Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

W zeszły piątek Nigeria zakazała korzystania z Twittera – rzekomo tylko tymczasowo, ale wiele wskazuje, że bank ten się przedłuży. Teraz swoje trzy grosze do sprawy dorzucił były prezydent USA, który sam został w tym roku permanentnie zbanowany przez tę platformę. Pochwalił tę decyzję i stwierdził, że inne kraje również powinny zrobić podobnie.

Nigeria zbanowała Twittera… bo portal usunął tweet jej prezydenta

Powód, dla którego Twitter został zbanowany w całej Nigerii, jest dość kuriozalny. Otóż platforma ta zdecydowała się usunąć tweet Muhammadu Buhariego, prezydenta tego w kraju, w którym groził on groził karą secesjonistom w działającym w południowo-wschodniej części Nigerii. Twitter uznał, że Buhari naruszył w ten sposób politykę dotyczącą nadużyć przyjętą przez portal.

Według deklaracji prezydenta, Twitter został zablokowany na krótki okres, po to, aby “ograniczyć dezinformację i fake newsy”. Działania podjęte przed państwowe media wskazują jednak na coś innego. Mediom nakazano usunąć konta na tej platformie i znaleźć inne źródło gromadzenia informacji.

(…) Niniejszym zaleca się stacjom nadawczym odinstalowanie  Twittera i zaprzestanie używania Twittera jako źródła zbierania informacji do prezentacji wiadomości i programów – rząd Nigerii

Trump gratuluje i zachęca inne kraje do wykonania podobnych kroków

Dla przypomnienia, po wydarzeniach ze stycznia 2021, kiedy to zwolennicy Donalda Trumpa zaatakowali Kapitol, w którym zgromadził się Kongres, został on permanentnie zbanowany na Twitterze (oraz m.in. Twitchu). Tymczasowo zbanował go także Facebook (platforma powiedziała, że zastanowi się nad zniesieniem bana po 2 latach).

Teraz były już prezydent wypuścił oświadczenie, w którym pochwala ruch prezydenta Nigerii:

Gratulacje dla Nigerii, która właśnie zablokowała Twittera, ponieważ zablokował jej prezydenta. (…) Więcej KRAJÓW powinno zakazać Twittera i Facebooka, ponieważ nie pozwalają na swobodne i otwarte wypowiedzi — wszystkie głosy powinny być wysłuchane. W międzyczasie pojawią się konkurenci i opanują [rynek].

Kim są, by dyktować dobro i zło, jeśli sami są źli? Może powinienem był to zrobić [zablokować Twittera i Facebooka], kiedy byłem prezydentem. Ale Zuckerberg ciągle do mnie dzwonił i przychodził do Białego Domu na kolację, opowiadając mi, jaki jestem wspaniały. 2024? – Donald Trump

Co o tym wszystkim sądzicie? Spodziewacie się, że rzeczywiście więcej krajów podąży śladem Nigerii i zdecyduje się na całkowite zablokowanie (lub ograniczenie działalności) zachodnich portali społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *