Zdziwiłby się ten, kto myśli, że aby kierować się nawigacją podczas jazdy rowerem, trzeba zdać się na niewygodne korzystanie z telefonu. Nawigacja na Androida to dziś standardowa apka dla każdego, jednak trzymanie telefonu w kieszeni powoduje, że trzeba co chwilę się zatrzymywać. Przekładanie telefonu w wygodniejsze miejsce na dobrą sprawę nic nie zmienia.

Można używać uchwytu do telefonu, ale chyba nie spotkałem takiego, który wzbudzał moje zaufanie. Wszystkie wyglądają i działają jak chińska tandeta na sprężynę, z których telefon wyskoczy na pierwszej nieprzewidzianej przeszkodzie, spadnie i ulegnie zniszczeniu. Szczególnie że smartfony robią się coraz większe i mniej poręczne.

Po co komu nawigacja rowerowa?

Telefony zdecydowanie nie pozwalają na takie ułatwienie sobie sprawy jak podczas jazdy samochodem. Jaka nawigacja rowerowa rozwiązuje sprawę? Dedykowana! Tak jak można kupić dedykowany GPS do auta, tak można i dla rowerów. Co prawda jak już wspomniałem – w samochodach bezpieczniej użyć telefonu, a nowsze mają nawigację wbudowaną, ale część z was może pamięta, że można kupić też dedykowaną.

Podobnie jest z rowerami. Dedykowana nawigacja rowerowa to przede wszystkim urządzenie stworzone w taki sposób, aby było odporne na potencjalne uderzenia,  na warunki atmosferyczne oraz posiadało dużo lepszy uchwyt mocujący na kierownicy roweru. Do tego oczywiście posiada swoją baterią, a nie zużywa tej w smartfonie. Którą nawigację rowerową wybrać?

Najlepsza nawigacja rowerowa – ranking

Najlepsza nawigacja rowerowa Garmin Edge 1040

Garmin Edge 1040

Garmin to prawdziwy król, jeśli chodzi o nawigację w wydaniu sportowym. Ich smartwatche zna chyba każdy, a kto ich spróbował, nie wróci do tańszych rozwiązań. Nawigacja Garmin Edge Explorers to chciałoby się rzec wyjściowo “zwykły” licznik rowerowy, ale grzechem by było spłycać w ten sposób to wspaniałe urządzenie.

Nawigacja rowerowa Garmin Edge 1040 to najwyższa półka, jeśli chodzi o te urządzenia marki Garmin. Bateria pozwala nawet na 35 godzin jazdy w trybie wysokiego zużycia energii i 70 godzin normalnie. Obecność wielopasmowej technologii GNSS sprawia, że śledzenie lokalizacji w gęstych lasach lub między budynkami jest jeszcze dokładniejsze.

Nawigacja rowerowa Garmin Edge 1040 to:

    • Wskazówki dotyczące wytrzymałości
    • Poziom wytrenowania
    • Zarządzanie wysiłkiem

Oferuje również monitorowania efektywności: maksymalny pułap tlenowy, czas regeneracji, obciążenie treningowe i inne, na przykład:

    • Wydajność treningu
    • Polecany trening codzienn
    • Aklimatyzacja do temperatury i wysokości
    • Wyświetlanie pozostałego wzniosu i nachylenia

Inne ważne funkcje to:

  • Powiadomienia dotyczące odżywiania i nawadniania
  • Analiza dynamiki jazdy, w tym trudności i płynności jazdy
  • Alarm rowerowy – nawigacja wyśle powiadomienie na telefon, jeśli rower zmieni położenie, pod twoją nieobecność
  • Zgodność z trenażerem dla treningu w domu.

Do niektórych funkcji trzeba dokupić dodatkowe gadżety, aczkolwiek wychodzę z założenia, że jeśli kogoś stać na taki sprzęt, to dodatki nie zrobią już wielkiej różnicy. No właśnie, to jaką cenę sobie liczy Garmin za to urządzenie? To zawrotne 600 Euro, i to za podstawową wersję.

Zalety

  • Ciężko będzie znaleźć lepszy sprzęt niż Garmin nawigacja rowerowa
  • Cały ekosystem aplikacji stworzonych lub dopasowanych do Garmina
  • Bardzo dobrej jakości ekran, czytelny w każdej pogodzie
  • Całe community skupione wokół sprzętu Garmina

Wady

  • Garmin Edge Explore to koszt 600 euro.

Budżetowa nawigacja rowerowa Garmin Edge Explore 2

Garmin Edge Explore 2

Jeżeli chcecie od razu kupić sprzęt o najwyższej renomie, to nawigacja rowerowa Garmin to bez wątpienia najlepszy wybór. Jeśli jednak poprzednia nawigacja rowerowa Garmin to zupełnie nie wasza półka pod względem możliwości budżetowych, Garmin ma też prostsze i tańsze wersje. Warto jednak to od razu podkreślić: budżetowa nawigacja rowerowa Garmin, to nie tania nawigacja rowerowa Garmin. Cena wciąż może być nieosiągalna dla wielu.

Ta Garmin nawigacja rowerowa to poręczne urządzenie o 3-calowym wyświetlaczu z ekranem dotykowym łatwym w obsłudze podczas jazdy, nawet w trakcie deszczu i w rękawiczkach. Garmin używa swoich map, w tym wypadku Garmin Cycle Map z bardzo dokładną nawigacją i funkcją wyznaczania tras na podstawie ich popularności (wśród innych użytkowników sprzętów Garmin). Dzięki temu odkryjesz wiele nowych, nieznanych ci tras, niekoniecznie w mieście!

Garmin nawigacja rowerowa nie byłaby kompletna bez wbudowanego odbiornika GPS, który śledzi dystans, wysokość i elewację (wysokość). Po sparowaniu ze smartfonem zapewnia wsparcie usług online, takich jak LiveTrack, GroupTrack, a do tego komunikację między rowerzystami i powiadomienia z telefonu.

Czas pracy baterii to 12 godzin, więc starczy nawet na najdłuższą wycieczkę rowerową. Nawigacja rowerowa Garmin Edge Explore 2 to łatwy w obsłudze sprzęt, gotowy do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. Ekran jest dostosowany do tego, żeby był czytelny nawet w pełnym słońcu czy przy innej pogodzie.

Przewaga nawigacji rowerowej Garmin nad innymi to cały wewnętrzny ekosystem aplikacji i możliwości. W sklepie z aplikacjami Garmin Connect IQ znajdziecie gotowe do zainstalowania na urządzeniu aplikacje zewnętrznych firm takie jak:

  • AccuWeather MinuteCast – dokładna apka pogodowa
  • Strava – aplikacja sportowa do zapisywania swoich treningów
  • Komoot – inna aplikacja sportowa do wyboru
  • Wikiloc – wyszukiwarka tras outdoorowych
  • Yelp – Słynna aplikacja do oceniania gastronomii. Tutaj pozwoli ci łatwo zaplanować trasę do wybranej kawiarenki.

Zalety

  • Bardziej budżetowa wersja nawigacji rowerowej Garmina
  • Cały ekosystem aplikacji stworzonych lub dopasowanych do Garmina
  • Bardzo dobrej jakości ekran, czytelny w każdej pogodzie
  • Całe community skupione wokół sprzętu Garmina.

Wady

  • Z wielkimi możliwościami wiąże się wielka cena – nawigacja rowerowa Garmin Edge Explore to koszt 300 euro

Nawigacja rowerowa Mio Cyclo 215

Mio Cyclo 215

Nawigacja rowerowa Mio Cyclo 215 to propozycja dla ludzi bez profesjonalnego zacięcia jak w przypadku Garmina. Mimo to ma wszystkie funkcje potrzebne nawet zaawansowanym użytkownikom, wszystko zmieszczone w kompaktowym urządzeniu z ekranem o przekątnej 3,5 cala z powłoką antyodblaskową. Mierzy czas, prędkość, odległość, kalorie i wiele więcej, a dodatkowo jest kompatybilne z czujnikami tętna, prędkości i kadencji.

Nawigacja rowerowa Mio Cyclo 215 jest uzupełniona o aplikację Mio Share, która zapisuje historię twoich treningów i pozwala zarządzać trasami. Całość można również synchronizować z aplikacjami pokroju Strava, TraningPeaks i Today’s Plans. Dodatkowo pozwala dzielić się z innymi użytkownikami punktami, które uznaliśmy za interesujące.

Nawigacja rowerowa Mio może cię zaskoczyć: masz już dość ciągle tych samych tras? Na podstawie podanego czasu lub długości, aplikacja wyznaczy ci kompletnie nową trasę w twojej okolicy. Całość uzupełniona o baterię, która starcza na 10 godzin i wodoodporną obudowę (IPX5). Cena to 799 zł.

Zalety

  • Ma wszystkie najważniejsze funkcje
  • Synchronizacja z popularnymi apkami treningowymi
  • Nawigacja rowerowa Mio jest przystępniejszą opcją

Wady

  • Niższa cena to mniejsze możliwości. Coś za coś

Tania nawigacja rowerowa Bryton Rider 320 E

Bryton Rider 320 E

Bryton Rider 320 E to tania nawigacja rowerowa, co widać na pierwszy rzut oka: nie oferuje kolorowego wyświetlacza i designerskiego interfejsu użytkownika, a prosty czarno-biały ekran, który wyświetla tylko najważniejsze informacje. Dzięki temu niestraszna nam żadna pogoda, ekran jest zawsze bardzo ostry i czytelny.

Tania nawigacja rowerowa Bryton Rider 320 E ma co wyświetlać: ma aż 72 funkcje, na które zawsze starczy ci energii, bo bateria wystarcza na 35 godzin działania. Jego możliwości nie kończą się jednak na tym: funkcjonalność można rozszerzyć przez sparowanie z zewnętrznymi czujnikami ANT+ i BLE.

Cała konfiguracja odbywa się łatwo przez aplikację w telefonie, która pokaże też dokładniejsze analizy graficzne i pozwala na synchronizację z najpopularniejszymi aplikacjami treningowymi. Jej cena to już 100 Euro!

Zalety

  • Kompaktowy rozmiar (ekran to tylko 2,3 cala przekątnej)
  • Pojemna bateria
  • Najważniejsze dane zawsze pod ręką na bardzo czytelnym ekranie

Wady

  • Wygląda jak “zwykły” licznik

Nawigacja rowerowa – podsumowanie

W kategorii “nawigacja rowerowa – ranking” można by określić podział na dwie grupy:

  • Nawigacja rowerowa Garmin
  • Nawigacja rowerowa innych firm

Garmin gra w swojej niedoścignionej lidze i jednakowoż się ceni. Wszystkie pozostałe urządzenia to za to świetne opcje dla ludzi, którzy nie chcą płacić za nawigację więcej, niż za swój rower.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Rower elektryczny i e-hulajnoga – elektromobilność bezpieczna dla środowiska
Wiele dużych miast boryka się z zanieczyszczonym powietrzem, które okazuje się być niezwykle szkodliwe nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla zdrowia człowieka. Zatrważająca
rower elektryczny dla seniora Jaki rower elektryczny dla seniora jest najlepszy? Ranking 7 modeli, które warto wybrać!
Rowery elektryczne stały się obecnie niezwykle popularne nie tylko u młodszych użytkowników. Taki pojazd jest bardzo wygodny również dla seniora – nie trzeba używać siły
Dla kogo rowery elektryczne są idealnym rozwiązaniem?
Zastanawiasz się może nad zakupem roweru elektrycznego i nie wiesz, czy to pomysł dobry dla Ciebie? W poniższym tekście odpowiadamy na to pytanie, dla kogo
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *