Lenovo ThinkPad to linia laptopów, które wchodziły na rynek jako urządzenia biznesowe, ale swoją wytrzymałością i mocnymi podzespołami zapracowały na opinię również poza tym segmentem. I choć w dużej mierze oparły się one modzie na wycinanie portów, to i tak często dostępne gniazda nie pozwalają na podłączenie wszystkich urządzeń do ThinkPada. Jak się z tym uporać?

Sposobów jest kilka, ale nie wszystkie dobre

Pierwsze, co przychodzi do głowy, to dedykowana stacja dokująca Lenovo ThinkPad – to świetne rozwiązanie, ale do uzasadnienia przejdziemy za chwilę. Jeśli chcesz, możesz na razie obejrzeć je na stronie https://www.senetic.pl/lenovo/accessories/docking_stations/.

Z kolei najprostszy sposób to oczywiście wykorzystanie gniazd wbudowanych. Ponieważ jednak jest ich relatywnie niewiele, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że spora część urządzeń dziś wymaga podłączenia do USB, to może to być niewystarczające. To szczególnie wyraźny problem w przypadku na przykład zewnętrznych dysków twardych albo napędów optycznych, które wymagają podłączenia do dwóch gniazd jednocześnie ze względu na stabilność pracy.

Pewnym rozwiązaniem może być zastosowanie hubów USB, czyli tzw. rozdzielaczy. Ich największą wadą jest to, że w ten sposób można podłączać tylko urządzenia o niewielkim poborze mocy – czy to zewnętrzne czytniki kart pamięci, czy po prostu peryferia, które nie są używane jednocześnie i mogą być wyłączane niezależnie.

Dla pełnej funkcjonalności stacja dokująca jest niezbędna

Stacja dokująca – prawie zawsze dostępnych jest kilka wariantów do danego laptopa – ma kilka zalet, które stanowią o jej wyższości nad wszystkimi innymi rozwiązaniami.

  • Stacje dokujące, w przeciwieństwie do samych laptopów, nie muszą być przesadnie lekkie, a to pozwala na umieszczenie w nich dużej liczby różnorodnych złączy. Oczywiście nie robi się tego na zasadzie „im więcej, tym lepiej”, ale jest ich naprawdę dużo.
  • Przemyślany układ zasilający pozwala do stacji dokującej podłączać również bardziej energochłonne urządzenia bez negatywnych skutków dla stabilności ich pracy.
  • W przypadku modeli bez napędów optycznych stacja dokująca pozwala wyrównać ten niedobór bez konieczności podpinania urządzeń zewnętrznych.

Stacje dokujące do ThinkPadów pozwalają na zwielokrotnienie liczby dostępnych portów. Ich wykorzystanie nie ogranicza dostępności gniazd w samym laptopie, dzięki czemu można wykorzystać stację dokującą do budowy „stanowiska roboczego” w jednym miejscu i nie tracić równocześnie mobilności laptopa. Spora część z nich pozwala też na podłączenie akumulatora do ładowania, co będzie dodatkową zaletą.

Nie chodzi tylko o gniazda

Owszem, głównym powodem, dla którego kupuje się stacje dokujące do Lenovo i innych laptopów, jest zwiększenie liczby dostępnych gniazd. Jednak wielu użytkowników twierdzi, że praca z laptopem na stacji dokującej jest po prostu wygodniejsza: klawiatura jest umieszczona wyżej i pod bardziej ergonomicznym kątem, uniesiony jest odrobinę również wyświetlacz, co też bywa bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Raczej nie są to argumenty, które przesądzą o zakupie – lub nie – stacji dokującej, ale na pewno stanowią dodatkowe punkty do przemyślenia.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybierz najlepszego laptopa do 2500 zł dla siebie – na co zwracać uwagę przy zakupie? Jaki laptop do 2500 zł wybrać?
Przenośny komputer może być idealnym rozwiązaniem do pracy, gier wideo, rozrywki czy standardowego codziennego użytku (np. sprawdzania social mediów). Warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba
lekki laptop Lekki laptop – zestawienie najciekawszych modeli
Tak, jak telefony komórkowe dostępne dla wszystkich były absolutną rewolucją na rynku, tak przenośne komputery nazwane laptopami były rewolucją w swojej branży. To był piękny
laptop dla nauczyciela Tani i dobry laptop dla nauczycieli – ranking
Niedawno gruchnęła wiadomość o najnowszym planie rządu: darmowy laptop dla ucznia czwartej klasy! Spod płaszczyka “ciekawszych lekcji” wypada tylko jeden malutki problem: ktoś te lekcje
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *