Elon Musk to jedna z najbardziej ekscentrycznych postaci w świecie technologii. Większość osób kojarzy go przede wszystkim z Teslą, czyli producentem samochodów elektrycznych, a także SpaceX, firmą przemysłu kosmicznego. Ewentualnie niektórzy mogą jeszcze pamiętać o The Boring Company, zajmującej się kopaniem tuneli. Co zatem powiecie na Neuralink – jego start-up, który zajmuje się aktualnie między innymi umieszczaniem chipów w głowach świń?

Chip jak “Fitbit z przewodami w Twojej czaszce”

Podczas ostatniego pokazu Neuralink pokazał światu świnię o imieniu Gertrude. Czym wyróżnia się Gertrude, zapytacie? Od dwóch miesięcy żyje i ma się dobrze z niewielkim chipem komputerowym wszczepionym w jej mózg. Chip ma 23 milimetry średnicy i został opisany przez Muska jako “Fitbit z przewodami w Twojej czaszce”.

Mimo chipa w czaszce, świnia (a w zasadzie świnie – w obecnej chwili Neuralink dysponuje trzema, w których znajdują się implanty) jest w pełni zdrowa i zachowuje się normalnie. U jednej świni usunięto wcześniej wszczepiony chip i nie wywołało to żadnych ubytków w jej zdrowiu.

elon musk neuralink

O co chodzi z testami na świniach? Mają one udowodnić, że wszczepianie tego typu chipów do mózgu jest bezpiecznym rozwiązaniem i są prekursorem do testów na ludziach. Warto przy tym wspomnieć, że podobne rozwiązania, stymulujące nerwy i określone partie mózgu, stosuje się już od wielu lat. Chipy Muska wyróżniają się niewielkim rozmiarem, a także możliwościami bezprzewodowego łączenia się z innymi urządzeniami.

Zadaniem chipów jest leczenie chorób, m.in. paraliżu

Celem Neuralinku, który został stworzony przez Elona Muska w 2016 roku, jest leczenie takich chorób, jak paraliż, choroba Alzheimera, utrata słuchu czy bezsenność. Wszystko dzięki wspomnianym powyżej bezprzewodowym chipom, umieszczanym bezpośrednio w mózgu.

Pierwsze testy kliniczne z wykorzystaniem ludzi miały rozpocząć się jeszcze przed końcem tego roku, ale zdaje się, że jednak odłożono je na późniejszy termin. Do testów klinicznych w pierwszej kolejności mieli zostać przeznaczeni pacjenci z paraliżem, a dopiero w dalszych etapach miano testować wpływ chipa na inne choroby.

Neuralinkowi nie brakuje na swoje działania funduszy – firma otrzymała zastrzyk gotówki w wysokości 158 milionów dolarów, z czego 100 milionów dostarczył sam Elon Musk. W tej chwili start-upowi zależy przede wszystkim na pozyskaniu jeszcze większej ilości doświadczonych ekspertów. Aktualnie zatrudnia on około 100 osób.

Co o tym wszystkim myślicie? Podoba Wam się wizja chipów wszczepianych w głowy w celu leczenia chorób, czy brzmi to dla Was zbyt niepokojąco? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

pacjent z chipem mózgowym Jak wygląda pierwszy pacjent, u którego wszczepiono chip mózgowy? Już wiadomo
O tym, że wszczepiono chip mózgowy u pierwszego pacjenta, informowaliśmy już prawie dwa miesiące temu. Nieznane były jednak jego dane. Teraz to się zmieniło –
arabia saudyjska ai Arabia Saudyjska zainwestuje 40 miliardów dolarów w AI?
Czy Arabia Saudyjska stanie się jednym z największych inwestorów w sektor sztucznej inteligencji na świecie? Jeśli wierzyć najnowszemu raportowi The New York Times, jest to
grok Elon Musk: Grok będzie open-source jeszcze w tym tygodniu
Niedawno informowaliśmy Was o tym, że Elon Musk pozwał OpenAI, twórców ChatuGPT, i oskarżył ich o porzucenie pierwotnej misji na rzecz zysku. Zwracał uwagę, że
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *