Kolejnymi krokami zbliża się kolejna misja kosmiczna organizowana przez NASA, więc trzeba dopiąć na wszelki guzik wszystkie detale, w tym kombinezony kosmiczne, które trafią do astronautów. Tym razem pożegnaliśmy się z klasyczną bielą – jednak spokojnie, nie na długo.

Axiom Extravehicular Mobility Unit zapowiada się ciekawie

Wylot amerykańskich astronautów w ramach misji Apollo III jest planowany na grudzień 2025 roku. NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) zdecydowała się przygotować kombinezony na tę okazję we współpracy z firmą Axiom Space.

Podczas niedawnego wydarzenia Moon 2 Mars Festival zdecydowano się uchylić rąbka tajemnicy i pokazać prototyp nowych strojów – Axiom Extravehicular Mobility Unit (w skrócie AxEMU). Wygląda na to, że prace są już na całkiem zaawansowanym etapie – już pod koniec lata pierwsza seria kombinezonów treningowych trafi do astronautów.

Nowy kombinezon ma “zapewnić astronautom zaawansowane możliwości eksploracji kosmosu, jednocześnie dostarczając komercyjnie opracowane przez NASA systemy ludzkie potrzebne do uzyskania dostępu, życia i pracy na Księżycu i wokół niego”.

Na poniższym zdjęciu udostępnionym przez Axiom jest czarny, ale to dlatego, że pokryto go specjalną powłoką ochronną, aby chronić sekrety jego konstrukcji. W rzeczywistości będzie oczywiście biały, aby zapewnić astronautom jak najlepszą ochronę przed wysokimi temperaturami.

Axiom Extravehicular Mobility Unit
Źródło: Axiom Space

Nowy kombinezon ma być bezpieczniejszy i wygodniejszy

Axiom Extravehicular Mobility Unit jest zachwalany jako kombinezon nowej generacji – ma być wypełniony ulepszonymi rozwiązaniami ochronnymi i oferować większy zakres ruchu niż dotychczasowe modele.

Ani NASA, ani Axiom Space nie chciały jeszcze dzielić się zbyt dużą ilością szczegółów. Zapewniono jednak, że nowy kombinezon jest bardzo uniwersalny – rzekomo pasowałby “co najmniej na 90% kobiet i mężczyzn w USA”.

Dobrze się składa, ponieważ częścią misji jest kobieta, która, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie pierwszą kobietą na Księżycu (nie mylić z pierwszą kobietą w kosmosie – ten tytuł zgarnęła już wiele dekad temu Walentyna Tierieszkowa). Razem z drugim astronautom zbada księżycowy biegun południowy i pobierze szereg próbek.

Podoba Wam się nowy kombinezon kosmiczny NASA? Co prawda trudno go jeszcze oceniać, ponieważ to wciąż tylko prototyp, ale prezentuje się naprawdę ciekawie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

kombinezony kosmiczne NASA pokazała nowe kombinezony, w których astronauci polecą na orbitę
27 maja miał odbyć się pierwszy załogowy lot Stanów Zjednoczonych na orbitę od zakończenia programu Space Shuttle w 2011 roku. Złe warunki pogodowe sprawiły, że
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *