
Procesy magazynowe w dużych centrach logistycznych to niezwykle złożone operacje. Aby przeprowadzić je bezbłędnie wymagana jest sprawna wymiana danych w czasie rzeczywistym między poszczególnymi software’ami oraz pracownikami. Do zarządzania magazynem można wykorzystać system magazynowy WMS, który zapewni kompleksową optymalizację operacji magazynowych, lepszą kontrolę jakości, a także niższe koszty prowadzenia działalności. Jakie firmy wykorzystają system zarządzania magazynem?
Do czego służy Warehouse Management System?
Oprogramowanie typu Warehouse Management System (WMS) to software, którego zadaniem jest kontrola, koordynacja i zwiększenie wydajności procesów magazynowych. Narzędzie informatyczne WMS może być zupełnie odrębnym oprogramowaniem albo stanowić jeden z modułów z których składa się system ERP (ang. Enterprise Resource Planning). Programy WMS współpracują nie tylko z systemami ERP, ale również innymi systemami zewnętrznymi z których korzysta użytkownik. Zazwyczaj będzie to np. oprogramowanie służące do inwentaryzacji lub księgowości.
Dostęp do WMS pozwala zapoznać się ze stanami magazynowymi firmy, a także nadzoruje wykonywania operacji magazynowych. Program WMS śledzi wszystkie etapy łańcucha logistycznego – wydanie towaru i przyjęcia towaru, efektywność linii produkcyjnych czy śledzenie partii towarów. Wszystko po to, aby przedsiębiorca w możliwie najkrótszym czasie mógł wprowadzić zmiany w poszczególnych procesach magazynowych.
Gdzie sprawdzi się system WMS?
Systemy WMS sprawdzą się przede wszystkim w firmach, które oczekują skrócenia czasu potrzebnego do realizacji czynności magazynowych, jak:
- dostawa zamówień od dostawców;
- alokacja, relokacja oraz inwentaryzacja towaru;
- pakowanie wysyłki oraz przygotowywanie dokumentów;
- wydanie przesyłek spedytorowi.
Dzięki możliwości bieżącej kontroli stanów magazynowych WMS wykorzystają wszystkie przedsiębiorstwa, które dbają o sprawny proces spedycji towarów do klienta oraz chcą sprawować pełną kontrolę nad stanami magazynowymi.
Jakie funkcje powinien mieć magazynowy system informatyczny?
Operacje wykonywane przez oprogramowanie typu WMS powinny być dopasowane do specyfiki przedsiębiorstwa i rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Większość systemów WMS oferuje:
- zarządzanie przepływem towarów – w systemie WMS zapisują się informacje dotyczące wydania i przyjęcia towarów niezależnie od źródła, np. zakup w hurtowni, przekazanie zamówienia między magazynami czy otrzymanie zwrotu od klienta;
- określenie optymalnej lokalizacji towaru w zależności od rodzaju asortymentu – program WMS wskazuje najlepsze miejsce na dany towar w magazynie, uwzględniając jego gabaryty, dostępne miejsce, a także późniejszy proces inwentaryzacji;
- optymalizacja procesów wysyłki – przepływ towarów jest uzupełniony o zarządzanie zasobami na stanie magazynowym poprzez kompletację i wysyłanie zamówień czy przyjęcie towaru przez konkretny pojazd dostawczy.
Jak przebiega wdrożenie systemu WMS?
Czas wdrożenia systemu WMS jest uzależniony do skali prowadzonej działalności oraz zakresu implementowanych rozwiązań. W małych firmach cała procedura trwa zaledwie kilka dni. W dużych sieciach magazynowych, które decydują się na wdrożenie nowoczesnych technologii, jak np. voice picking do obsługi stanowiska kompletacji, uruchomienie WMS może zająć nawet kilka tygodni.
Pierwszym etapem wdrożenia jest zawsze opracowanie koncepcji i założeń systemu na potrzeby danego magazynu. Na tym etapie powstaje szczegółowa specyfikacja systemu, która uwzględnia wszystkie procesy logistyczne, zasady współpracy z automatyką magazynową czy pobierania danych logistycznych związanych z ruchem produktów.
Następnym krokiem jest wdrożenie systemu WMS w danym środowisku magazynowym. Bardzo ważne jest przeprowadzenie na tym etapie wnikliwych testów sprawności systemu i wydajności pracy. Testy powinny uwzględniać konfigurację sprzętową magazynu oraz integrację z pozostałymi systemami wdrożonymi w firmie. Z reguły będzie to system ERP oraz MFC (ang. Material Flow Control).
Pierwsze “sprawdziany” realizowane są na bazach testowych. Dopiero kiedy zakończą się one sukcesem dochodzi do tzw. Go-Live, czyli uruchomienia systemu WMS w pracy produkcyjnej magazynu.
Po uruchomieniu WMS w docelowym magazynie pora na asystę powdrożeniową. To etap na którym zamawiający zgłasza wszelkiego rodzaju braki, usterki lub opóźnienia mogące wpłynąć na tempo realizacji pracy i wydajność całego magazynu.
Zalety korzystania z Warehouse Management Software
Systemy klasy WMS to szereg korzyści dla każdej firmy, która zdecyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania:
- szybkie wdrożenie dzięki modelom chmurowym, a także możliwość połączenia z pozostałymi systemami do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa;
- krótki czas zwrotu inwestycji z uwagi na natychmiastową poprawę efektywności procesów magazynowych;
- możliwość zaprojektowania WMS w modelu SaaS, który pozwala na zachowanie aktualności systemu;
- elastyczność i łatwa skalowalność oprogramowania i dopasowania go do potrzeb rozwijającego się biznesu.
Systemy WMS to przyszłościowe rozwiązania, które gwarantują jeszcze lepszą obsługę klientów przy zachowaniu niższych kosztów prowadzenia działalności. Możliwość dopasowania funkcjonalności do indywidualnych potrzeb sprawia, że klient otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje bez nadmiernie rozbudowanych funkcji i nieczytelnego interfejsu.
Ile kosztuje system WMS?
Oprogramowanie WMS to systemy tworzone na zamówienie, dlatego ich cena jest dosyć wysoka. W zależności od wielkości systemu, liczby wdrażanych funkcji i stopnia ich skomplikowania koszt jego zaprojektowania waha się od kilkudziesięciu (70-80) do nawet 250 tysięcy złotych, a niekiedy znacznie więcej.
Pomimo wysokich kosztów zaprojektowania i wdrożenia nie ulega wątpliwości, że systemy zarządzania magazynem to rozwiązanie dla świadomych firm, które szukają nowoczesnych sposobów na rozwój. Prawidłowo zaprojektowane i zaimplementowane oprogramowanie pozwala na znaczące zwiększenie efektywności w magazynach.
WARTO PRZECZYTAĆ:





