Nowe narzędzie Google Earth pozwala zobaczyć, jak Ziemia zmieniała się na przestrzeni ostatnich kilku dekad. W szczególności w takich kwestiach, jak wycinka lasów, urbanizacja czy ocieplenie planety (w skład czego wchodzą m.in. topniejące lodowce). Efekt jest porażający.
Do nowej funkcji Google Earth wykorzystano 24 milionów obrazów satelitarnych
Nową funkcję Google Earth znajdziecie tutaj. W dużym skrócie, jest to timelapse, który pozwala zobaczyć zdjęcia tych samych obszarów od 1984 do 2020 roku. Można wybrać dowolne miejsce na Ziemi, ale dostępne jest też kilka wspomnianych już predefiniowanych ścieżek.
Można na przykład wybrać ścieżkę dotyczącą urbanizacji – w tym wypadku Google zabierze nas w podróż po 9 lokalizacjach, w tym m.in. Las Vegas oraz Seulu. Pokaże nam, jak zmieniały się one na przestrzeni ostatnich kilku dekad, a także do każdego miejsca doda opis, który pozwoli osadzić widoczne na ekranie zmiany w odpowiednim kontekście.
Do projektu wykorzystano 24 milionów obrazów satelitarnych, a ich przetwarzanie przy pomocy Google Cloud wymagało dwóch milionów godzin. Brało w nim udział nie tylko Google, ale także m.in. NASA i Unia Europejska.
Timelapse ma w zamierzeniu edukować w temacie zmiany klimatu
Wielu naukowców zdążyło się już wypowiedzieć pochlebnie o nowej funkcji Google Earth. Pojawiły się głosy, że pozwoli ona wielu osobom, dla których zmiana klimatu wydaje się abstrakcyjnym konceptem, zauważyć, że nie tylko coś takiego istnieje, ale już wywarło ogromny wpływ na naszą planetę.
Tak podsumowała ją Natalie Mahowald z Uniwersytetu Cornella:
To niesamowite. Próbowanie doprowadzić do zrozumienia przez ludzi zakresu zmian klimatycznych i problemu użytkowania gruntów jest tak trudne ze względu na skalę przestrzenną i czasową. Nie zdziwiłabym się, gdyby ten jeden kawałek oprogramowania zmienił zdanie wielu ludzi na temat skali wpływu człowieka na środowisko.
Zmiana klimatu to nie jedyne, co doskonale widać dzięki temu trybowi. Po przybliżeniu zdjęć z lat 80′ lub 90′ łatwo można zauważyć, jak bardzo rozwinęła się technologia zdjęć satelitarnych. Im bliżej dzisiejszej daty, tym więcej detali można dostrzec.
Już mieliście okazję przetestować nową funkcję Google Earth? Spodobała Wam się? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: