Niedawno informowaliśmy Was, że NordVPN uruchomił platformę NordLabs, stworzoną z myślą o technologiach eksperymentalnych. Pierwsze narzędzie do testowania miało pojawić się we wrześniu i tak właśnie się stało.

Nowe narzędzie NordVPN wykrywa podejrzane e-maile

Sonar to rozszerzenie do przeglądarki, którego zadaniem jest wykrywanie wiadomości phishingowych, a więc takich, w których oszuści podają się za jakąś osobę lub instytucje, aby wyłudzić od ofiary dane lub pieniądze. Phishingowe e-maile często symulują m.in. komunikaty od banków i usług płatniczych, takich jak PayPal, a także serwisów aukcyjnych i portali społecznościowych.

Narzędzie informuje użytkowników o ryzyku oszustwa w danej wiadomości e-mail oraz wyjaśnia, jakie elementy wiadomości wpłynęły na wynik oceny. Rozszerzenie jest już dostępne dla użytkowników Gmaila w przeglądarce Google Chrome. Zwolennicy alternatywnych rozwiązań muszą uzbroić się w cierpliwość — wkrótce Sonar zostanie udostępniony także na innych platformach.

Osoby, które już zarejestrowały się na platformie NordLabs, mogą bez opłat testować Sonar. Jeszcze w tym miesiącu dostaną także dostęp do narzędzia o nazwie Pixray, które będzie służyło do identyfikowania obrazów wytworzonych przez AI. Jeśli ktoś jeszcze nie założył konta, a chce uzyskać dostęp do nowych rozwiązań NordVPN, może zapisać się na listę oczekujących.

Sonar wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji

Gwałtowny rozwój modeli sztucznej inteligencji w ostatnich latach ma swoje dobre, ale też złe strony. Z nowych rozwiązań zaczęli chętnie korzystać nie tylko pasjonaci branży, ale też oszuści. Firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem stanęły z nimi w szranki, jeszcze chętniej wdrażając do swojego arsenału technologie oparte na AI.

Nie inaczej jest w przypadku Sonaru. Jak wyjaśnia NordVPN, ma on punkty wspólne z popularnym chatbotem od OpenAI:

Narzędzia sztucznej inteligencji ułatwiły automatyzację ataków phishingowych i przewiduje się, że ich częstotliwość będzie rosła, co stanowi poważne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Naszym celem jest walka z takimi praktykami.

Sonar opiera się na technologii dużego modelu językowego wykorzystywanej przez ChatGPT, dzięki czemu pomoże użytkownikom internetu lepiej identyfikować maile phishingowe w nieustannie zmieniającym się środowisku cyberprzestępczości – Vykintas Maknickas, szef strategii produktów w firmie Nord Security

 

Dajcie znać w komentarzach, co Wy o tym wszystkim sądzicie!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *