Wstęp
W XXI w. znajomość, można powiedzieć globalnego języka, jakim jest angielski jest bardzo ważna, aby bez przeszkód funkcjonować w wielu płaszczyznach naszego życia. Znajomość angielskiego bardzo poszerza nasze możliwości, gdyż większość ogólnodostępnych treści jest właśnie w tym języku.
Są to przykładowo artykuły w Internecie, filmy i wiele innych. Daje to też nam dużo większe możliwości w komunikacji z dużo większą ilością ludzi niż tylko z tymi, którzy mówią w naszym natywnym języku. Dużo osób boryka się z problemem, jaką drogę w nauce angielskiego wybrać. Lekcje są udzielane w szkołach. Można chodzić prywatnie na kursy albo gromadzić samemu materiały do nauki i z nich czerpać wiedzę. Oczywiście warto też zagłębić się w sposób w jaki my sami, a dokładniej nasz mózg przyswaja język angielski. Jest to bardzo ważne i nie powinniśmy być w tej kwestii zieloni. W tym artykule opowiemy wam jak uczyć się angielskiego w domu, aby osiągnąć językowy sukces.
Buki – wyszukiwarka dowolnych korepetycji w Internecie – n to prosta forma znalezienia korepetycje angielski online. Korzystając z tej platformy internetowej możemy wybrać jakie korepetycje nas interesują i wybrać dla nas najbardziej odpowiednią. Jest to szybki proces, ponieważ możemy złożyć chęć współpracy do wielu osób jednocześnie i czekać na odpowiedź, która w 95% przypadków jest przesyłana jeszcze tego samego dnia. Do wyboru platforma daje nam około 10000 różnych nauczycieli, więc wybór jest spory. Ważną cechą Buki jest to, że wyszukiwanie korepetytora, jak i skontaktowanie się z nim przez Buki jest całkowicie darmowe. Płacimy tylko korepetytorowi za zajęcia.
Nauka angielskiego w domu – zalety
Pierwszym i najważniejszym plusem uczenia się języka obcego w domu jest to, że mamy wolną rękę i możemy to robić w sposób jaki tylko nam przypadnie do gustu. Musimy wykorzystać fakt, że język angielski jest dosłownie wszędzie. Filmy, seriale, książki, artykuły oraz ludzie mówiący w tym języku. To wszystko jesteśmy w stanie przenieść na swoją korzyść. Wystarczy jedynie samodyscyplina i trochę determinacji w osiąganiu celu, w tym przypadku nauczenie się języka angielskiego w sposób komunikatywny, a potem możemy dodawać nowe umiejętności, które ubarwią nasz język i sposób wypowiadania się, także pierwszym plusem jest wolność wyboru w procesie nauki, jednak musimy posiąść wiedzę na ten temat.
Drugim aspektem jest oszczędność pieniędzy, których nie wydajemy na lekcje z korepetytorem, a te potrafią dużo kosztować, ceny rzędu sto złotych lub więcej za godzinę zegarową lub lekcyjną nikogo już nigdy nie zadziwią. Taki korepetytor to czasami przydatna rzecz, aby nas poprawił lub naprowadził w pewnych kwestiach, lecz gdy uczymy się świadomie i umiemy wychwytywać i korygować z czasem błędy, nie zawsze taka pomoc jest konieczna, a za takie pieniądze może być nawet mało wartościowa. Nie każdego też na to stać, więc dla takich osób często jest to jedyna opcja na naukę języka angielskiego. Można też zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na zakup pomocy naukowych lub kursów online czy dostępu do innych serwisów edukacyjnych.
Sposoby nauki Języka Angielskiego w domu
Po pierwsze musimy uświadomić sobie fakt, że teoria wykuta z książek to nie wszystko, chociaż ją też musimy znać, aby mieć jakąkolwiek podstawę do nauki. Dużo ważniejszym aspektem, na który powinniśmy poświęcić więcej czasu jest praktyczne użycie tego języka. Pole do popisu tutaj jest bardzo duże. Mamy bowiem Internet. Cała masa treści. Filmy zamiast oglądać z dubbingiem możemy oglądać z napisami. Wtedy mamy bodziec słuchowy- z tego co mówią aktorzy na ekranie oraz widzimy tekst pisany, więc jest to bardzo efektywna metoda przyswajania słówek, fraz lub pewnych konstrukcji gramatycznych czy powiedzeń. Drugim sposobem o bardzo podobnym sposobie działanie jest słuchanie anglojęzycznych piosenek z jednoczesnym patrzeniem na tekst. Często bowiem dzieje się tak, że słuchając piosenki po angielsku interpretujemy tekst po swojemu i śpiewamy swoje, nieistniejące słowa co może mieć bardzo negatywny wpływ na nasz poziom nauki tego języka. Trzeci sposób jest polecany dla osób bardziej odważnych i lubiących kontakty z innymi ludźmi. Można bowiem na różnych kanałach głosowych rozmawiać z ludźmi z całego świata po angielsku. Aplikacje które umożliwiają tworzenie takich kanałów to
Discord czy Omegle. Ten pierwszy jest zazwyczaj używany przez graczy do komunikacji przy grach multiplayer, jednak nic nie szkodzi, aby dołączyć do kanału, gdzie są totalnie nieznajomi ludzie, którzy tak jak my chcą rozwijać swoje umiejętności w języku angielskim.
Jak widać powyższe metody wykorzystują Internet lecz, metody niezwiązane z technologią też bardzo łatwo znaleźć, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i chęci do działania, ale zakładając, że ktoś uczy się języka samodzielnie to chęci ma sporo!
Wady nauki języka angielskiego w domu
Ucząc się w domu nigdy nie uzyskamy takiej regularności postępów jak w szkole czy podczas kursu u korepetytora, gdzie czuwa nad nami ktoś z góry. Tak samo będzie z dostrzeganiem progresu. Ucząc się sami dłużej będziemy się zatrzymywać przy każdym zagadnieniu, aby dobrze je zrozumieć, ponieważ nikt go nie wytłumaczy bezbłędnie od samego początku. Możemy też za bardzo się przytłoczyć nadmiarem informacji, a wtedy wiedza będzie bardzo opornie przez nas przyswajana.
Drugim znacznym nieudogodnieniem jest brak możliwości pokonywania bariery językowej praktycznie cały czas: przykładowo z nauczycielem czy wykonując ćwiczenia na podstawie dialogów z kolegą z ławki na kursie czy w szkole. Przełamanie tej bariery jest bardzo ważne, bo skoro będziemy się oswajać z obcym językiem przy osobach, które znamy to dalej rozmowa z obcokrajowcem będzie prosta i przyjemna.
Podsumowanie
Nauka języka angielskiego w domu w obecnych czasach stała się prawie tak ważna jak nauka naszego rodzimego języka. Ucząc się na własną rękę mamy totalną swobodę, jednak trzeba uważać na pewne pułapki, aby utrzymywać efektywność procesu uczenia. Angielski w domu może stać się czymś więcej niż tylko żmudną nauką, jeśli tylko jesteśmy tym językiem szczerze zainteresowani
WARTO PRZECZYTAĆ: