Problem suchego (i często szkodliwego) powietrza może pojawić się nie tylko w domu, ale też w innych pomieszczeniach, w których spędzamy na co dzień sporo czasu. Właśnie dlatego w tym artykule sprawdzimy, jak działa nawilżacz powietrza do samochodu i czy warto kupić takie urządzenie.

Jak dobrze nawilżyć powietrze w aucie?

O szkodliwości suchego powietrza słyszy się ostatnio coraz więcej. Jego wdychanie potrafi potencjalnie doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych, swędzenia oka, poczucia zmęczenia a w ekstremalnych sytuacjach nawet do bólu głowy. Oddychanie suchym powietrzem jest też nieco trudniejsze, co w przypadku jazdy samochodem wpływa na komfort kierowcy oraz jego pasażerów.

Jednym z najprostszych sposób na pozbycie się suchego powietrza w aucie będzie zastosowanie małego elektrycznego nawilżacza powietrza. Jest to urządzenie napełnione wodą, które po włączeniu rozpyla charakterystyczną mgiełkę z niewielkimi cząsteczkami płynu. Dzięki temu powietrze szybko staje się wilgotniejsze i lepsze dla naszego zdrowia.

Oprócz samego nawilżania omawiane urządzenia bardzo często są zintegrowane z jonizatorem. Ten element przepuszcza przez siebie powietrze i ładuje je ujemnymi ładunkami. Sprawia to, że pyły oraz kurz opadają bliżej ziemi i są przez nas wciągane w zauważalnie mniejszych ilościach. Innymi słowy: nawilżacz powietrza z jonizatorem może poprawić nie tylko wilgotność, ale też jakość wdychanego powietrza (do pewnego stopnia).

nawilżacz samochodowy
Nawilżacz do samochodu | źródło: Baseus

Do samochodu najczęściej przeznaczone są nawilżacze ultradźwiękowe USB. Są one kompaktowe, ciche i (w większości przypadków) nie powodują parowania szyb. Niestety mają one zdecydowanie mniejszą efektywność niż urządzenia przeznaczone do dużych pomieszczeń. Wciąż powinny bez trudu poradzić sobie w zamkniętym samochodzie. Nieco rzadziej spotyka się mocniejsze (lecz wciąż relatywnie małe) nawilżacze podpinane pod gniazdko 12V/zapalniczkę w samochodzie.

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku opisywanych urządzeń są nawilżacze powietrza z higrometrem. Mogą one zmierzyć wilgotność powietrza i poinformować o tym użytkownika. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli higrometr umożliwia nawet ustawienie żądanego poziomu nawilżenia. Wtedy nawilżacz samochody będzie uruchamiał się tylko wtedy, gdy wykryje, że rozpylenie mgiełki jest rzeczywiście konieczne.

Lepiej wybrać nawilżacz powietrza czy oczyszczacz do samochodu?

Nawilżacze powietrza nieraz mylone są z dedykowanymi oczyszczaczami powietrza. Niema co się jednak dziwić, w końcu zadaniem obu urządzeń jest wpływanie w jakiś sposób na powietrze. Po bliższej inspekcji okazuje się, że cele nawilżaczy i oczyszczaczy do samochodu są kompletnie inne.

Nawilżacz powietrza przede wszystkim nawilża powietrza. Nie usuwa on żadnych pyłów ani drobnoustrojów obecnych w samochodzie, a wspomniane nieco wyżej nawilżacze z jonizatorem mogę tylko spowodować opad tych elementów. Pyły wciąż będą obecne w przestrzeni i powrócą do swego pierwotnego stanu po krótko po wyłączeniu sprzętu.

Z drugiej strony mamy nawilżacze powietrze, których zadaniem jest polepszenie jakości wdychanego gazu. Mają one zestaw funkcjonalnych filtrów wyłapujących i zatrzymujących kurz, pyły zawieszone w powietrzu, bakterie, a nawet wirusy. Po skorzystaniu z takiego urządzenia powietrze rzeczywiście jest oczyszczone i cechuje się lepszą jakością.

W skrócie: jeżeli mamy problem z suchym powietrzem  — wybieramy nawilżacz powietrza do samochodu. A jeśli chcemy przefiltrować zanieczyszczone powietrze (pozdrawiamy mieszkańców Krakowa), to wybieramy dedykowany oczyszczacz do samochodu.

Nawilżacze powietrza do samochodu — opinie użytkowników

Nawilżacze powietrza do samochodu cieszą się dość dobrą opinią u kierowców, którzy zdecydowali się je kupić. Najważniejsze plusy wymieniane przez użytkowników takich gadżetów to:

Plusy

  • Rzeczywista poprawa nawilżenia wdychanego powietrza.
  • Łatwość użytkowania urządzenia.
  • Małe rozmiary nawilżacza powietrza do samochodu.
  • Możliwość dodaniu aromatu do wody i wypełnienie auta świeżym zapachem.
  • Cicha praca sprzętu.

Minusy

  • Dość niska pojemność pojemnika na wodę.
  • Konieczność czyszczenia/wymiany filtra (jeżeli takowy jest wbudowany) od czasu do czasu.
  • Brak dopasowania do wybranych samochodowych uchwytów na kubki.

Dodatkowo użytkownicy niektórych nieco tańszych modeli skarżyli się na szybsze zaparowywanie szyb w niedogodnych warunkach. Przed wyruszeniem w jazdę zalecamy więc przetestowanie nawilżacza na parkingu i sprawdzenie, czy nie ograniczy on nam widoczności.

Ranking nawilżaczy powietrza do samochodu — co brać pod uwagę?

Przy wyborze nawilżacza powietrza do samochodu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy. Są to konkretnie:

  • Pojemność nawilżacza — pojemność nawilżacza pokazuje, ile dokładnie wody się w nim zmieści. Im większa pojemność, tym dłużej urządzonko może pracować bez ponownego wlewania wody.
  • Sposób podłączenia do prądu i działania — przed zakupem nawilżacza warto zwrócić uwagę na sposób jego podłączenia do prądu. Czy będzie to kabel USB, zapalniczka, a może sprzęt ma zintegrowaną baterią umożliwiającą bezprzewodową pracę? Dzięki sprawdzeniu tego aspektu bardzo łatwo ocenić, czy będziemy mieli jakieś ewentualne problemy z uruchomieniem nawilżacza w samochodzie.
  • Rozmiar urządzenia — wymiary nawilżacza samochodowego podane przez producenta pozwolą nam ocenić, czy sprzęt zmieści się w naszych uchwytach na kubki lub innych chwytakach obecnych w aucie.
  • Dostępność filtrów — po kilku tygodniach/miesiącach (zależnie od modelu) używania nawilżacza w aucie, przychodzi moment na jego wyczyszczenie i wymianę filtrów. Warto więc zawczasu zorientować się, czy takowe filtry są łatwo dostępne w jednym z naszych lokalnych sklepów bądź w Internecie.
  • Dodatkowe funkcje — dodatkowe funkcje takie jak: higrometr czy jonizator mogą uprzyjemnić korzystanie ze sprzętu, a nawet zwiększyć jego użyteczność.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat dobrych nawilżaczy i ich cech, to zachęcamy do sprawdzania naszego rankingu nawilżaczy do samochodu.

samochodowy nawilżacz powietrza
Nawilżacz samochodowy z jonizacją | źródło: NOVEEN

Podsumowanie

Nawilżacze powietrza do samochodu to sprzęty małe i poręczne, ale wciąż funkcjonalne. Świetnie spełniają one swoje główne zadanie, czyli nawilżenie powietrza, co sprawia, że w dużym stopniu potrafią uprzyjemnić jazdę samochodem. Opisywane urządzenia są dość tanie, więc naszym zdaniem warto dać im szansę, jeżeli macie problem z suchym powietrzem w aucie.

Jeśli jednak problem dotyczy nieco większego pomieszczenia, to lepiej sprawdzić inne rodzaje nawilżaczy powietrza. A Wy co myślicie o nawilżaczach do samochodu? Używaliście takich urządzeń z powodzeniem, czy nie rozwiązały one waszych problemów? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzach!



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

plasmacluster Jak działa technologia Plasmacluster i co warto o niej wiedzieć?
Nie da się ukryć, że jakość powietrza w Polsce nie powala. Jest ona szczególnie zła na tle innych państw Europy, ale nawet, jeśli weźmiemy pod
cichy nawilżacz powietrza Cichy nawilżacz powietrza – wszystko, co musisz wiedzieć
W dzisiejszym szybkim i często hałaśliwym świecie znalezienie chwil spokoju i wyciszenia może być prawdziwym luksusem. Relaks przy świeżym powietrzu jest coraz częściej trudno dostępny,
elektryczny nawilżacz powietrza Elektryczny nawilżacz powietrza – wszystko, co musisz wiedzieć
Jeśli lubicie mieć w domu komfort zapewniany przez odpowiednio nawilżone powietrze, elektryczny nawilżacz powietrza to świetny pomysł. W odróżnieniu od zwykłych nawilżaczy zapewnia zawsze stały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *