NFC to funkcja, która jest implementowana w znacznej większości nowych smartfonów. Jej zastosowania możemy zauważyć praktycznie wszędzie dookoła nas, jednak często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. W tym artykule odpowiemy, co to jest NFC i jakie są jego najważniejsze funkcje.

Co to jest NFC i jak ono działa?

NFC (ang. Near Field Communication) to technologia wykorzystująca fale radiowe pozwalająca na wymianę danych pomiędzy dwoma urządzeniami. NFC nie wymaga żadnego procesu parowania i aby doszło do połączenia, wystarczy, że dwa przedmioty znajdą się bliskiej odległości od siebie (maksymalnie 20 cm).

Mimo tego, że łączność nawiązywana jest momentalnie, to NFC nie pozwala na szybką wymianę dużych danych. Jego najwyższa prędkość sięga zaledwie 424 kbit/s, czyli sporo mniej niż np. Bluetooth. Dlatego właśnie NFC najczęściej używane jest w prostej identyfikacji danych. Zazwyczaj możemy się z nim spotkać w kartach płatniczych, wszelkiego rodzaju kartach dostępu, czy we wspomnianych wcześniej smartfonach.

Najważniejsze funkcje NFC – płatności zbliżeniowe telefonem

Zdecydowanie najczęściej wykorzystywaną funkcją NFC są płatności zbliżeniowe, czy to przy użyciu karty płatniczej, czy też smartfona. Żeby skorzystać z tego drugiego, potrzebujemy oczywiście naszego telefonu z włączonym NFC. Oprócz tego musimy skorzystać też z  aplikacji do obsługi kart płatniczych oraz płatności takiej jak Portfel Google (wcześniej Google Pay), czy Apple Pay. Niektóre banki posiadają też własne systemy działające na bardzo podobnej zasadzie.

Jeżeli wszystko zostało ustawione poprawnie, wystarczy zbliżyć smartfon lub kartę do terminala płatniczego, aby rozpoczęła się nasza płatność. Rozwiązanie jest bardzo wygodne, a przede wszystkim bezpieczne, gdyż komunikacja odbywa się jedynie w niewielkiej odległości od naszego środka płatności.

co to jest nfc

Zastosowania NFC nie kończą się oczywiście na płatnościach zbliżeniowych. Dzięki NFC w łatwy sposób możemy sparować nowoczesne słuchawki, czy głośniki bluetooth z naszym smartfonem albo połączyć się z Wi-Fi po zbliżeniu telefonu do routera. NFC stosowane jest też jako potwierdzenie ważności biletów w niektórych środkach komunikacji publicznej. Istnieje również wiele systemów zabezpieczeń czy inteligentnych zamków, które wykorzystują karty NFC do potwierdzenia naszej tożsamości.

Co to jest tag NFC?

Bardzo ciekawy gadżet, który używa technologii NFC to tag NFC. Są to małe urządzenia z modułem NFC, które mogą być zaprogramowane tak, aby uruchamiać daną funkcję albo aplikację po zbliżeniu do smartfona.

Tag NFC może np.:

  • Włączyć/wyłączyć Wi-Fi w naszym telefonie
  • Uruchomić daną stronę Internetową.
  • Nastawić minutnik na określony czas.
  • Wyciszyć telefon.
  • Zadzwonić pod wcześniej zapisany numer.
  • Włączyć określoną aplikację na naszym smartfonie.

To tylko niektóre z możliwych opcji. Te urządzenia potrafią bardzo dużo i przy wymyślaniu poleceń dla tagu NFC największym ograniczeniem jest nasza własna wyobraźnia. Jeżeli często powtarzamy jakieś czynności na smartfonie (włączenie Wi-Fi po wejściu do domu, wyciszenie telefonu przed snem, etc.), to dobrze rozmieszczone tagi NFC pozwolą nam je zautomatyzować. Każdy pojedynczy tag NFC może zostać przeprogramowany dowolną ilość razy, co pozwoli zmienić jego funkcję, gdy obecna przestanie nam odpowiadać.

Jak włączyć lub wyłączyć NFC w telefonie?

Jeszcze przed włączeniem funkcji NFC powinniśmy sprawdzić, czy nasz smartfon rzeczywiście ją obsługuje. Jeżeli posiadamy telefon z Androidem, to trzeba tylko wejść do ustawień i sprawdzić, czy znajduje się tam opcja dotycząca komunikacji NFC. Możemy też szybko wyszukać specyfikację naszego smartfona w Internecie i poszukać tam wzmianki o obsłudze NFC. Z iPhonami sprawa jest odrobinę prostsza, bo wszystkie smartfony Apple po iPhone 6 (włącznie) posiadają wbudowany moduł NFC.

Żeby włączyć/wyłączyć funkcję NFC na Androidzie wystarczy rozwinąć górny pasek narzędziowy i poszukać ikony odpowiadającej modułowi NFC. Następnie należy na nią kliknąć, aby aktywować lub dezaktywować NFC w naszym smartfonie.

co to jest nfc w telefonie

Analogicznie uruchomienie NFC wygląda na iPhone. Aby włączyć NFC na iPhone, uruchamiamy centrum sterowania, a zaraz po tym klikamy na skrót do włączania/wyłączania NFC. I gotowe, nasze NFC jest już aktywowane lub dezaktywowane, tak jak chcieliśmy. Jeżeli w centrum sterowania na twoim iPhone nie widzisz funkcji NFC, to w łatwy sposób dodasz taki skrót w ustawieniach systemu iOS.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiecie już, jak działa, oraz co to jest NFC. Jeśli chcecie sprawdzić, jak działa NFC na własnej skórze, to polecamy najwygodniejszą funkcję NFC, czyli szybkie płatności zbliżeniowe przy użyciu smartfona. W sporym stopniu potrafi ona zmienić sposób, w jaki robimy nasze codzienne zakupy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch: wybór graczy i streamerów
Twitch to nie tylko platforma do streamingu gier, to prawdziwa społeczność, gdzie gracze, streamerzy i ich fani mogą wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym. W
YouTube Czy YouTube zablokuje VPN?
Wirtualne wycieczki do innych krajów za pomocą VPN to standard. W taki sposób można ominąć regionalne blokady treści, obejrzeć filmy dostępne tylko w innych krajach,
blokada pornhuba Blokada Pornhuba w Stanach Zjednoczonych!
Dziś czeka na nas news z gatunku tych nie do ogarnięcia. Najbardziej wolnościowe państwo świata (wg każdego filmu rodem z hollywood) postanowiło kolejny raz wspomóc
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *