Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

DuckDuckGo większość Internautów może kojarzyć głównie jako wyszukiwarkę, która ma być bardziej skupioną na ochronie prywatności użytkowników alternatywą dla Google. Jej twórcy jednak nie próżnują i pracują także nad innymi rozwiązaniami – jak chociażby usługa do ochrony e-maili przed elementami śledzącymi, która właśnie wyszła z bety.

Jak działa Email Protection od DuckDuckGo i po co to komu?

Email Protection, tak bowiem nazywa się ta usługa, została pierwotnie udostępniona użytkownikom w ramach zamkniętej bety w lipcu 2021 roku. Teraz, czyli nieco ponad rok później, narzędzie wyszło z bety i może z niego skorzystać każdy pod adresem https://duckduckgo.com/email/ (wymagane jest jedynie posiadanie odpowiedniej wtyczki).

Zanim wyjaśnimy, jak działa, warto najpierw omówić, dlaczego w ogóle została stworzona. Otóż we wszelakich e-mailach, które otrzymujemy np. od sklepów internetowych, w ramach newsletterów czy podczas zamawiania jakiejś usługi, są z reguły umieszczone tzw. trackery.

Śledzą one, czy otworzyliśmy maila, a jeśli tak, to czy na przykład kliknęliśmy w jakiś link. Po przejściu pod adres wskazany w e-mailu, właściciel strony będzie wiedział, że zostaliśmy tam przekierowani właśnie z wiadomości e-mailowej. Niby mała rzecz, ale dla tych, którzy nienawidzą profilowanych reklam i nie chcą dzielić się informacjami na swój temat, bywa to uciążliwe.

Nowa usługa od DuckDuckGo walczy z tego typu rozwiązaniami w prosty sposób. Podczas rejestracji czy zapisu do newslettera używamy adresu z domeny Duck. Kiedy przyjdzie do nas jakaś wiadomość, usługa usunie z niej wszystkie elementy śledzące i prześle “wyczyszczoną” wiadomość pod nasz prawdziwy adres e-mail. Oczywiście wszelkiego rodzaju linki czy obrazki dalej będą w mailu obecne, po prostu zostaną z nich usunięte trackery.

duckduckgo email protection

Co istotne, Email Protection jest usługą w pełni darmową. Poza usuwaniem trackerów chroni użytkownika także między innymi poprzez zamianę linków HTTP na znacznie bezpieczniejsze linki HTTPS, kiedy tylko jest to możliwe.

Na wiadomości przekierowane z domeny Duck można odpowiadać ze swojego własnego adresu e-mail – odbiorca otrzyma je z maila @duck.com, więc zachowana zostanie anonimowość nadawcy.

Jeden e-mail @duck lub osobny e-mail dla każdej strony – Ty wybierasz

Użytkownicy mają do wyboru dwie formy ochrony – jeden konkretny osobisty adres w domenie Duck lub unikalne adresy Duck generowane dla każdej strony. Czym to się różni?

Prywatny adres Duck to np. techpolska@duck.com. Możemy sami go wybrać i później w każdej witrynie przy rejestracji wpisywać ten sam adres. Wiadomości wysyłane na maila w domenie Duck będą przekazywane dalej na używany przez nas na co dzień adres, a więc w naszym przypadku redakcja@techpolska.pl.

W przypadku unikalnych adresów Duck generowanych dla każdej strony, rozszerzenie będzie za każdym razem tworzyć nowy adres, np. lskfhah@duck.com, a na następnej stronie kdbemz@duck.com – i za każdym razem również wiadomości będą przesyłane dalej na nasz normalny adres e-mail. Wystarczy kliknąć na ikonkę DuckDuckGo, która pojawiać się będzie przy polach do wpisywania e-maila i wybrać “Use a Private Address”.

Ta druga opcja jest bezpieczniejsza, ponieważ nie pozwala powiązać danej osoby z kontami w różnych serwisach, jako że teoretycznie w każdym przypadku mail będzie inny. Może to jednak być nieco uciążliwe przy logowaniu do różnych portali (bez menedżera haseł się nie obejdzie).

Co sądzicie o Email Protection od DuckDuckGo? Planujecie skorzystać z tej usługi? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Share:

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *