Departament Edukacji Nowego Jorku zdecydował się zablokować dostęp do ChatuGPT na wszystkich swoich urządzeniach i sieciach. Oficjele uważają, może on mieć „negatywny wpływ na naukę uczniów”,  wskazano także na “obawy dotyczące bezpieczeństwa i dokładności treści”.

ChatGPT może potencjalnie m.in. odrabiać zadania domowe

ChatGPT to model języka naturalnego, który został udostępniony w listopadzie ubiegłego roku przez firmę OpenAI. Jak sama nazwa wskazuje, działa na zasadzie czatu. Użytkownik rozmawia z botem, zadaje mu pytania i wydaje polecenia, a ten odpowiada i w razie potrzeby sam dopytuje rozmówcę o szczegóły, jeśli coś nie jest dla niego jasne.

Jednak do czego można go wykorzystać w praktyce? Choćby do napisania kodu, wypracowania, piosenki czy cokolwiek innego, a także sprawdzenia przygotowanego przez człowieka kodu czy pracy pod kątem błędów. W rzeczywistości uczniowskiej najpopularniejszym zastosowaniem byłoby zapewne odrabianie przez ChatGPT prac domowych.

Taka wizja nie podoba się nowojorskiemu Departamentowi Edukacji, w związku z czym uczniowie nie pogadają sobie z botem na szkolnym komputerze czy ogółem korzystając ze szkolnej sieci Wi-Fi.

Chociaż narzędzie może dostarczyć szybkie i łatwe odpowiedzi na zadawane pytania, nie buduje umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w nauce i całym życiu – Jenna Lyle, rzeczniczka Departamentu Edukacji Nowego Jorku

Czy ten ban będzie miał realny wpływ na zachowanie uczniów? Szczerze mówiąc, raczej w niewielkim stopniu – nikt w końcu nie zabroni im korzystania z bota w domu, a i w szkole jak najbardziej będzie to do zrobienia. Większość młodzieży ma też zresztą w kieszeni smartfona z dostępem do Internetu.

Odpowiedziom bota nie zawsze można wierzyć

Jak zasygnalizowaliśmy we wstępie, Departament Edukacji ma także obawy o bezpieczeństwo i dokładność treści generowanych przez ChatGPT. Nie są to obawy całkowicie bezpodstawne.

Tego typu modele “uczą się” przy wykorzystaniu ogromnej ilości danych i chociaż twórcy starają się z reguły odfiltrowywać szkodliwe treści, to nie zawsze całkowicie się to udaje. W związku z tym botom może zdarzyć się chociażby tworzenie treści o zabarwieniu rasistowskim.

Niekiedy mogą się też pojawiać w odpowiedziach informacje po prostu nieprawdziwe czy niedokładne. Natomiast trzeba pamiętać, że technologia cały czas się rozwija, a ChatGPT jest obecnie dostępny całkowicie za darmo między innymi po to, żeby zebrać cenne dane i feedback od użytkowników, dzięki którym będzie można go poprawić.

Co o tym wszystkim sądzicie? Zgadzacie się z decyzją nowojorskiego Departamentu Edukacji? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

chatgpt glitche ChatGPT miał chwilę słabości. Kuriozalne zachowanie bota wymusiło reakcję OpenAI
Od wielu miesięcy jednym z najgorętszych tematów pozostaje dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Spektakularne możliwości tej technologii budzą powszechne uznanie. Pasmo sukcesów i zachwytów bywa jednak
tiktok ai Twórcy TikToka tworzą własny model Al? OpenAl zablokowało ich konto!
OpenAl zablokowało konto twórców TikToka, czego powodem jest naruszenie licencji. O co dokładnie chodzi? Przyjrzeliśmy się sprawie! Konto ByteDance naruszyło licencję O TikToku nieustannie się
Czy można użyć ChatGPT do stworzenia dokumentacji dla sklepu www?
Tworzenie i utrzymanie skutecznej dokumentacji dla sklepu internetowego to kluczowy element sukcesu w dzisiejszym świecie e-commerce. Dokumentacja stanowi most komunikacyjny między sklepem a jego klientami,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *