznych i identyfikowanie okoliczności, w których mogłyby nastąpić różne zdarzenia pogodowe i nie tylko, „od turbulencji samolotu po pożary”.

Będzie szybciej, łatwiej i dokładniej

Twórcy stawiają dla swojego modelu naprawdę ambitne cele. Ma on być nie tylko łatwiej dostępny i szybszy, ale też charakteryzować się większą dokładnością opracowywanych prognoz i bardziej różnorodnymi danymi.

Czy się uda? Czas pokaże. Warto jednak wiedzieć, że to nie pierwsze rodeo NASA i IBM w kwestii modeli AI. W maju zadebiutował inny ich wspólny model, który został już wykorzystany do śledzenia procesu sadzenia i uprawy drzew w Kenii.

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *