AGH Space Systems wygrało prestiżowe zawody Australian Rover Challenge 2025, pokonując międzynarodową konkurencję i udowadniając, że polska myśl inżynierska nie zna granic. Zespół z Krakowa ma już na koncie liczne sukcesy, w tym zwycięstwa w European Rover Challenge.

AGH Space Systems z tytułem najlepszej drużyny robotycznej w Australii

W dniach 3–6 kwietnia w Adelajdzie odbyły się międzynarodowe zawody Australian Rover Challenge 2025, podczas których zespoły akademickie z całego świata rywalizowały w budowie i obsłudze łazików marsjańskich. Z kilku polskich drużyn, które wzięły udział w zawodach, zespół AGH Space Systems, zajął pierwsze miejsce, zdobywając uznanie sędziów za niezawodność konstrukcji, skuteczność autonomicznej jazdy oraz precyzję w wykonywaniu zadań terenowych.

To już kolejny sukces tej drużyny. Wcześniej AGH Space Systems wielokrotnie zwyciężało w European Rover Challenge, najważniejszy konkurs robotyczny w Europie. W dodatku w swoim portfolio mają również zwycięstwo w amerykańskim konkursie University Rover Challenge. Dla zespołu z AGH to potwierdzenie, że polskie rozwiązania technologiczne mogą konkurować z najlepszymi projektami z USA, Kanady czy Indii.

Sukces AGH Space Systems pokazuje, że polskie zespoły technologiczne mogą z powodzeniem konkurować na globalnym rynku innowacji. To nie tylko powód do dumy, ale także dowód na to, że kompetencje i pasja młodych inżynierów przekładają się na realne, zaawansowane technologie. To także impuls do śledzenia polskich projektów w sektorze kosmicznym i wsparcia krajowych inicjatyw technologicznych.

Warto wspomnieć, że drużyna AGH zostawiła w tyle na podium drużynę gospodarzy. Zaraz za “pudłem” ulokowały się dwie inne polskie drużyny. Na czwartym miejscu ukończył zawody zespół Legendary Rover Team z Rzeszowa, a na piątym – Team Scorpio z Wrocławia.

Sektor kosmiczny w Polsce nie jest popularny, a sądząc po sukcesach i obecności European Rover Challenge – powinien być. Poland can into space!


Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

sonda odyseusz Pierwsze komercyjne lądowanie na Księżycu się udało! Sonda Odyseusz już na miejscu
Mimo pewnych kłopotów, sonda Odyseusz wylądowała już na powierzchni Księżyca, i to w sprzyjającej lokalizacji. W związku z tym po raz pierwszy od ponad 50
starlink Starlink rusza z komunikacją mobilną. Wystrzelono 6 pierwszych satelitów dla smartfonów
W październiku zeszłego roku informowaliśmy Was, że być może Starlink będzie niedługo dostępny na smartfonach z LTE. Problemy techniczne przedłużyły proces wdrażania nowej technologii, ale
hakowanie satelity Polska drużyna zajęła drugie miejsce w zawodach hackowania satelity
Kojarzycie sceny z filmów akcji, gdy haker klika zacięcie w klawiaturę, żeby w końcu krzyknąć: „Dostałem się!”? Chociaż pewnie większość zawodników konkursu Hack-a-Sat obraziłaby się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *