Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Operatorzy sieci komórkowych zaczynają iść śladami polskiego rządu, który w marcu przyjął nowelizacje prawa telekomunikacyjnego przewidującej zmiany w funkcjonowaniu usług SMS Premium. Od 1 kwietnia, klienci sieci Play zostaną pozbawieni możliwości dokonywania płatnych subskrypcji. Cała akcja jest odpowiedzią na istniejący od bardzo dawna problem wyłudzania pieniędzy użytkowników przez różnego rodzaju strony internetowe, które zazwyczaj małym druczkiem określają cenę wysyłki pojedynczego SMS’a a także oferujących różnorakie subskrypcje.

Nowości prawne przygotowane przez rząd nastawione są na zwiększenie ochrony abonenta przed zaskakująco wysokimi rachunkami za telefon, spowodowanych nieświadomym uruchomieniem płatnej subskrypcji SMS-ów premium. Do dotychczasowych progów – 35, 100 i 200 złotych – dodano nowy: 0 złotych, czyli całkowitą blokadę tego rodzaju usług. Klienci od dawna mają możliwość ustalenia progu, jak również zablokowania możliwości otrzymywania SMS-ów o podwyższonej opłacie, lecz od teraz, jeśli użytkownik nie określi żadnego progu, to domyślnie włączony zostanie ten 35-złotowy.

 

Dobre chęci ustawodawcy to jednak nie wszystko. Do osiągnięcia celu i poprawy bezpieczeństwa ewentualnych nieświadomych użytkowników takich usług niezbędna jest współpraca ze strony operatorów. Pierwszym, który zdecydował się na zmiany jest Play. Dostawca postanowił całkowicie zablokować prenumeraty premium od 1 kwietnia 2018 roku.

Na razie nie przewiduje się również możliwości ponownego uruchomienia takiej usługi. Ci którzy z jakichś powodów korzystają z tego typu rozwiązań będą zmuszeni zmienić operatora. Istotnym faktem pozostaje to, iż obecnie uruchomione subskrypcje nie zostaną wyłączone wraz z przyjęciem nowych zasad.

 

 

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.