DLSS to skrót od Deep Learning Super Sampling, co jest nazwą technologii, która ma za zadanie zwiększyć wydajność gier bez dużego spadku jakości obrazu. Taką funkcję można znaleźć w kartach graficznych NVIDIA GeForce RTX. Zasada działania DLSS jest dość prosta – komputer renderuje niższą rozdzielczość obiektów, kiedy to tylko możliwe, by spadek jakości był niezauważalny. Wszystko opiera się na sztucznej inteligencji.

Nvidia DLSS – co to jest i jak dokładnie działa ta technologia?

Jeżeli zastanawiasz się, co to jest DLSS, prawdopodobnie taka funkcja była w ustawieniach gry wideo na PC. Ta technologia w czasie rzeczywistym wykorzystuje uczenie maszynowe i skalowanie rozdzielczości oraz sztuczną inteligencję, by zwiększać wydajność podczas rozgrywki niewielkim kosztem. Jakość obrazu pozostaje niemal taka sama, a można zauważyć ogromną różnicę w płynności.

Technologia DLSS jest wykorzystywana tylko przez karty graficzne Nvidia GeForce RTX. Mimo wszystko konkurencyjna firma ma swój odpowiednik tej funkcji. AMD FSR spełnia dokładnie takie samo zadanie, jednak jest to zrealizowane gorzej, ponieważ widać postrzępiony obraz czy całkowicie rozmazane tekstury. DLSS charakteryzuje się znacznie mniejszym wpływem na jakość przy satysfakcjonującym wzroście wydajności.

Najnowsza wersja tej technologii jest oznaczona numerem 3.0. Wykorzystuje ona uczenie maszynowe, skalowanie w górę, generowanie brakujących pikseli oraz niedawno wprowadzone generowanie całych pojedynczych klatek. Jeśli tylko wiesz, co to jest DLSS, warto go skonfigurować i wykorzystywać. Efekty są często zaskakujące, gracze uzyskują w grach nawet kilkadziesiąt klatek na sekundę więcej.

Jaki sprzęt obsługuje DLSS i jak korzystać z tej technologii?

Ta technologia jest dostępna w kartach graficznych od Nvidia GeForce RTX 2060 wzwyż. Modele oznaczone jako GTX nie obsługują DLSS. Samo korzystanie z tej technologii jest bardzo proste.

Jeżeli widzisz w ustawieniach gry opcję DLSS – co to oznacza? Można tam zwykle wybrać rodzaj wygładzania. Najczęściej w grach będzie dostępny tryb jakości, pośredni i wydajności. Zależnie od tego, jak bardzo zależy nam na wydajności oraz wyglądzie – można dostosować DLSS. Nie zawsze konfiguracja będzie dostępna, ale uruchomienie technologii polega tylko na zmianie jednego przełącznika w ustawieniach gry.

Niestety tylko wybrane tytuły obsługują DLSS. Biblioteka ciągle się powiększa, jednak obecnie można w niej znaleźć Minecrafta, Shadow Of The Tomb Raider, Metro: Exodus, Anthem, Wolfenstein: Youngblood, Cyberpunk 2077 czy Wiedźmin 3: Dziki Gon. Warto zauważyć, że niektóre produkcje początkowo nie miały takiej funkcji, zyskały ją po czasie i kolejnych aktualizacjach.

Optyczne generowanie klatek i superrozdzielczość DLSS – co to za funkcje?

W nowej wersji DLSS 3.0 wprowadzono funkcję optycznego generowania wielu klatek. Dzięki niej wydajność gry jest zwiększona, ponieważ sztuczna inteligencja generuje kolejne klatki obrazu za pomocą akceleratora przepływu optycznego kart graficznych Nvidia GeForce RTX 4000. Wszystko, co tworzy AI, jest bardzo wysokiej jakości. Strata w tym przypadku często będzie wręcz niezauważalna.

Wszystkie układy Nvidia GeForce RTX oferują funkcję superrozdzielczości DLSS – co to dokładnie jest? Ta technologia zwiększa wydajność gry, ponieważ wykorzystuje SI do generowania klatek z materiału źródłowego o niższej rozdzielczości. DLSS wykorzystuje wiele obrazów i używa danych o ruchu, a także informacji zwrotnych. Rekonstruowane obrazy są w rozdzielczości natywnej gry.

Jak bardzo DLSS zwiększa wydajność gier?

Ta funkcja zwiększa wydajność gier w znacznym stopniu. Najczęściej wzrost to około kilkudziesięciu procent. Poniżej przedstawiamy listę wybranych gier i procentowej zmiany klatek na sekundę w rozdzielczości 4K przy ustawieniu Wydajność:

  • Microsoft Flight Simulator – 200%
  • Warhammer 40000: Darktide – 200%
  • Cyberpunk 2077 (Ray Tracing Overdrive) – prawie 350%
  • Portal (Ray Tracing) – powyżej 550%

Oczywiście powyższe wyniki są podane dla karty graficznej Nvidia GeForce RTX 4090, która obsługuje najnowszą technologię DLSS 3.0. To najbardziej wydajny układ na rynku, który ma taką funkcję.

Przy tańszych kartach graficznych wzrosty będą mniejsze, jednak wciąż są one naprawdę zauważalne. Najlepsze efekty przynosi tryb Wydajność, ale nie każdy decyduje się na tę utratę jakości.

Najpopularniejsze problemy z DLSS i ich rozwiązania

W niektórych grach DLSS powoduje dużą utratę na jakości obrazu. Może on być postrzępiony lub mocno rozmazany. Jeżeli na ekranie znajduje się bardzo dużo szczegółów, DLSS prawdopodobnie będzie sobie radził gorzej. W tytułach wyścigowych technologia sprawdza się najlepiej.

Dość popularnych problemem jest również to, że DLSS może powodować crashowanie gry. Taka sytuacja zdarza się tylko w wybranych produkcjach. Jeżeli u Ciebie gra nie będzie działać odpowiednio, spróbuj wyłączyć DLSS.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie tytuły na rynku obsługują taką technologię. Jeśli w ustawieniach gry brakuje opcji DLSS, prawdopodobnie uruchomienie funkcji będzie po prostu niemożliwe. Nvidia ciągle poszerza bibliotekę tytułów, o czym wspominaliśmy powyżej. Obecnie dostępnych gier jest co najmniej kilkadziesiąt. Wszystkie nowe tytuły AAA otrzymują funkcję DLSS.

Czy warto korzystać z technologii DLSS?

Odpowiedź brzmi: tak. Jeśli rozumiesz, co to jest DLSS, wiesz, że utrata na jakości może być zauważalna. Mimo to wzrost wydajności często zaskakuje. Uzyskanie tak wielu klatek na sekundę jest po prostu niemożliwe bez korzystania z DLSS, szczególnie gdy Ray Tracing będzie włączony.

Technologia skalowania rozwiązuje problemy z wydajnością w nowych tytułach. Gracze mogą ustawić wszystkie opcje graficzne na maksimum, a DLSS i tak zadba o to, by wydajność była satysfakcjonująca.


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

nvidia ces 2024 CES 2024: GeForce Now z serwerem w Warszawie i wsparciem dla G-Sync
CES 2024 trwa w najlepsze! Podczas targów NVIDIA pochwaliła się wieloma nowościami. Są nimi nie tylko nowe karty graficzne – w planach jest również uruchomienie
cyberprzestępcy Cyberprzestępcy, którzy zhackowali Nvidię, mają… dziwne żądania
Hakerzy, którzy wykradli cenne dane, zazwyczaj próbują je sprzedać bądź żądają okupu, aby ich nie rozpowszechniać. Cyberprzedstępcy, którym udało się zhackować Nvidię, czołowego producenta kart
Granie w chmurze – podsumowanie dostępnych usług
Granie w chmurze, czyli tzw. cloud gaming stał się bardzo popularny. Pozwalają na to coraz szybsze łącza internetowe. Pojęcie oznacza po prostu granie w gry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *