Jakiś czas temu informowaliśmy Was, że Neuralink (jedna z firm Elona Muska) wszczepił chipy do mózgów świń, aby w przyszłości umożliwić m.in. granie w gry czy odtwarzanie muzyki przy pomocy mózgu. Firma eksperymentuje też na małpach… i udostępniła nagranie, na którym jedna z nich gra w Ponga właśnie za pomocą mózgu.

Specjalny chip umożliwia makakowi grę bez użycia kontrolera

Nie da się ukryć, że brzmi to wręcz kosmicznie… Zobaczcie najpierw, jak to wygląda, a następnie poniżej wyjaśnimy Wam, jak to działa.

Warto zaznaczyć, że to, czego dotyka makak, to nie żaden joystick, tylko tuba, przez którą otrzymuje bananowego smoothie. W jaki sposób Neuralink doszedł do momentu, w którym makak jest w stanie grać w Ponga bez kontrolera? Wykorzystano do tego implant mózgowy umieszczony w jego mózgu, a także specjalne czujniki.

link
Źródło: Neuralink

Za ich pomocą zostały zarejestrowane  w jaki sposób wykorzystał swój czujnik i implant mózgowy do zarejestrowania danych o aktywności mózgu tego makaka (zwanego „pager”) podczas gry. Wstępnie Pager (tak bowiem nazywa się ten makak) grał w Ponga normalnie – miał do dyspozycji ekran, a także joystick.

Na podstawie zebranych danych uczenie maszynowe pozwoliło przewidzieć, co zrobi Prager, zanim jeszcze on w ogóle podjął decyzję, w jaki sposób się poruszyć i co zrobić. W kolejnych krokach eksperymentu pozbyto się kontrolera oraz samego widoku gry.

Skończyło się na tym, że makak jest w stanie kontrolować grę tylko przy użyciu swojego mózgu, niepotrzebny jest mu nawet kontroler. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnego sprzętu, a także wbudowanych a zamiast tego kontrolował akcję w grze całkowicie za pomocą jego umysł za pośrednictwem specjalnego sprzętu i wbudowanych wątków neuronowych.

Musk zapowiada, że w przyszłości taki chip może m.in. pomóc osobom sparaliżowanym

Gra w Ponga bez użycia rąk to tylko przedsmak tego, co według Elona Muska będzie można osiągnąć przy pomocy chipów Neuralink. W przyszłości rzekomo mają one na przykład pomóc osobom sparaliżowanym korzystać z telefonu i pisać nawet szybciej, niż osobom zdrowym.

Musk twierdzi również, że możliwe będzie komunikowanie się chipów wszczepionych w różnych częściach ciała oraz ścieżek neuronowych ze sobą, tak, aby mogły współpracować i na przykład pozwolić osobie sparaliżowanej zacząć chodzić. Jeśli Wam się wydaje, że to wszystko brzmi jak rodem z powieści science-fiction, to zapewne zaciekawi Was wiadomość, że testy na ludziach tego typu technologii mają zacząć się już w przyszłym roku.

Co o tym wszystkim sądzicie? Chcielibyście wypróbować takiego chipa? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

nowa opłata na X Dostęp do X będzie ograniczony? Musk chce wprowadzić nowe opłaty
Jeśli planujecie zacząć korzystać z X, dawnego Twittera, musicie wiedzieć, że Elon Musk planuje wprowadzić sporą zmianę w postaci opłaty dla wszystkich nowych użytkowników. Jego
pacjent z chipem mózgowym Jak wygląda pierwszy pacjent, u którego wszczepiono chip mózgowy? Już wiadomo
O tym, że wszczepiono chip mózgowy u pierwszego pacjenta, informowaliśmy już prawie dwa miesiące temu. Nieznane były jednak jego dane. Teraz to się zmieniło –
arabia saudyjska ai Arabia Saudyjska zainwestuje 40 miliardów dolarów w AI?
Czy Arabia Saudyjska stanie się jednym z największych inwestorów w sektor sztucznej inteligencji na świecie? Jeśli wierzyć najnowszemu raportowi The New York Times, jest to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *