To już pewne – legendarny polski portal społecznościowy Nasza Klasa zostanie zamknięty (i to już całkiem niedługo). To koniec pewnej epoki…

Nasza Klasa zostanie zamknięta 27 lipca

W oficjalnym oświadczeniu koncern Ringier Axel Springer Polska, będący właścicielem serwisu Nasza Klasa, poinformował, że zostanie on zamknięty 27 lipca bieżącego roku. Z kolei już od 26 maja 2021 roku nie można zakładać na portalu nowych kont.

Co się stanie z zakupionymi Eurogąbkami (czyli walutą wykorzystywaną przez serwis) i innymi usługami płatnymi? Można dowolnie z nich korzystać do momentu zamknięcia serwisu lub złożyć wniosek o zwrot kosztów, jeśli nie zostały one jeszcze spożytkowane.

Dane użytkowników zostaną usunięte – pamiętajcie o pobraniu zdjęć i innych ważnych materiałów.

Według informacji prasowej wszystkie dane użytkowników, w tym m.in. zdjęcia i inne zamieszczone na NK treści, zostaną bezpowrotnie usunięte i nie będzie można odzyskać do nich dostępu po zamknięciu serwisu.

Administrator informuje, iż wraz z zamknięciem Serwisu NK.pl, dane osobowe Użytkowników Serwisu NK.pl zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania. Proces trwałego usuwania danych z kopii zapasowych może przekroczyć termin zamknięcia NK.pl o kilka miesięcy. Wyjątek stanowić może przetwarzanie danych użytkownika do czasu zakończenia toczących się postępowań (w tym o zwrot środków z usług płatnych)

W praktyce oznacza to, że, jeśli jeszcze pamiętacie swoje konto do NK, a są tam na przykład jakieś nigdzie indziej nie zapisane fotografie, które chcielibyście zachować, koniecznie wejdźcie na nie i je zapiszcie. Macie na to niecały miesiąc czasu od momentu publikacji tego artykułu.

Decyzja nie dziwi – liczba aktywnych użytkowników malała od lat

Swego czasu Nasza Klasa, która powstała w 2006 roku, a więc 15 lat temu, była najpopularniejszym portalem społecznościowym w Polsce. W 2010 roku posiadała około 14 milionów użytkowników.

Wraz z upływem czasu wiele osób przesiadało się jednak na konkurencyjne serwisy zagraniczne (przede wszystkim Facebooka), więc liczba aktywnych kont znacząco zmalała. W 2020 roku było ich już jedynie nieco ponad milion.

Jako ciekawostkę można dodać, że wspomniany koncern Ringier Axel Springer Polska zakupił NK w 2015 roku, czyli już w momencie schyłku tej witryny. W zamierzeniu mniejsza, ale wciąż nie mikroskopijna dana użytkowników miała zostać wykorzystana do innego celu.

Wiedziano, że z innymi portalami społecznościowymi nie uda się wygrać, ale planowano zamiast tego stworzyć platformę skupioną na grach przeglądarkach.

A Wy macie jeszcze aktywne konto w serwisie Nasza Klasa (lub kiedyś mieliście)? Jakie macie wspominania z tym portalem? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *