W czasach pandemii streaming wideo cieszy się jeszcze większą popularnością niż dotychczas. Jednocześnie portfele wielu osób świecą pustkami z powodu coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej. Ciężko się więc dziwić, że decyzja, którą podjął właśnie Netflix spotkała się z tak dużą krytyką.

Amerykański gigant streamingowy zdecydował się podnieść ceny niektórych planów w USA – podwyżki są na pierwszy rzut oka niewielkie, ale biorąc pod uwagę, jak dużo subskrybentów ma portal, oznacza o miliony większe przychody.

Plan Basic bez zmian, dwa pozostałe do góry

Nowe ceny obowiązują od razu dla nowych klientów, a dla bieżących zostaną zaktualizowane w przeciągu maksymalnie dwóch miesięcy. Po zmianie cen będą się one prezentowały następująco:

  • Plan “Premium” (rozdzielczość 4K, do 4 osób oglądających naraz) zwiększy się z $15.99 miesięcznie do $17.99 miesięcznie
  • Plan “Standard” (rozdzielczość 1080p, do 2 osób oglądających naraz) zwiększy się z $12.99 miesięcznie do $13.99 miesięcznie
  • Plan “Basic” (rozdzielczość SD, jedna osoba oglądająca naraz) będzie dalej kosztował $8.99 miesięcznie.

Jak widać, zmiany są niewielkie – wynoszą 1 dolar dla planu “Standard” i 2 dolary dla planu “Premium”. Biorąc pod uwagę ilość użytkowników Netflixa, oznacza to dla firmy miliony. Ostatnia podwyżka cen w USA miała miejsce w maju 2019 roku.

Skąd ta zmiana?

Netflix nie pochwalił się oczywiście, dlaczego zdecydował się na podniesienie cen, ale można łatwo domyślić się, co stało za tą decyzją. Pandemia spowodowała większe zapotrzebowanie na usługi Netflixa, serwery firmy są więc znacznie obciążone, a do tego produkowanie nowych seriali w tym czasie jest uciążliwe i po prostu drogie (same testy na koronawirusa dla wszystkich osób pracujących nad danym filmem czy serialem to dodatkowy koszt rzędu kilku milionów dolarów).

Co więcej, rosną koszty nabywania praw do różnych dzieł, ponieważ konkurenci nie śpią (Hulu, Amazon, Peacock, HBO – to tylko kilku z nich) i podbijają ceny. W związku z tym mimo swojej niesamowitej popularności Netflix nie osiąga wcale tak porażających wyników finansowych, jak można by się spodziewać.

Co sądzicie o tej decyzji Netflixa? Na nas oczywiście nie będzie ona miała wpływu, ponieważ dotyczy usług firmy w USA, ale kto wie, czy i do nas w pewnym momencie nie trafią podwyżki.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *