Wysuwane z obudowy przednie aparaty w smartfonach nie są standardem, ale też ciężko je nazwać całkowicie niszowymi. W swoich produktach wykorzystało je dotychczas m.in. Xiaomi, a także Nord czy Oppo. Ta ostatnia firma pokazała teraz kolejną podobną innowację. Chodzi również o wysuwany aparat, ale tylny.

Wysuwany tylny aparat od Oppo – wodoodporny i z czujnikami upadku

Na krótkim filmiku, który Oppo zamieściło na Twitterze, pokazano działanie mechanizmu wysuwanego tylnego aparatu. Działa to na prostej zasadzie – po włączeniu aplikacji aparatu, obiektyw, który przez resztę czasu jest umieszczony niemal na równi z obudową, wysuwa się z niej błyskawicznie.

Z filmiku wynika także, że mechanizm jest wodoszczelny, smartfon wyposażono także w czujniki, które w przypadku wykrycia upadku natychmiast wsuwają aparat z powrotem do obudowy, aby uniknąć jego uszkodzenia.

Można się zastanawiać, jak taka konstrukcja wpłynie na jakość obrazu. W zbliżeniach widzimy, że czujnik aparatu ma rozmiar 1/1,56″, przysłonę f/2,4 a długość ogniskowej to 50 mm. Nie podano jeszcze informacji w zakresie tego, czy można korzystać z aparatu również w stanie “schowanym”, czy też nie.

Czy ten mechanizm ma jakieś praktyczne zastosowanie, jeśli chodzi o fotografię, czy to tylko ciekawy bajer? Jeszcze tak naprawdę nie wiemy. Może być, że to rozwiązanie spełni rolę zooma optycznego, ale to tylko gdybanie i Oppo jeszcze oficjalnie się na ten temat nie wypowiedziało.

Nadchodzi Oppo Inno Day, więc niedługo dowiemy się więcej

Zajawka wysuwanego tylnego aparatu została opublikowana akurat teraz nie bez przyczyny. Zbliża się coroczne wydarzenie Inno Day, podczas którego Oppo zaprezentuje światu różne koncepcje i technologie, nad którymi obecnie pracuje.

Można spodziewać się, że dowiemy się więcej na temat zaprezentowanego w tym artykule mechanizmu. W zeszłym roku Oppo zaprezentowało sporo ciekawostek, takich jak okulary rozszerzonej rzeczywistości i składany smartfon. Tym razem Inno Day jest eventem dwudniowym – będzie mieć miejsce 14 i 15 grudnia 2021.

Trzeba jednak pamiętać, że gadżety i rozwiązania tam prezentowane z reguły nie są jeszcze na etapie wdrożenia komercyjnego. Nie powinniśmy się spodziewać, że zobaczymy je w najbliższym czasie na półkach sklepowych.

Chociaż akurat w przypadku wysuwanej tylnej kamery, która mimo wszystko jest znacznie prostszym mechanizmem niż choćby okulary AR, nie jest to do końca wykluczone. Jednak nawet w najlepszym wypadku “najbliższy czas” oznacza zapewne co najmniej rok czy dwa.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Uważacie wysuwany tylni aparat za ciekawą opcję, a może niepotrzebny gadżet? Koniecznie podzielcie się swoimi odczuciami w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *